ČLÁNOK
Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch
9. júna 2008
Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch
V stredu americké blue chips klesli na najnižšiu hodnotu od polovice apríla po tom, čo prezident centrálnej banky USA Ben Bernanke vyjadril obavy o inflačné riziká
EURÓPA – Európske burzy v úvode týždňa poklesli o vyše jedno percento, keď sa na trhu znovu objavili obavy z rozsahu úverovej krízy. Výpredaj spustila správa, že jedna z najväčších realitných spoločností vo Veľkej Británii, Bradford & Bingley, sa dostala do finančných problémov. Jej akcie sa následne prepadli o 25 % a stiahli nadol akcie v celom sektore. Spoločnosť HBOS si pohoršila o 10 %, akcie francúzskej bankovej skupiny BHP Paribas oslabili o 2 % a španielska Santander stratila 2,2 %. Index paneurópskych blue chips FTSEurofirst 300 v pondelok poklesol o 1,1 % na 1 319,13 bodu. Nedarilo sa ani ropným a automobilovým titulom. Výpredaju odolal len farmaceutický sektor, kde akcie firmy Roche vyskočili o 4,6 %.
V utorok sa európske akciové trhy zotavili z pondelkového pádu vďaka pozitívnemu vývoju viacerých titulov. Akcie výrobcu čipov Infineon posilnili po zverejnení novej stratégie o 7,4 %. Náladu na trhu zdvihli aj akcie Royal Bank of Scotland, ktoré stúpli o 8,3 % vďaka špekuláciám, že investor TCI si v britskom bankovom dome buduje podiel. Akcie švajčiarskej bankovej skupiny UBS vyskočili o 3,8 % v reakcii na vyjadrenia ratingovej agentúry Standard & Poor’s, ktorá očakáva jej návrat k ziskovosti už v tomto roku. Napriek tomu však akcie ostatných finančných spoločností oslabili. Akcie BNP Paribas, Credit Suisse či Barclays stratili v utorok vyše jedno percento.
Európske burzy v stredu klesli na najnižšie hodnoty za posledných šesť týždňov. Príčinou bol výrazný pokles akcií ropných spoločností, spôsobený prudkým pádom cien ľahkej americkej ropy. Index Ropné a plynárenské akcie klesli v stredu najviac. Ropná spoločnosť BP oslabila o 3,9 %, Royal Dutch Shell stratil 2,9 % a Total padol o 3,8 %. Hodnota akcií ťažobných koncernov sa rovnako znížila, kopírujúc ceny kovov, ktorých hodnota utrpela pre silnejší dolár a pre obavy o rast globálneho ekonomického trhu a dopytu v Číne a USA. Ťažobná spoločnosť Rio Tinto si pohoršila o 2 %, najväčšia ťažobná spoločnosť sveta BHP Billiton včera skončila o 1,6 % nižšie a Vendata Resources stratili 4,2 %.
Vo štvrtok európske akciové trhy uzatvárali už druhý deň stratou, keď prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Jean-Claude Trichet naznačil, že v júli sa môžu zvýšiť hlavné úrokové sadzby. Prepad búrz však stlmilo zmiernenie obáv o stav americkej ekonomiky. Úľavu totiž priniesli nové údaje o nezamestnanosti, podľa ktorých minulý týždeň v USA nečakane vzrástol počet zamestnaných ľudí.
V poslednom obchodnom dni týždňa európske akciové trhy oslabili. Trh oslabili slabé výsledky americkej zamestnanosti, ktorý vyvolal pokles dolára a rast cien ropy. Index paneurópskych blue chips FTSEurofirst 300 klesol o 2 % na 1 283,99 bodu, čo bola najnižšia hodnota od 15. apríla. V celotýždennom hodnotení index stratil 3,7 %, pričom od začiatku roka oslabil už o 15 %. Medzi tituly, ktoré v piatok najviac strácali patrili banky, keď švajčiarska UBS oslabila o 6,4 % a Royal Bank of Scotland poklesla o 5,2 %.
NEW YORK – Burza na Wall Street v pondelok ukončila ziskovú sériu z minulého týždňa. Investori predávali najmä finančné tituly po tom, čo ratingová agentúra Standard & Poor’s znížila hodnotenie troch veľkých maklérskych spoločností a štvrtá najväčšia banka v krajine, Wachovia, odvolala generálneho riaditeľa. Akcie Lehman Brothers spadli po vyjadrení S&P o vyše 8 %, spoločnosť Morgan Stanley si pohoršila o 2,5 % a akcie Merrill Lynch klesli o 3 %. Index priemyselných blue chips Dow Jones v pondelok oslabil o 1,06 % na 12 503,82 bodu, širší index Standard & Poor’s 500 klesol o 1,05 % na 1 385,67 bodu a technologický Nasdaq sa znížil o 1,23 % na 2 491,53 bodu. V pondelkovom obchodovaní klesli aj akcie technologických titulov, aerolínií aj priemyselných spoločností.
Americké akciové trhy v druhom obchodovaní týždňa nadviazali na pondelkový prepad. Investorov znepokojila správa, že investičná banka Lehman Brothers bude musieť navýšiť kapitál, čo obnovilo obavy o budúcnosť finančného sektora v USA. Akcie Lehman Brothers sa prepadli o 9,4 % a stiahli zo sebou aj konkurenčné tituly. Akcie investičných bánk Goldman Sachs, Morgan Stanley a Merrill Lynch si pohoršili o približne jedno percento.
V stredu americké blue chips klesli na najnižšiu hodnotu od polovice apríla po tom, čo prezident centrálnej banky USA Ben Bernanke vyjadril obavy o inflačné riziká. V reakcii na jeho vyjadrenia klesli predovšetkým akcie finančných spoločností. Investičná banka Lehman Brothers si pohoršila o 2,6 %, akcie bankového domu Bank of America klesli o 2,1 %. Akcie technologických spoločností sa vydali po dvoch dňoch klesania opačným smerom v reakcii na pozitívne vyjadrenia maklérskych spoločností o výrobcoch čipov.
Wall Street nevenoval veľkú pozornosť nedávnym obavám o zvýšenie úrokových sadzieb, alebo nárast inflácie. Naopak, vyšvihol sa na najvyššie úrovne od polovice apríla. Akcie ropných spoločností na začiatku dňa vďaka priaznivým ekonomickým údajom vzrástli a na burze odštartovali všeobecné posilňovanie. Wall Streetu pomohol aj prekvapujúci pokles nezamestnanosti v USA a náznaky, že vládne stimuly vo výške 152 mld. USD si našli cestu k maloobchodníkom.
V poslednom obchodnom dni americké akciové trhy prudko poklesli kvôli rekornému nárastu ceny ropy, ktorý vyvolal obavy z možnej recesie podobnej zo sedemdesiatych rokov minulého storočia. Index Dow Jones klesol o 394,64 bodu, resp. 3,13 %, na 12 209,81 bodu, čo bol najväčší pokles od februára roku 2007. Širší index Standard & Poor’s 500 stratil 43,37 bodu, resp. 3,09 %, na 1 360,68 bodu. Technologický index Nasdaq Composite oslabil o 75,38 bodu, resp. 2,96 %, na 2 474,56 bodu. V celotýždennom hodnotení index Dow Jones oslabil o 3,4 %, a Nasdaq stratil 1,9 %. Najväčšia ropná spoločnosť Exxon Mobil poklesla o 2,8 a konglomerát General Electric o 3,4 %
TOKIO – Japonskej burze sa počas pondelkového obchodovania darilo a posilnila skoro na päťmesačné maximum. Hlavný index tokijskej burzy Nikkei sa v pondelok zvýšil o 0,7 % na 14 440,14 bodu, čo bola najvyššia hodnota od 9. januára. Širší index TOPIX posilnil o 1,2 % na 1 425,10 bodu. Pod rast burzy sa podpísali finančné spoločnosti na čele s Mizuho Financial Group, ktoré rástli vďaka očakávaniam z vyšších ziskov a optimizmu na finančnom trhu. Burza posilnila aj vďaka japonským exportérom a investíciám do japonských štátnych dlhopisov.
V bankovom sektore sa darilo akciám najväčšej banky v krajine Mitsubishi UFJ, ktoré rástli o 4,5 %, Mizuho Financial Group si pripísala 5,1 % a tretia najväčšia banka v krajine Sumitomo Mitsui posilnila o 3,1 %. Akcie maklérskej firmy Nomura Holdings rástli o 3,6 %. Z elektrotechnických spoločností rástla Sony s 2,7 %, výrobca robotov Fanuc posilnil o 1,8 % a Canon o 1,2 %.
V utorok sa japonský akciový trh dostal po štyroch ziskových dňoch do negatívneho teritória. Trh stiahli nadol exportné tituly, reagujúce citlivo na posilnenie japonského jenu voči doláru. Akcie automobilky Honda stratili 3,3 %, spoločnosť Canon si pohoršila o 2,3 % a Sony o 2,9 %. Nedarilo sa ani stavebným spoločnostiam, akcie skupiny Kajima klesli o vyše 5 % a Taisei si odpísala 4,6 %. Výpredaj zaznamenali aj dopravné spoločností, Mitsui OSK Lines sa prepadli o 3,7 % a Nippon Yusen oslabila o 3,4 %.
Japonské burzy v stredu výrazne posilnili. Burzu povzbudili výsledky automobilky Honda Motor, ktorej silný predaj v USA zdvihol jej akcie o 8,6 %. Mierne posilnenie dolára voči jenu pomohlo exportérom, spomedzi ktorých akcie Sony stúpli o 2,7 %. Darilo sa aj bankovým titulom, Mitsubishi UFJ si pripísala takmer 3 % a akcie Sumitomo Mitsui posilnili o vyše 2 %. Najväčším motorom trhu boli akcie odevnej spoločnosti Fast Retailing, ktoré vyskočili až o 11,3 %.
Vo štvrtok sa japonské akciové trhy dostali do červených čísel, keď pokles cien ropy stiahol nadol akcie ropných spoločností a obavy z vývoja úverovej krízy v USA spôsobili výpredaj vo finančnom sektore. Akcie najväčšej japonskej banky Mitsubishi UFJ sa prepadli o takmer 3 %, konkurenčná Mizuho si odpísala až 3,7 %. Pokles cien ropy stiahol nadol aj akcie ropných titulov, Nippon Oil si pohoršil o 4,7 % a stal sa tak najväčšou záťažou indexu Nikkei. Proti vývoju na trhu išli akcie spoločnosti Softbank, ktoré vďaka dohode o výhradnom predaji mobilných telefónov iPhone na japonskom trhu vyskočili o 6,7 %.
Japonským burzám sa v piatok opäť darilo. Hlavný index Nikkei sa zvýšil o vyše jedno percento, dosiahol najvyššie hodnoty za posledných päť mesiacov a okrem toho uzavrel nárastom už druhý obchodovací týždeň. Hore ho ťahali vývozcovia ako Canon, ktorí profitovali zo silnejšieho dolára a o rast trhu sa vďaka drahšej rope postarali aj ropné spoločnosti. Zisky však mierne skorigovala tabaková spoločnosť Japan Tobacco, ktorá sa prepadla o 5,6 %, pre správy, že japonská vláda možno až strojnásobí súčasnú daň na tabakové výrobky. Hlavný index Nikkei sa zvýšil o 1,03 % na 14 489,44 bodu a širší index TOPIX si polepšil o 0,3 % na 1 428,11 bodu.
KURZY
20. 12. 2024
USD | 1,039 | 0,001 |
CZK | 25,121 | 0,006 |
GBP | 0,830 | 0,005 |
HUF | 414,180 | 1,870 |
CAD | 1,495 | 0,002 |