ČLÁNOK




Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch
20. januára 2008

Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch


 


Americké akciové poklesli kvôli obavám, že záchranný balík americkej vlády na podporu ekonomiky nebude dostatočný na zabránenie recesie v USA



 


EURÓPA – Európske akcie v úvode týždňa vzrástli po štyroch dňoch oslabovania, keď ich nahor ťahal predovšetkým technologický a bankový sektor. Akcie bánk a finančných spoločností stúpali pod vplyvom očakávaní zníženia úrokových sadzieb zo strany niektorých hlavných svetových centrálnych bánk. Akcie holandského výrobcu čipov ASML, fínskeho výrobcu mobilných telefónov Nokia, a nemeckej softvérovej spoločnosti SAP patrili v pondelok taktiež k vysoko ziskovým. Hlavný index európskych blue chips FTSEurofirst 300 posilnil o 0,23 % na 1 432,14 bodu. Od začiatku roka však index stratil už okolo 5 % pre obavy z recesie v USA. Za celý minulý rok FTSEurofirst 300 zhodnotil len o 1,6 %, čo je najhorší výkon od roku 2002.


V utorok európske akciové trhy rekordne oslabili na najnižšiu hodnotu za posledných 15 mesiacov po tom, čo najväčšia americká banka Citigroup oznámila výsledky hospodárenia za štvrtý kvartál a tým posilnila obavy z recesie americkej ekonomiky. Od začiatku roka index už prepadol o viac ako 7 %. Index ťahali nadol akcie európskych bánk, z ktorých HSBC prepadla o 4,7 %, Banco Santander o 3,7 % a RBS o 5,7 %. Poklesla aj hodnota akcií spoločností v odvetviach telekomunikácií, potravinárstva a farmaceutického priemyslu.


Európske akcie oslabili v strede týždňa na 16-mesačné minimum, keď sa pod ich pokles podpísali obavy investorov z možnej ekonomickej recesie v USA. Očakávania poklesu hrubého domáceho produktu najväčšej svetovej ekonomiky tak poslali akcie bánk a finančných spoločností, ako aj ropných gigantov nadol. Hlavný index európskych blue chips FTSEurofirst 300 klesol o 0,9 % na 1 383,16 bodu, pričom počas obchodovania sa prepadol až na 1 372,15 bodu, čo je najnižšia hodnota od septembra 2006. Akciový trh je podľa analytikov v súčasnosti veľmi citlivý, vlani bol sprevádzaný nenásytnosťou, teraz je na ňom strach.


Vo štvrtok európske burzy oslabili. Pod ich pokles sa podpísali nepriaznivé ekonomické výsledky amerických závodov, ktoré umocnili obavy z recesie najväčšej ekonomiky sveta. Ďalšou príčinou oslabenia boli masívne straty americkej banky Merrill Lynch, ktoré zvýšili starosti o zdravý chod bánk. Od začiatku roku stratil index FTSEurofirst 300 až 8,8 %, pričom najviac mu poškodili obavy z recesie v USA. Najvýraznejší pokles akcií zaznamenali energetické a ťažobné firmy, a to kvôli nestálym cenám komodít na svetových trhoch a obavám z vývoja ekonomiky. Akcie ťažobných spoločností Anglo American a BHP Billiton sa zhodne znížili o 4,1 %, Francúzky koncern Total skončil s poklesom o 1,9 % a holandský rafinérsky podnik Royal Dutch Shell s oslabením o 2 %. Pohoršila si aj švajčiarska farmaceutická firma Novartis AG, ktorej akcie sa prepadli o 3,4 %.


V poslednom obchodnom dni týždňa si európske akciové trhy pohoršili, keď poklesli už desiaty raz v posledných desiatich obchodných dňoch. Trh negatívne ovplyvnili akcie bánk a poisťovní, ktoré poklesli kvôli obavám, že záchranný balík americkej vlády na podporu ekonomiky nebude dostatočný na zabránenie recesii v USA. Index paneurópskych blue chips FTSEurofirst 300 oslabil o 1,2 % na 1 358,51 bodu. V celotýždennom hodnotení stratil index 4,8 %. Akcie Société Générale stratili 8,2 % kvôli trhovým špekuláciám o možnom zverejnení významných odpisov v banke. Banka UBS klesla o 5 %, BNP Paribas stratila 4,1 % a Royal Bank of Scotland oslabila o 3,3 %. Akcie banky Dexia, ktorá má americkú poisťovaciu divíziu, poklesli o 5,4 %.

NEW YORK
– Americké akciové indexy v pondelok rástli, keď spoločnosť IBM zverejnila predbežné kvartálne výsledky, ktoré ukázali silnejší než očakávaný nárast zisku a zmiernili tak obavy z negatívneho dopadu oslabenia svetovej ekonomiky. Americký akciový trh sa tak po minulotýždňovom poklese mierne zotavil. Výsledky IBM naznačili, že aj ďalšie spoločnosti so silným zahraničným pôsobením, ako napr. McDonald’s či Caterpillar, môžu profitovať zo slabého dolára. Index priemyselných blue chips Dow Jones vzrástol o 1,36 % na 12 778,15 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 taktiež posilnil, a to o 1,09 % na 1 416,25 bodu. Technologický index Nasdaq zvýšil svoju hodnotu o 1,57 % a uzavrel na úrovni 2 478,3 bodu.


V utorok americké akcie poklesli po tom, čo banka Citigroup vykázala odpisy vo výške 18,1 mld. USD a americká vláda vyhlásila, že maloobchodný predaj za mesiac december neočakávane poklesol. Pod tento pokles sa podpísalo aj 4,7-percentné oslabenie výrobcu lietadiel Boeing po tom, čo denník Wall Street Journal oznámil, že spoločnosť by mohla meškať so svojim výrobným programom lietadiel typu Boeing 787. Index ťahali nadol aj akcie Citigroup, ktorá znížila hodnotu svojich akcií o 7,3 %, zatiaľ čo Bank of America poklesli o 3,4 %. Ďalej oslabila aj najväčšia svetová maklérska firma Merill Lynch, a to o 5,3 %.


Americký trh s akciami si v stredu pohoršil, keď spoločnosť Intel ohlásila výsledky za štvrtý kvartál a ich predpovede na súčasný štvrťrok, ktoré sklamali analytikov. Následkom tejto správy oslabil index Standard & Poor’s 500 na najnižšiu úroveň za 14 mesiacov. Slabé výsledky najväčšieho výrobcu čipov na svete prišli po poklese maloobchodných tržieb v USA, čo naznačuje, že tamojšia ekonomika pravdepodobne mieri do recesie. Slabší než očakávaný zisk tretej najväčšej americkej banky JPMorgan Chase & Co, ktorý spoločnosť oznámila po rekordnej strate banky Citigroup, tak stiahli akcie finančného sektora nadol.


Vo štvrtok americké burzy oslabili, pričom širší index Standard & Poor’s 500 klesol na 15-mesačné minimum. Dôvody oslabenia boli podobné ako na európskych burzách, teda ekonomické problémy amerických závodov a obrovské straty banky Merril Lynch.


V poslednom obchodnom dni týždňa americké akciové poklesli kvôli obavám, že záchranný balík americkej vlády na podporu ekonomiky nebude dostatočný na zabránenie recesii v USA. Index Dow Jones si pohoršil o 59,91 bodu, resp. 0,49 %, na 12 099,3 bodu, čo bola najnižšia hodnota na konci obchodovania za
10 mesiacov. Širší index Standard & Poor’s 500 klesol o 8,06 bodu, resp. 0,6 %, na 1 325,19 bodu, čo predstavovalo 16-mesačné minimum. Technologický index Nasdaq klesol o 6,88 bodu, resp. 0,29 %, na 2 340,02 bodu, čo bola, tak ako pri indexe Dow Jones, najnižšia úroveň na konci obchodovania za 10 mesiacov. V celotýždennom hodnotení index Dow oslabil o 1,5 %, index Standard & Poor’s 500 stratil 5,41 %, čo bolo najväčšie týždenné oslabenie od júla roku 2002. Technologický index Nasdaq klesol o 4,1 %.


TOKIO – V pondelok 14. januára sa na japonskej burze pre štátny sviatok neobchodovalo.


Tokijská burza ukončila utorkové obchodovanie poklesom, keď sa jej hlavný akciový index Nikkei znížil pod hranicu 14 000 bodov po prvý raz od novembra 2005. Zhodnotenie japonského jenu vyvolalo pokles akcií exportných spoločností, akými sú napr. Honda Motor či Daikin Industries. Investori boli opatrní pred zverejnením výsledkov niektorých amerických firiem, ako napr. banky Citigroup, ako aj pred oznámením decembrových maloobchodných tržieb v USA. Index Nikkei sa znížil o 1 % na 13 972,63 bodu. Širší index TOPIX si pohoršil o 2 % na 1 350,2 bodu.


Rekordne v stredu oslabil japonský akciový trh, keď jeho hlavný burzový index Nikkei prepadol na nové dvojročné minimum. Pod tento pokles sa podpísal pokles hodnoty akcií veľkých bánk ako aj významných exportérov ako sú Sony a Honda Motor. Index ťahali nadol akcie japonského výrobcu áut Honda Motor, ktorý oslabil o 4,9 %. Ďalej prepadli aj akcie výrobcu elektroniky Sony, a to o 6,8 %. Druhá najväčšia japonská banka Mizuho Finance Group znížila hodnotu svojich akcií o 8,8 % po tom, čo vyhlásila, že plánuje investovať do oslabujúcej maklérskej spoločnosti Merill Lynch.


Tokijská burza ukončila štvrtkové obchodovanie nárastom po piatich dňoch oslabovania. Indexy ťahali nahor predovšetkým akcie exportných spoločností, akou je napr. Honda Motor, ktoré vzrástli po tom, ako americký dolár zhodnotil voči jenu. Investori taktiež nakupovali akcie, ktoré počas posledných dní prudko oslabili. Japonskí investori sú však taktiež opatrní a obávajú sa nepriaznivej situácie na finančných trhoch, ako aj možnej recesie v USA.


V piatok sa darilo aj tokijskej burze, ktorá posilnila najmä po oznámení amerického prezidenta Georgea W. Busha, že plánuje zaviesť opatrenia na oživenie americkej ekonomiky. Hlavný japonský index Nikkei si polepšil o 0,6 % na 13 861,29 bodu. Širší index TOPIX ukončil obchodovanie s nárastom o 0,8 % na 1 341,5 bodu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2025

USD 1,044 0,009
CZK 25,139 0,039
GBP 0,845 0,001
HUF 411,080 0,400
CAD 1,497 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS