Situácia v bankovom sektore sa podľa očakávaní dílerov v takmer vôbec nezmenila a aktivita na trhu bola nevýrazná. Banky sa budú zrejme sústreďovať až na utorkový dvojtýždňový sterilizačný repotender Národnej banky Slovenska (NBS) a aukciu štátnych dlhopisov rezortu financií. Podľa dílera VÚB Rastislava Habána by však tieto aukcie nemali nijako ovplyvniť úrokové sadzby na medzibankovom trhu a úroková krivka by mala zostať naďalej vyrovnaná. Habán navyše na rozdiel od mnohých iných dílerov neočakáva, že by centrálna banka už v tomto mesiaci pristúpila k zníženiu kľúčových úrokových sadzieb. Podľa neho sa NBS naopak už niekoľko týždňov snaží umelým udržiavaním sektora v miernom podstave udržať sadzby na 7,7 / 7,8 % p.a.
Habán predpokladá, že komerčné banky sa budú snažiť do konca periódy držať na účtoch povinných minimálnych rezerv viac zdrojov, aby dorovnali podstav likvidity, v ktorom sa v súčasnosti nachádzajú. Podľa dílera by mala aj centrálna banka sektoru nepriamo pomôcť tým, že z trhu v utorkovej sterilizácii stiahne menej ako splatný objem 17,5 mld. Sk. „Priemerný úrokový výnos v repotendri by mal predstavovať 7,95 % p.a.,“ skonštatoval Habán.
V utorok sa uskutoční aj aukcia štátnych dlhopisov s dvojročnou valutou, v ktorej sa bude Ministerstvo financií SR snažiť získať 2 mld. Sk pri kupónovom výnose 7,75 % p.a. Podľa Habána sa banky v predchádzajúcich aukciách poučili a nebudú žiadať vyšší výnos ako stanovilo ministerstvo. Dopyt bude podľa neho zrejme vysoký.
Ako povedal díler, likvidita v sektore by sa mala postupne zvyšovať. Odchod zdrojov z emitovaných štátnych dlhopisov plne vykompenzuje návrat maturujúcich štátnych bondov. „Do sektora by mali navyše prísť prostriedky zo štátneho rozpočtu,“ povedal. „Kumulatívne plnenie PMR sa tak bude blížiť k 100 %,“ dodal. V pondelok banky deponovali v zúčtovacom centre Národnej banky Slovenska 29,7 mld. Sk, čo na kumulatívnej báze predstavuje 97,68 %. Zvyšovanie objemu likvidity na trhu by podľa Habána nemalo vplývať na zmenu úrokových sadzieb na medzibankovom trhu. Jednodňové až mesačné zdroje by mali zostať na 7,6 / 7,8 % p.a., dvojmesačné a polročné a na7,5 / 7,7 % p.a. a deväťmesačné a ročné na 7,3 / 7,5 % p.a.