Ministerka financií Brigita Schmögnerová nepovažuje vyjadrenia Medzinárodného menového fondu (MMF) za kritiku. „Ide vlastne iba zdôraznenie uznesenia vlády, ktoré umožňuje použitie príjmov z privatizácie na rozvojové programy iba vtedy, ak na to bude priestor v príjmovej časti štátneho rozpočtu,“ reagovala ministerka financií.
Ak bude vývoj priaznivejší ako pomerne konzervatívne odhady, z ktorých sa vychádzalo pri tvorbe rozpočtu na rok 2001, B. Schmögnerová predpokladá, že parlamentom schválený schodok verejného rozpočtu na úrovni necelých 4 % hrubého domáceho produktu (HDP) možno udržať aj po realizácii paragrafu 12 zákona o ŠR. Tento paragraf hovorí o použití 8,9 mld. Sk získaných z privatizácie, z toho by 8,7 mld. Sk malo smerovať na financovanie diaľnic. Podľa MMF ale aj ďalších expertov by to mohlo zvýšiť schodok verejných financií až k hranici 5 % HDP.
Na zvýšenie kredibility vládneho reformného programu by mali slovenské úrady predložiť konkrétnejšie a monitorovateľnejšie opatrenia vo svojom návrhu Správy o hospodárskej politike. Uvádza sa to v záverečnej správe misie MMF, ktorá bola na Slovensku od 6. decembra. Správa vypracovaná ministerstvom financií obsahovala hlavné zámery slovenskej vlády pre rok 2001 a tiež strednodobý horizont.
Fond v hodnotení kritizoval okrem iného výšku fiškálneho deficitu očakávaného v roku 2001, ktorý vláda stanovila na 4 % HDP. Fond odporúča zníženie tejto hranice na 3,5 % HDP, a to prijatím opatrení vo výdavkovej oblasti, ktoré by znížili výdavky o 0,5 percentuálneho bodu HDP. MMF tiež navrhuje stanovenie výdavkového stropu pre použitie príjmov z privatizácie okrem znižovania zadlženosti, a to formou legislatívnej úpravy.
„Vláda by mala urobiť explicitné vyhlásenie a prijať legislatívne úpravy na použitie príjmov z privatizácie,“ uviedla misia, ktorá vyjadrila obavy, aby sa časť takýchto zdrojov neprejavila vo zvýšení fiškálneho deficitu.