ČLÁNOK




Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch
26. novembra 2007

Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch


V poslednom obchodnom dni uplynulého týždňa si európske akciové trhy polepšili, keď trh podporili správy  o fúziách a akvizíciách

EURÓPA – Európske trhy v pondelok poklesli o viac ako dve percentá. Pod tento pokles sa podpísali neistota na úverovom trhu, ktorá zapríčinila pokles hodnoty akcii švajčiarskej banky UBS, ako aj očakávanie nižšieho dopytu po surovinách z dôvodu pomalého ekonomického rastu. Najdôležitejší európsky index FTSEurofist 300 uzavrel pondelkové obchodovanie s 2,1-percentným oslabením na 1 462,76 bodu, čo predstavuje najnižšiu hodnotu od 16. augusta. Paneurópsky index ťahali nadol ťahali najmä akcie švajčiarskej banky UBS, ktoré klesli o 4,6 % ako aj akcie švajčiarskej zaisťovacej spoločnosti Swiss Re, ktoré prepadli o viac ako 10 % . V tomto trende ich nasledovali aj akcie ťažobných spoločností ako sú Anglo American, ktoré zaznamenali 7,3-percentný prepad, Rio Tinto oslabil o 6,1 % a BHP Billiton s poklesom 5,2 %.


V utorok sa európske burzy dostali do pozitívneho pásma, ťahané energetickými titulmi, ktorých hodnota stúpala spolu s cenami ropy. Nárast cien ropy o takmer 2 % povzbudil investorov k nákupu akcií ropných a energetických firiem. Akcie francúzskej skupiny Total stúpli o 1,7 %, zatiaľ čo britská spoločnosť Royal Dutch Shell si polepšila o 2,3 %. Záujem bol aj o ťažobné spoločnosti, napríklad akcie spoločnosti Rio Tinto, ktorá čelí nepriateľskej ponuke, stúpli o 2,2 %. Hodnota akcií Anglo American sa zvýšila o 3,6 %.


Európske akcie zaznamenali v stredu najväčší denný prepad od začiatku úverovej krízy, ktorá vypukla v auguste. Trh nadol ťahali predovšetkým akcie bánk a finančných spoločností, ako aj exportných firiem, na ktorých obchodovanie negatívne vplývala rekordne silná hodnota eura a vysoké ceny ropy. Od začiatku roku index oslabil o 2,7 %, kým v rovnakom období roku 2006 evidoval 15-percentný nárast. K najstratovejším patrili akcie francúzskej banky Société Générale. Výrazný pokles zaznamenali aj akcie bánk HSBC, UBS a Santander.


Vo štvrtok európske akciové trhy posilnili, keď ich nahor ťahali predovšetkým akcie farmaceutických spoločností. Akcie mnohých výrobcov liekov, ako napr. GlaxoSmithKline, AstraZeneca a Novartis, evidovali najsilnejší denný nárast od septembra 2002, keď americká banka Citigroup zvýšila rating európskeho zdravotného sektora. Stagnujúce ceny komodít naopak postihli akcie veľkých energetických a ťažobných firiem. Obchodovanie na trhu bolo kvôli sviatku v USA pokojné. Objem akcií zobchodovaných vo štvrtok zodpovedal asi len dvom tretinám celkového počtu akcií zobchodovaných v stredu.


V poslednom obchodnom dni týždňa si európske akciové trhy polepšili, keď trh podporili správy o fúziách a akvizíciách. Index paneurópskych blue chips FTSEurofirst 300 posilnil o 1,5 % na 1 476,16 bodu. V celotýždennom hodnotení však index oslabil, a to o 1,2 %. Akcie ťažobných spoločností po nedávnom výraznom poklese v piatok opäť posilnili, čomu napomohli špekulácie o ďalšej konsolidácii v sektore. Spoločnosť Rio Tinto vzrástla o 7,9 %, Anglo American získal 6,1 % a Xstrata posilnila o 5,2 %. Holandský výrobca spotrebnej elektroniky Philips si polepšil o 4,9 % po tom, čo dolná komora holandského parlamentu schválila nový program spätného odkupu akcií, ktorý podľa analytikov umožní spoločnosti vrátiť ročne akcionárom 6 mld. eur.

NEW YORK – Americké burzy uzavreli pondelkové obchodovanie taktiež s poklesom. Hlavné americké burzové indexy prepadli na svoje trojmesačné minimum po tom čo poklesla hodnota akcií najväčšej americkej banky Citigroup. Tento pokles zvýšil obavy investorov z prehlbujúcej sa krízy na hypotekárnom trhu. Rástli aj obavy z klesajúceho dopytu po automobiloch, ktoré sa podpísali na znížení hodnoty akcii amerického výrobcu automobilov GM o 8,5 %. Index priemyselných blue chips Dow Jones oslabil o 1,66 % na 12 958,44 bodu, širší index Standard & Poor’s 500 taktiež oslabil o 1,75 % na 1 433,27 bodu. V tomto trende ich nasledoval aj technologický Nasdaq Composite Index, ktorý vykázal 1,66-percentné zníženie na 2 593,38 bodu.


Burza na Wall Street sa v utorok vymanila z trojmesačných miním vďaka nárastu akcií ropných spoločností, ktoré prevážili pokles vo finančnom sektore. Hodnota akcií ropnej spoločnosti Exxon Mobil stúpla o 4,4 % a jej konkurent Chevron si pripísal 3,4 %. Opačný vývoj zaznamenal finančný sektor, kde prevládali obavy z dopadu hypotekárnej krízy. Akcie americkej hypotekárnej finančnej skupiny Freddie Mac sa prepadli o takmer 29 %, kým akcie konkurenčnej skupiny Fannie Mae zaznamenali pokles o takmer 25 %. Naopak optimizmus ohľadom budúcich ziskov zdvihol akcie technologických spoločností. Microsoft si polepšil o 1,8 %, IBM o 1,2 % a Hewlett Packard o 0,2 %.


Americký trh s akciami v strede týždňa oslabil, a to následkom rastúcich obáv investorov, že tamojší realitný trh môže ešte oslabiť a ďalej tak uškodiť ekonomike. Americký minister financií Henry Paulson zneistil trh, keď v rozhovore pre denník The Wall Street uviedol, že počet neplatičov hypoték môže v budúcom roku výrazne vzrásť. Najviac stratový bol taktiež finančný sektor. Očakávania nárastu ceny na 100 USD za barel stiahli hodnotu akcií veľkých výrobcov a obchodníkov v dôsledku obáv negatívneho vplyvu vysokých palivových nákladov.


Na akciových trhoch v USA sa vo štvrtok neobchodovalo kvôli sviatku Vďakyvzdania.


V poslednom obchodnom dni týždňa si americké trhy polepšili , keď začiatok nákupnej sezóny podporil akcie maloobchodných firiem. Index Dow Jones si polepšil o 181,84 bodu, resp. 1,42 %, na 12 980,88 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 posilnil o 23,93 bodu, resp. 1,69 %, na 1 440,7 bodu. Technologický index Nasdaq stúpol o 34,45 bodu, resp. 1,34 %, na 2 596,6 bodu. Aj napriek piatkovému posilneniu si v celotýždennom hodnotení index Dow Jones pohoršil o 1,5 %. Index Standard & Poor’s 500 poklesol o 1,2 % a Nasdaq stratil 1,5 %. November bude pre americké akciové trhy pravdepodobne jedným z najhorších mesiacov od konca roka 2002. Akcie banky JPMorgan vzrástli o 3 %, Bank of America získala 2,4 % a Citigroup posilnil o 3,2 %.

TOKIO – Japonská burza v úvode týždňa uzavrela obchodovanie so stratou. Hlavný tokijský index Nikkei si pohoršil o 0,74 % na 15 042,56 bodu. Širší index TOPIX oslabil o 1,2 % na 1 456,61 bodu. Silný japonský jen stlmil investorský sentiment uprostred nedostatku faktorov, ktoré by mali vplyv na posilňovanie trhu. Ekonómovia zaznamenali zníženie objemu obchodov na burze. Druhá najväčšia japonská banka Mizuho Financial Group stratila 1,1 % napriek úvodnému posilňovaniu. Výrazný pokles akcií zaznamenali japonské mliekarenské spoločnosti. Akcie firmy Morinaga, druhej najväčšej mliekarne v Japonsku, oslabili o 7,5 % ďalšia mliekarenská spoločnosť Meiji stratila 3,7 % na akciu. Pozitívne výsledky však dosiahol Olympus ktorý si polepšil o 2,3 %, železničná spoločnosť Japan Railway Co. o 4,5 % a Uniglo, japonská sieť obchodov s odevmi so ziskom 3,7 % na akciu.


V utorok japonské trhy s akciami zaznamenali mierny nárast, ktorý zapríčinila ponuka 1,8 mld. USD za odkúpenie tretinového podielu v spoločnosti Shinsei Bank, ktorá sa zaoberá poskytovaním pôžičiek. Index ťahali nahor najmä akcie spoločnosti Shinsei Bank, ktoré posilnili o 9,3 % po tom čo dostali ponuku na prevzatie od americkej skupiny J.C. Flowers & Co. Japonská banka Aozora Bank taktiež zaznamenala 3,9-percentný nárast hodnoty svojich akcií po tom čo zverejnila svoje plány na vytvorenie aliancie so finančnou skupinou Sumitomo Trust & Banking Co.


Tokijský akciový trh zavrel stredajšie obchodovanie na 16-mesačnom minime. Investori reagovali na prudké posilnenie japonskej meny voči americkému doláru, ako aj slabý výhľad hospodárskeho rastu USA, ktorý zverejnila americká centrálna banka. Negatívne faktory najviac zasiahli akcie japonských vývozcov. Akcie automobilky Honda spadli o 4,5 %, spoločnosť TDK stratila 3,4 %, akcie Canon klesli o 1,8 %, kým akcie skupiny Toyota oslabili o 2,8 %.


Štvrtkové obchodovanie uzavrela tokijská burza nárastom, čím zmazala straty z predošlého dňa, kedy oslabila na 16-mesačné minimum. Na vývoj indexov priaznivo vplývalo znehodnotenie japonského jenu voči americkému doláru. Niektorí analytici tvrdia, že nárast indexov predstavoval technické zotavenie a k ziskom taktiež pomohlo uzatváranie krátkych pozícií pred trojdňovým predĺženým víkendom.


Japonské finančné trhy boli v piatok kvôli štátnemu sviatku taktiež zavreté.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2025

USD 1,044 0,009
CZK 25,139 0,039
GBP 0,845 0,001
HUF 411,080 0,400
CAD 1,497 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS