Hlavné priemyselné krajiny sveta sú postihnuté dlhodobými hospodárskymi ťažkosťami a v USA, Japonsku a krajinách eurozóny na budúci rok pravdepodobne nastane hospodársky pokles, uviedla vo štvrtok Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). V roku 2010 OECD očakáva návrat k miernemu rastu, upozorňuje však, že pokles v USA vo štvrtom štvrťroku tohto roka bude mimoriadne veľký a dosiahne až 2,8 %. Organizácia vyzvala na ďalšie vládne stimuly a kroky na podporu finančných trhov, ale varovala pred akýmikoľvek krokmi, ktoré by narušili konkurenciu, alebo ohrozili fungovanie voľných trhov.
OECD, v Paríži sídliaca organizácia združujúca 30 najvyspelejších krajín sveta, zverejnila svoje stručné vyhlásenie pred tým, ako sa vo Washingtone uskutoční stretnutie 20 najväčších priemyselných a rozvíjajúcich sa krajín s cieľom riešiť globálnu finančnú a hospodársku krízu. „Zdá sa, že krajiny OECD sa dostali do recesie,“ uvádza sa vo vyhlásení, podľa ktorého tieto ekonomiky ako celok na budúci rok postihne pokles na úrovni 0,3 %. V roku 2010 by však už mali pocítiť hospodársky rast na úrovni 1,5 %. USA podľa tejto predpovede na budúci rok postihne hospodársky pokles na úrovni 0,9 %, hospodárstvo Japonska sa zmenší o 0,1 % a ekonomika eurozóny o 0,5 %. V roku 2010 by už podľa OECD mal v USA nastať hospodársky rast na úrovni 1,6 %, ekonomika Japonska by mala rasť tempom 0,6 % a hospodárstvo eurozóny tempom 1,2 %.
OECD uviedla, že jej analýza je založená na predpoklade, že „mimoriadne“ problémy finančných trhov, ktoré nastali v polovici septembra, budú „krátkodobé“, ale „bude po nich nasledovať dlhšie obdobie spomalenia, ktoré potrvá do konca roka 2009, pričom neskôr nastane postupná normalizácia“.