ČLÁNOK




Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch
7. januára 2008

Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch


 


Najviac klesali tituly citlivé na ceny energií a ekonomické cykly



EURÓPA – Obchodovanie na európskych akciových trhoch v pondelok v dôsledku sviatočných dní takmer stagnovalo. Index európskych blue chips FTSEurofirst 300 uzatvoril obchodovanie s miernym nárastom, a to o 0,03 % na 1 506,61 bodu. Burzy v Južnej Kórei, Číne, Nemecku a Taliansku ostali v pondelok zatvorené, zatiaľ čo v Londýne a Paríži bola burza otvorená, avšak aj tam mali len skrátený obchodovací deň.


V utorok sa na európskych burzách pre sviatky neobchodovalo.
Európske burzy zavreli prvé obchodovanie nového roka v negatívnom pásme. Rok 2007 ukončil index FTSEurofirst 300 s prírastkom 1,6 %, čo predstavovalo najhorší výkon od roku 2002. Investorov znepokojila správa o poklese výrobného sektora v USA, čo si vysvetľovali ako dôkaz recesie americkej ekonomiky. Tieto obavy zatienili nové správy o konsolidácii bankového sektora. Akcie britskej hypotekárnej banky Alliance & Leicester stúpli o 16,4 % vďaka správe, že banka rokuje so španielskou spoločnosťou Santander o prevzatí. Akcie ostatných bankových titulov však poklesli. S miernym nárastom ukončili obchodovanie akcie ropných spoločností, ktoré profitovali z prudkého rastu cien ropy na komoditných trhoch.


Na konci štvrtkového obchodovania európske akcie posilnili a deň tak uzavreli len miernym poklesom, keď zisky na Wall Street a nárast akcií ropných spoločností zmiernili negatívny dopad akcií bánk a finančných spoločností, ktoré boli v minulom roku najhorším sektorom. K najziskovejším patrili akcie ropných spoločností, a to BP, Total a Royal Dutch Shell, ktoré vzrástli o 2,5 až 3 %. Trh nadol naopak ťahali predovšetkým banky UBS, Santander či Credit Suisse.


V poslednom obchodnom dni týždňa si európske akciové trhy pohoršili, keď trh negatívne ovplyvnili obavy o americkú ekonomiku po prekvapivo slabých výsledkoch zamestnanosti v USA. Index paneurópskych blue chips FTSEurofirst 300 oslabil o 1.8 % na 1,457.6 bodu, čo bol najväčší jednodenný pokles od polovice decembra minulého roka, pričom išlo o najnižšiu uzatváraciu hodnotu od 22. novembra. Všetky tituly citlivé na ekonomické výkyvy, akými sú automobiloví výrobcovia, ťažobné spoločnosti a dokonca aj ropné spoločnosti ťažiace z vysokých cien čierneho zlata, poklesli.

NEW YORK – Americké akcie v úvode týždňa v oslabili. Dôvodom tohto poklesu boli najmä obavy vyplývajúce z politickej nestability v Pakistane ako aj výhľad spomalenia rastu americkej ekonomiky, ktorá pravdepodobne smeruje do recesie. Kurz amerického dolára však aj napriek tomu voči euru posilnil, kým oproti japonskému jenu zaznamenal pokles. Index priemyselných blue chips Dow Jones v utorkovom obchodovaní znehodnotil o 0,46 % a uzavrel na úrovni 13 304,82 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 klesol o 0,32 % na 1 473,83 bodu a technologický index Nasdaq oslabil o 0,38 % na 2 664,35 bodu.


V utorok sa na amerických burzách pre sviatky neobchodovalo.


Burza na Wall Street zaznamenala v stredu najhorší štart do nového roka vo svojej histórii. Výpredaj spustila správa o poklese v sektore výroby USA, k čomu sa neskôr pridal aj nárast cien ropy na 100 USD za barel. Najviac klesali tituly citlivé na ceny energií a ekonomické cykly. Pokles v dopravnom sektore viedla letecká spoločnosť United Airlines, ktorej akcie sa prepadli o vyše 10 %. Technologické tituly nasledovali 5-percentný pokles akcií výrobcu čipov Intel, ktoré spadli pre zhoršenie ratingu. Prudký pokles zaznamenala väčšina priemyselných spoločností. Akcie U.S. Steel oslabili o 6 %, výrobca lietadiel a helikoptér Textron si odpísal 6,3 %. Mierny nárast evidovali akcie energetických spoločností, ktoré reagovali na rast cien ropy.


Americký akciový trh ukončil štvrtkové obchodovanie bez väčších zmien, keď na trhu prevládlo znepokojenie, že piatkové údaje o tvorbe pracovných miest môžu naznačiť, že ekonomika USA smeruje do recesie. Slabé výsledky z trhu práce by tak potlačili optimizmus vyvolaný priaznivými novembrovými údajmi podnikových objednávok.


V poslednom obchodnom dni týždňa americké akciové poklesli, keď trh negatívne ovplyvnili prekvapivo slabé výsledky zamestnanosti v USA. Index Dow Jones si pohoršil o 256,54 bodu, resp. 1,96 %, na 12 800,18 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 klesol o 35,53 bodu, resp. 2,46 %, na 1 411,63 bodu. Technologický index Nasdaq klesol o 98,03 bodu, resp. 3,77 %, na 2 504,65 bodu. Výrobca čipov Intel, ktorého odporúčanie znížila v piatok JP Morgan dva dni po tom, čo tak urobila Bank of America, poklesol o 2 % na 22,67 USD za akciu a od stredy stratil už 15 %.

TOKIO – Na japonských burzách sa pre sviatky neobchodovalo od pondelka 31. decembra až do štvrtka 3. januára.


Tokijská burza ukončila prvý obchodovací deň v tomto roku najväčším poklesom za posledných 17 mesiacov, keď sa jej hlavný akciový index Nikkei vo štvrtok prepadol o viac než 4 %. Akcie nadol stiahli obavy investorov zo silnejšieho jenu, vysokých cien ropy, ako aj zo slabého výkonu americkej ekonomiky, ktorý by mohol negatívne ovplyvniť výsledky spoločností. K najstratovejším patrili akcie výrobcov automobilov, ako aj high tech spoločností, a to predovšetkým z obáv, že silný jen oslabí japonský export. Index Nikkei uzavrel piatkové obchodovanie poklesom o 4,03 % na 14 691,41 bodu. Širší index Topix si pohoršil o 4,3 % na 1 411,91 bodu a zaznamenal tak najhorší prepad od októbra 2005.


 


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 11. 2024

USD 1,041 0,011
CZK 25,358 0,012
GBP 0,832 0,001
HUF 411,130 0,630
CAD 1,456 0,014

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS