ČLÁNOK




Uplynulý týždeň na východoeurópskych akciových trhoch
24. septembra 2000

ĽUBĽANA

Slovinský index SBI v pondelok oslabil, stlačený stratami emisií pivovaru Pivovarna Lasko. Obchodníci povedali, že existuje priestor pre ďalší pokles na slovinskom trhu. Kľúčový index SBI zatváral na úrovni 1 670,42 bodu. Obrat na ľubľanskej burze sa znížil na 131 miliónov toliarov z mimoriadne vysokej piatkovej úrovne 992 mil. SIT. Akcie pivovaru Lasko oslabili o 3,08 % na 4 160 SIT. Obchodníci pripisovali tento pokles plánu pivovaru prevziať výrobcu minerálnych vôd a prevádzkovateľa kúpeľov Radenska. Lasko ponúkol jednu akciu pivovaru za 1,77 akcií Radenskej. Akcie Lasko stratili sedem percent od vyhlásenia prevzatia Radenskej 7. septembra. Index SBI 20 utrpel v utorok pokles, pričom podľa slov obchodníkov by mal pokračovať v oslabovaní, pretože investori vyčkávajú na výsledky všeobecných volieb 15. októbra. Akcie pivovaru Pivovarna Lasko dosiahli najväčší obrat, pričom skončili so stratou 0,91 % na úrovni 4122 SIT. Obchodníci povedali, že akcie pivovaru budú pokračovať v miernom poklese, pretože plán pivovaru uskutočniť akvizíciu spoločnosti Radenska je medzi investormi považovaný za príliš nákladný. Slovinská akciová burza ukončila stredajšie obchodovanie rastom, a zastavila tak predchádzajúci trojdňový pokles. Súčasná politická neistota pred voľbami by mala v nasledujúcich dňoch opäť výraznejšie rozkývať index, pričom slabý dopyt by mohol dokonca viesť k jeho miernemu prepadu. Index SBI skončil vo štvrtok na nižšej úrovni. Obchodníci očakávali na slovinskom trhu menšie zmeny pred uvedením emisií telekomunikačného operátora Telekomu na ľubľanskú burzu, pričom vyjadrili nádej, že Telekom, ktorý by mal byť uvedený na trh v nasledujúcich mesiacoch, priláka nový kapitál na ľubľanskú burzu. Index SBI skončil v piatok na nezmenenej úrovni. Kľúčový index SBI zatváral na úrovni 1 666,62 bodu. „Burza je prakticky mŕtva. Potrebuje predovšetkým nový kapitál, vláde sa však nepodarilo znížiť dane zo zisku z investovania do cenných papierov, čo by mohlo prilákať nových investorov na slovinský trh,“ uviedol analytik z BPH Alain Al Soufi. V súčasnosti musia slovinskí občania zaplatiť 30-percentnú daň zo zisku z investovania do cenných papierov, ktoré predali v rámci troch rokov od ich nákupu. Slovinská vláda zvažovala zníženie obdobia držby na jeden rok, avšak z časovej tiesne sa jej tento krok nepodarilo zrealizovať.

PRAHA

České akciové indexy utrpeli v pondelok pokles kvôli nedostatku domácich impulzov a poklesu akcií na zahraničných akciových trhoch. Index Reuters-HN-Wood poklesol o 0,82 % na 1652,6 bodov, kým index PX-50 oslabil o 0,66 % a skončil na 544,0 bodov. Pokles indexov bol spôsobený aj pádom ceny najväčšej emisie na pražskej burze – Českého Telecomu – o 1,6 % na 604 CZK, ktorá sa počas dňa dotkla až minima 593 CZK. Obchodníci povedali, že akcie telekomunikačného gigantu boli pod hranicou 600 CZK výrazne podporené nákupnou vlnou, čím pomohli ku konci obchodného dňa aj iným emisiám čiastočne oživiť. „Na trhu chýbajú objemy obchodov, pričom pražská burza je ovplyvňovaná udalosťami na zahraničných trhoch,“ povedali obchodníci. Trojpercentný pokles akcií spoločnosti České radiokomunikace spôsobil v utorok pokles hlavných burzových indexov o jeden a pol percenta, pričom objemy obchodov ostali na podpriemernej úrovni. „Radiokomunikace výrazne oslabili bez fundamentálneho dôvodu, keďže na trhu sa objavilo niekoľko predajcov zo zahraničia,“ povedal obchodník CA IB Securities Silvio Kotarac. Jediným titulom, ktorý sa vydal proti klesajúcemu trhu, bol investičný fond RIF, ktorý posilnil o 0,3 % na 1454 CZK. České akciové indexy v stredu v poradí už štvrtý deň po sebe zatvárali na slabších úrovniach. Avšak bankové emisie si počínali úspešne. Akcie Komerční banky sa zvýšili o 1 % na 891 CZK, kým Česká spořitelna vzrástla o 1,1 % na 207,8 CZK. Spořitelna profitovala najmä z odporúčaní investičnej banky Merrill Lynch, ktorá radí zo strednodobého hľadiska okamžitý nákup akcií. České blue chips vo štvrtok opäť klesli, čím predĺžili sériu poklesov na piaty deň. Burza nasledovala predovšetkým negatívny vývoj na svetových trhoch. Najvýraznejší prepad vo štvrtok zaznamenal Český Telecom. Obchodníci povedali, že pokračujúce oslabovanie eura, sprevádzané rastom cien ropy, by mohlo stlačiť akcie na svetových trhoch a znemožniť tak českej burze zaznamenať pozitívnu korekciu. České akcie v piatok po šiesty raz za sebou oslabili, a nasledovali tak vývoj na popredných svetových trhoch, tlačené nadol negatívnou náladou zo slabších tohtoročných tržieb Intelu. Popoludňajšia intervencia troch najväčších centrálnych bánk na pomoc oslabujúcemu euru straty akcií na chvíľu zmiernila, v závere obchodovacieho dňa však opäť prepadli.

VARŠAVA

Pravidelné zahraničnoekonomické spravodajstvo v pondelok a utorok z technických príčin neobsahovalo komentár z poľskej akciovej burzy.

Varšavská burza nedokázala v stredu prelomiť klesajúci trend z predchádzajúcich dní, a to ani napriek silnému oživeniu na americkom technologickom trhu Nasdaq. Oba významné indexy v stredu prevažne stagnovali. Index WIG 20, zahŕňajúci najväčšie emisie, zatváral počas obchodovania na voľnom trhu na nezmenenej úrovni 1 862,3 bodu, kým počas neskoršieho anonymného obchodovania mierne oslabil o 1,1 % na 1 842,1 bodu. Index WIG zatváral na nezmenenej úrovni 18 032,3 bodu. Pretrvávajúca neistota na trhu odradila viacerých investorov meniť svoje pozície. Negatívna nálada na svetových trhoch, vyplývajúca z vysokých cien ropy a slabého eura, stlačila vo štvrtok poľskú burzu takmer na ročné minimum. Podľa analytikov sa mala pozornosť investorov v nasledujúcich dňoch koncentrovať na dianie na svetových trhoch, keďže trh v súčasnosti zaznamenáva deficit kľúčových lokálnych faktorov. Zdôraznili však, že je iba malá pravdepodobnosť rýchleho zlepšenia externého investičného prostredia. Klesajúce technologické, mediálne a telekomunikačné emisie stlačili v piatok kľúčové indexy na varšavskej burze na najnižšie úrovne v roku 2000. Kľúčový index WIG zatváral na úrovni 17 077 bodu. Zo svojej rekordnej hodnoty (22 868 bodov), zaregistrovanej koncom marca, tak stratil index už štvrtinu.

BUDAPEŠŤ

Maďarská ropná spoločnosť MOL sa stala v pondelok výnimkou potvrdzujúcou pravidlo, keďže jej akcie vzrástli o 3,2 %, hoci index BUX poklesol o 1,12 %. „Bez akcií firmy MOL by situácia na burze vyzerala veľmi zle,“ povedal Richard Jonap zo spoločnosti Concorde Securities a dodal, že zahraniční investori stáli predovšetkým na strane predajcov. Akcie MOL prudko vzrástli o 155 HUF na 5000 HUF, pričom boli v pondelok najaktívnejšie obchodovanou emisiou, hoci celková aktivita na burze bola veľmi malátna. Analytici nevedeli vo väčšine prípadov zdôvodniť rast akcií MOL, pretože firmu zasiahlo rozhodnutie vlády limitovať rast cien plynu iba na 6 %. Prezident spoločnosti MOL Zsolt Hernadi však oznámil, že investori pozitívne reagujú na plány firmy zažalovať vládu za straty, ktoré utrpí plynárenská divízia MOL kvôli spomínanému vládnemu rozhodnutiu. Ostatné kľúčové emisie zahrnuté v indexe BUX vrátane akcií chemickej spoločnosti BorsodChem, utrpeli pokles. Akcie BorsodChem pokračovali v poklese po tom, ako investičná divízia ruského plynárenského gigantu Gazprom kúpila v tejto firme kontrolný podiel. Ceny väčšiny maďarských akcií skončili na znížených úrovniach zasiahnuté pádom akcií telekomunikačného gigantu Matav. Akcie ropnej spoločnosti MOL, chemického koncernu BorsodChem a telekomunikačnej spoločnosti TVK boli v utorok suspendované. Akcie Matav sa podieľali až dvoma tretinami na celkovom utorkovom obrate na burze. Podľa slov obchodníkov prispel k poklesu akcií Matav nepriaznivý postoj investorov voči telekomunikačným emisiám na svetových trhoch, predajná aktivita veľkého zahraničného investora a absencia akcií MOL na budapeštianskej burze. Firmy MOL, BorsodChem a TVK požiadali o suspendovanie ich akcií z burzy na obdobie maximálne troch dní, pretože plánovali zverejniť správy, ktoré by prudko zasiahli ceny ich akcií. Analytici tvrdili, že v pozadí suspendovania môže byť ruská spoločnosť Gazprom.

Maďarský akciový trh podobne ako poľský v stredu prevažne stagnoval, pričom výrazné oživenie zaznamenali akcie telekomunikačnej firmy Matav, ktoré čiastočne kompenzovali straty ďalších subjektov. Celkový obrat zostal mierny, keďže obchodovanie s tromi významnými titulmi – ropnou firmou MOL, chemickou spoločnosťou BorsodChem a TVK bolo od utorka na ich vlastnú žiadosť pozastavené. Podľa analytikov by sa mala spoločnosť MOL stať víťazom komplikovanej transakcie, v rámci ktorej plánuje BorsodChem predať akciový podiel v TVK firme MOL v snahe zabrániť presunu týchto akcií do rúk ruského plynárskeho giganta Gazprom. Maďarské akcie vo štvrtok poklesli, nasledujúc vývoj na ďalších európskych trhoch. Koncentrácia trhu však zostala naďalej upriamená na tri popredné tituly, s ktorými sa už tretí obchodovací deň na ich vlastnú žiadosť neobchodovalo. Napriek prevládajúcimi výpredajom všetci investori netrpezlivo čakali na správy o dočasne odstavených tituloch – ropnej firme MOL a chemických spoločnostiach TVK a BorsodChem. Maďarské akcie v piatok klesali pod vplyvom masívnych výpredajov zo zahraničia, ktoré sa týkali najmä telekomunikačnej spoločnosti Matav. Rozhodujúci vplyv na obchodovanie mal prudký pokles amerického dolára a pokračujúca neistota z dočasného odstavenia troch vedúcich blue chips. Na trhu prevládali prudké výpredaje zo strany zahraničných inštitucionálnych investorov. Po oslabení dolára sa všetci zahraniční investori rozhodli predávať svoje akcie. Maďarský forint v piatok prudko posilnil voči americkému doláru po tom, čo centrálne banky USA, Japonska a Európy spoločne intervenovali v prospech eura. Akcie firiem MOL, TVK a BorsodChem zostali mimo obchodovania už po štvrtý deň za sebou.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 12. 2024

USD 1,039 0,000
CZK 25,165 0,044
GBP 0,830 0,000
HUF 414,700 0,520
CAD 1,498 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS