ČLÁNOK




USA hrozia Ukrajine colnými bariérami
13. augusta 2001

Americká vláda oznámila, že Ukrajina bude mať na istý čas prerušenú možnosť dovážať do USA niektoré druhy tovarov. Tieto práva získala Ukrajina v rámci programu podpory novovznikajúcich trhov (GSP- Generalised System of Preferences). USA pohrozili Ukrajine aj vážnejšími sankciami. Americká administratíva má jednu a tú istú príčinu hnevu. Podľa názoru USA je Ukrajina jedným z najväčších dodávateľov pirátskych nosičov audio a video v Európe. Vďaka jej výrobkom ročne prichádzajú majitelia autorských práv o najmenej 200 mil. USD. Tvrdí to denník Financial Times.

Robert Zoellick, americký obchodný zástupca vo vyhlásení uviedol, že USA žiadajú Ukrajinu už dva roky urýchlene zastaviť produkciu pirátskych optických médií. Podľa Medzinárodnej asociácie intelektuálneho vlastníctva produkty z Ukrajiny sa rozširujú v 16 krajinách. Podľa Zoelnicka, ak nelegálni výrobcovia kradnú duševné vlastníctvo klamú nielen Američanov, ale aj tvorcov v samotnej Ukrajine.

Ukrajinci vôbec nesúhlasia s krokmi USA. Tvrdia, že časť zákonov, ktoré súvisia s duševným vlastníctvom prijali v minulom roku. Aby o tom presvedčili Američanov, tento týždeň, podľa tlačovej agentúry Interfax Ukrajina, odcestuje delegácia ukrajinskej vlády do Washingtonu. Minister hospodárstva Alexander Šalak vyhlásil, že Washington zatiaľ len Ukrajinu upozornil a tá má ešte dva mesiace na vyrešenie situácie. Minister predpokladá, že v septembri tohto roku by mal parlament prijať ďalšie opatrenia, ktoré týkajú ochrany autorských práv.

V tejto hre sa hrá o veľa. USA môžu zaviesť colné bariéry, ktoré sa môžu týkať textilných výrobkov, za studena valcovanej ocele, zliatin železa, oceľovej armatúry. Okrem toho USA plánujú obmedziť dovoz ukrajinských bezšvových rúr určených pre plynovody a ropovody, nelegovanej ocele, či rúrok, ktoré sa používajú na vrty pri ťažbe ropy a plynu.

Vo vyhlásení obchodného predstaviteľa USA sa hovorí, že vláda si vypočuje názory zainteresovaných strán a verejnosti, aby sa rozhodlo či má význam zaviesť sankcie proti Ukrajine, aby „presvedčilo vedenie krajiny prijať opatrenia proti pirátstvu“. „Vítame zahraničné produkty na našich trhoch, ale trváme na to, aby sa k nám správali spravodlivo,“ vyhlásil Zoellick

Experti tvrdia, že na Ukrajine funguje najmenej päť podnikov, ktoré vyrábajú nie menej ako 70 miliónov kusov pirátskych kompaktných diskov (CD) ročne. To predstavuje 89% celkovej produkcie. V júni 2000 Ukrajina schválila Američanmi navrhnutý plán spoločného boja s pirátstvom v odvetví optických nosičov a od novembra minulého roku plánovala zaviesť režim licenčnej výroby CD. Američania nezostali spokojní s krokmi Ukrajiny. Už v strede marca USA oznámili, že ak do troch mesiacov Ukrajina neprijme potrebné opatrenia spojené s prerušením výroby a rozširovania nelegálnych video a audio nosičov, tak môže očakávať obchodné sankcie. V apríli tohto ukrajinský parlament prijal celý balík príslušných zákonov. Počas roka vláda nie raz kontrolovala podniky, v ktorých sa vyrábali CD. Okrem iného, päť z nich zavrela. Medzi nimi boli dva najväčšie podniky Mašel a Bolidisk.

Reeakcia Ukrajinskej strany je negatívna. Ministerstvo zahraničných vecí Ukrajiny vyhlásilo, že „Ukrajina si splnila všetky záväzky:“ „V pirátskej produkcii vedie Rusko, Čína Bulharsko a preto treba proti nim prijať opatrenia,“ tvrdí riaditeľ spoločnosti Audio & Video Trading Boris Streľnikov, ktorý je majiteľom podniku na výrobu CD.

V súčasnosti podľa agentúry Interfax Ukrajina ukrajinské podniky Noiprox (Ľvov), Mašel, Bolidisk a Laser Inform (Kiev) a Amitron (Cherson) vyrábajú mesačne 1,2 mil. CD. Podľa údajov Štátnej colnice Ukrajiny, v roku 2000 sa na Ukrajinu doviezlo 445 ton polykarbonátu, ktorý stačí na výrobu 22 miliónov kusov CD. Z Ukrajiny sa vyviezlo v minulom roku 2,8 mil. CD.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS