ČLÁNOK




Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch
10. februára 2008

Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch


 


V utorok európske akciové trhy oslabili z dôvodu obnovených obáv investorov po zverejnení nepriaznivých mesačných výsledkov amerického sektora služieb

EURÓPA – Európske burzy v úvode týždňa opäť posilnili po tom, čo investori nakupovali akcie priemyselných a automobilových podnikov. Index európskych blue chips FTSEurofirst 300 ukončil pondelkové obchodovanie s 0,2-percentným nárastom na 1 356,20 bodu. V pondelkovom obchodovaní zhodnotili akcie britskej banky Royal Bank of Scotland o viac ako 4 %, po jej vyjadrení, že by mohla predať niektoré svoje aktíva vrátane menšinového podielu v čínskej banke Bank of China. Výrazný nárast hodnoty svojich akcií zaznamenal aj dánsky výrobca veterných turbín Vestas, a to o 7,7 %. Posilnili aj ropné koncerny Total a Royal Dutch Shell v rozmedzí 0,6 až 0,8 %.


V utorok európske akciové trhy oslabili z dôvodu obnovených obáv investorov po zverejnení nepriaznivých mesačných výsledkov amerického sektora služieb. Najväčší prepad zaznamenal bankový sektor, z ktorého najväčšia európska banka HSBC stratila 2,6 %, britská RBS prepadla o skoro 6 % a francúzska BNP Paribas oslabila o 5,1 %. Významné straty vykázal aj automobilový priemysel, v rámci ktorého francúzska automobilka Renault poklesla o 6,9 %, taliansky Fiat znehodnotil o 6,6 % a nemecké BMW znížilo hodnotu svojich akcií o 5,7 %.


Európske burzy sa v strede týždňa zotavili z utorkového prepadu o 3,1 %. Do stredobodu pozornosti burzového obchodovania sa dostali akvizičné aktivity. Investori uvažovali o potenciálnej ponuke najväčšej európskej banky HSBC na prevzatie druhej najväčšej francúzskej banky Société Générale, čo zvýšilo hodnotu jej akcií. Banská spoločnosť BHP Billiton naopak oslabila o 4,8 % po tom, čo austrálsky konkurent Rio Tinto zamietol ponuku na odkúpenie všetkých jej akcií.


Vo štvrtok európske akciové trhy oslabili na dvojtýždňové minimum. Investori citlivo reagovali na opatrný postoj Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá vo štvrtok ponechala úrokové sadzby bez zmeny. Na druhej strane uvoľnenie menovej politiky vo Veľkej Británii vyvolalo obavy z globálneho spomaľovania ekonomického rastu. Najhoršie dopadol technologický sektor, ktorého prepad viedol nemecký výrobca čipov Infineon. Jeho akcie po zverejnení slabých kvartálnych výsledkov spadli o 14 %. Slabé hospodárske výsledky stiahli nadol aj akcie spoločnosti Rolls-Royce, ktoré klesli o 10 %, a britského telekomunikačného operátora BT, ktorý stratil 9,8 %. Výpredaj zastihol tradične aj bankový sektor, kde akcie HSBC oslabili o 2,2 %, Royal Bank of Scotland o 3,6 % a UBS o 2,7 %. Opačným smerom sa vydali akcie nemeckej Deutsche Bank, ktoré vďaka priaznivým finančným výsledkom posilnili o 0,4 %.


V poslednom obchodnom dni týždňa skončili európske akciové trhy s prírastkom. Trh podporili akcie technologických a ťažobných spoločností. Index paneurópskych blue chips FTSEurofirst 300 v piatok posilnil o 0,5 % na 1 302,36 bodu. V celotýždennom hodnotení stratil index 3,7 %. Akcie banky Credit Agricole stratila 4,1 %, Fortis oslabil o 1,5 % a BNP Paribas si pohoršila o 2 %. Výrobca telefónov Nokia posilnila o 3,1 % a Ericsson získal 3,3 %.

NEW YORK – Americký akciový trh v pondelok oslabil. Najväčší prepad zaznamenali akcie bánk a úverových spoločností z dôvodu prehlbujúcej sa zadlženosti amerických spotrebiteľov. Pod tento pokles sa podpísalo aj zverejnenie správy o nových priemyselných objednávkach v USA, ktoré nepotvrdili očakávania analytikov a v minulom mesiaci vzrástli iba na 2,3 %. Index priemyselných blue chips Dow Jones v pondelok oslabil o 0,85 % na 12 635,16 bodu, širší index Standard & Poor’s 500 sa znížil o 1,05 % na 1 380,82 bodu a technologický Nasdaq Composite Index si pohoršil o 1,26 % na 2 382,85 bodu. Prepad hodnoty akcií zaznamenala internetová spoločnosť Google, zatiaľ čo akcie jej rivala Yahoo stúpli o 3,3 %.


V utorok americké burzy utrpeli rekordný prepad v dôsledku slabého januárového výkonu amerického sektora služieb. Najväčší prepad hodnoty svojich akcií zaznamenal bankový sektor po tom, čo ratingová spoločnosť Standard & Poor’s varovala, že by mohla znížiť ich rating. Pod tento pokles sa podpísala najmä poisťovňa American International Group so 4,5-percentným poklesom ako aj investičná banka Goldman Sachs & Co s prepadom o 5,5 %. Akcie najväčšej americkej banky znížili svoju hodnotu o 7,4 %. Ropný koncern Exxon Mobil taktiež oslabil, a to o 3,9 %.


Americký akciový trh v stredu opätovne oslabil po tom, čo americká centrálna banka spochybnila ďalšie znižovania úrokových sadzieb a tým zapríčinila opätovný pokles technologického indexu Nasdaq. K zvýšeniu pesimizmu investorov prispela aj zverejnenie údajov o predaji skupiny Macy´s. Akcie Macy´s prepadli o 4,6 %, zatiaľ čo akcie zábavných korporácií Time Warner a Disney vzrástli v rozmedzí 2 až 4,8 % z dôvodu ich priaznivých hospodárskych výsledkov.


Burza na Wall Street vo štvrtok pritiahla investorov vyhľadávajúcich výhodné obchody. Tí skupovali najmä akcie maloobchodníkov a finančných spoločností, ktoré za posledné tri obchodné dni prudko poklesli. Spomedzi maloobchodných spoločností sa najviac darilo reťazcu Target, ktorého akcie stúpli o vyše 6 %, spoločnosti Sears s rastom o viac než 5 % a Wal-Mart Stores, ktorej akcie stúpli o vyše 2 %.


V poslednom obchodnom dni týždňa americké akciové poklesli. Investori predávali bankové a stavebné tituly kvôli naďalej pretrvávajúcim problémom prameniacim z hypotekárnej krízy. Index Dow Jones si pohoršil o 64,87 bodu, resp. 0,53 %, na 12 182,13 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 klesol o 5,62 bodu, resp. 0,42 %, na 1 331,29 bodu. Technologický index Nasdaq posilnil o 11,82 bodu, resp. 0,52%, na 2 304,85 bodu. V celotýždennom hodnotení index Dow Jones stratil 4,4 %, index Standard & Poor’s 500 oslabil o 4,6 %, pričom technologický index Nasdaq klesol o 4,5 %. Akcie American Express poklesli o 3,2 % a Bank of America oslabila o 2,8 %.

TOKIO
– Japonské akcie zhodnotili v pondelok na dvojtýždňové maximum, keď ponuka na prevzatie internetovej spoločnosti Yahoo od najväčšieho svetového výrobcu čipov Microsoft v hodnote 44,6 mld. USD pomohla nahor akciám telekomunikačnej a internetovej firme Softbank, ako aj celému trhu. Akcie Yahoo Japan, ktorého 41-percentný podiel vlastní Softbank a 33-percentný podiel firma Yahoo, vyskočili o 9,5 %. Softbank ďalej vlastní aj 3,9 % akcií Yahoo. Hlavný index Nikkei ukončil prvý obchodovací deň v tomto týždni nárastom o 2,7 % na úrovni 13 859,7 bodu, čo je najvyššia hodnota od 18. januára. Širší index TOPIX sa zvýšil o 2,1 % na 1 364,72 bodu. Akcie japonských finančných a poisťovacích spoločností, akou je napr. Millea Holdings, posilnili následkom informácií o možnom záchrannom pláne pre amerických poisťovateľov cenných papierov MBIA a Ambac Financial Group, ktorých zasiahla svetová úverová kríza.


V utorok sa japonské burzy pohybovali v negatívnom pásme. Nedarilo sa najmä exportérom dôvodu zníženia hodnoty akcií amerických úverových firiem a s tým súvisiacim nárastom obáv investorov z prehlbujúcej sa recesie americkej ekonomiky. Najväčší prepad zaznamenal výrobca fotoaparátov Olympus Corp po tom, čo znížil svoje ekonomické vyhliadky z dôvodu silného jenu a klesajúcich cien fotoaparátov.


Japonské akciové trhy v stredu oslabili v dôsledku obáv z prehlbujúcej sa recesie americkej ekonomiky. Najväčšia japonská banka Mitsubishi UFJ Financial Group ako aj ďalšie banky oslabili po utorkovom vyjadrení Standard & Poor’s o možnom znižovaní ratingov amerických bánk.


Vo štvrtkovom obchodovaní japonská burza posilnila. Pod tento vzostupný trend sa podpísalo najmä posilnenie najväčšieho japonského mobilného operátora Softbank, aj napriek stratám niektorých japonských exportérov s súvislosti s rastúcimi obavami z prehĺbenia recesie americkej ekonomiky.


Tokijská burza zavrela posledné obchodovanie týždňa hlboko v červených číslach. Jej hlavný index Nikkei v piatok oslabil o 1,4 % na 13 017,24 bodu. Širší index TOPIX klesol o rovnaké percento na 1 287,14 bodu. Burzu stiahol nadol výpredaj strojárskych titulov po zverejnení správy o poklese strojárskych objednávok v decembri minulého roka. Akcie výrobcu robotov Fanuc klesli o 4 %, výrobca strojárskych zariadení Komatsu si odpísal takmer 7 %, zatiaľ čo akcie spoločnosti Okuma sa prepadli o 10,6 %. Investori sa tiež zbavovali akcií pred predĺženým víkendom, keďže burza v Tokiu bude v pondelok pre sviatky zatvorená.


 


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 11. 2024

USD 1,056 0,002
CZK 25,286 0,002
GBP 0,834 0,003
HUF 409,600 2,150
CAD 1,477 0,007

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS