ČLÁNOK




Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch
27. apríla 2008

Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch
 
Európsky akciový trh posilnil po tom, ako sa švajčiarskej banke Credit Suisse počas prvého štvrťroku podarilo zredukovať množstvo rizikových investícií a jej akcie stúpli o 4,2 %

EURÓPA – Európske akcie uzavreli prvý burzový deň nového pracovného týždňa so slabšími výsledkami. Hlavný akciový index FTSEurofirst 300 si pohoršil o 1,06 % a ukončil tak obchodovanie na hodnote 1 311,82 bodu. Index najviac ťahali nadol akcie bankových spoločností. Akcie v bankovom sektore negatívne ovplyvnila správa najväčšej americkej retailovej banky Bank of America, v ktorej spoločnosť zverejnila 77-percentný pokles kvartálneho zisku po tom, čo musela kvôli úverovej kríze odpísať 5 mld. USD. Za minulý týždeň si však index celkovo pripísal viac ako 3 %, za čo vďačí najmä viacerým prekvapivo pozitívnym štvrťročným výsledkom niektorých spoločností.
Európske burzy v utorok oslabili. Akciové trhy ťahali nadol slabšie výsledky bankových domov. Napríklad Royal Bank of Scotland, druhá najväčšia banka vo Veľkej Británii uverejnila správu, podľa ktorej si má odpísať prostriedky v rekordnej hodnote. „Toto naznačuje, že kríza sa doposiaľ neskončila a ešte nás možno čaká niekoľko prekvapení,“ myslí si Carsten Klude, hlavný ekonóm nemeckej banky M.M. Warburg. „Naďalej je aktuálna hrozba, že odhady ziskov spoločností sú príliš vysoké. Hlavne prognózy na druhý polrok sú stále neprimerane optimistické,“ dodal.
V strede týždňa európsky akciový trh uzavrel v pozitívnom pásme po tom, ako rekordný nárast cien ropy posilnil energetické koncerny. Zhodnotili aj farmaceutické firmy, keď regulačné úrady povolili belgickej spoločnosti UCB predaj svojho nového lieku na boj s Krovnovou chorobou. Naopak oslabil bankový sektor v dôsledku obáv investorov zo zverejnenia ďalších odpisov európskych bánk. Britská banka RBS a talianska UniCredit si pohoršili v rozmedzí 2,1 až 3,6 %. Darilo sa ja technologickému sektou, z ktorého najvýznamnejšie posilnil nemecký Siemens, a to o 3,7 %.
Európsky akciový trh vo štvrtok posilnil po tom, ako sa švajčiarskej banke Credit Suisse počas prvého štvrťroku podarilo zredukovať množstvo rizikových investícií a jej akcie stúpli o 4,2 %. Burzu ťahali nahor aj farmaceutická firma Bayer a strojárska skupina ABB, ktorých kvartálne hospodárske výsledky prekonali očakávania analytikov. Farmaceutické firmy Novartis a Bayer posilnili od 2,9 % do 3,1 % a spoločnosť ABB si pripísala 6,5 %. Nedarilo sa naopak ťažobným koncernom, z ktorých Rio Tinto oslabil o 4,2 %, BHP Billiton o 4,1 % a Anglo American o 2,9 %.
V poslednom obchodnom dni týždňa si európske akciové trhy polepšili. Trh podporila stabilizácia bankového sektora a taktiež výborné výsledky dodávateľa telekomunikačnej infraštruktúry Ericsson. Index paneurópskych blue chips FTSEurofirst 300 stúpol o 1,1
% na 1 330,84 bodu. V celotýždennom hodnotení index získal takmer 0,4 %, pričom v apríli zaznamenal už nárast o 5,4 %. Akcie Ericssonu posilňovali počas dňa až o 27 %, pričom deň skončili s prírastkom 16,6 %.

NEW YORK
– Americká burzy ukončila pondelkové obchodovanie v negatívnom teritóriu. Slabé kvartálne výsledky americkej retailovej banky Bank of America opäť roznietili obavy z dopadu hypotekárnej krízy na bankový sektor a zatienili tak rastúce hodnoty akcií energetických spoločností, ktoré si polepšili v nadväznosti na rekordne vysoké ceny ropy. Americký burzový index Dow Jones oslabil o 0,19 % na 12 825,02 bodu a širší index Standard & Poor’s 500 znehodnotil o 0,16 % na 1 388,17 bodu. Technologický index Nasdaq však v úvode týždňa posilnil, a to o 0,21 % na 2 408,04 bodu. Indexu Nasdaq pomohli nahor najmä akcie americkej spoločnosti Apple.
Rekordný nárast cien ropy v utorok negatívne zapôsobil na investorskú náladu na amerických akciových trhoch, keďže spolu s ním prišli obavy, že vyššie ceny energií budú viesť k vyšším firemným výdavkom a tým pádom aj nižším ziskom. Akciové indexy na burze Wall Street sa prudko prepadli, keď niekoľko spoločností pre spomalenie ekonomiky znížilo odhad svojich ziskov. Medzi ne patril výrobca čipov Texas Instruments a zdravotná poisťovňa UnitedHealth Group. Sieť rýchleho občerstvenia McDonald’s prvý raz za posledných päť rokov oznámila, že jej klesnú tržby v reštauráciách, ktoré prevádzkuje.
Americké burzy v stredu posilnili v dôsledku priaznivých hospodárskych výsledkov technologických spoločností. Výrobca čipov do mobilných telefónov Broadcom zhodnotil o 16, 3 % po tom ako prekonal svoje štvrťročné očakávania tržieb. Výrobca lietadiel Boeing zhodnotil o 4,5 % a tabaková spoločnosť Philip Morris si polepšila o 3,9 %. Technologická firma Apple si pripísala 1,7 %.
Štvrtkové obchodovanie ukončili americké akciové trhy v pozitívnom pásme v dôsledku rozhodnutia americkej investičnej banky Merrill Lynch o ponechaní hodnoty svojich dividend na pôvodnej úrovni. Tento krok bol signálom pre investorov, že napätie na bankových finančných trhoch povoľuje. Banka Merrill Lynch zhodnotila o 7,1 % a technologická firma Apple si polepšila o 3,7 %. Darilo sa aj automobilke Ford, ktorej akcie vzrástli o 11,7 %.
V poslednom obchodnom dni týždňa skončili americké akciové trhy so zmiešanými výsledkami. Trh podporili pozitívne správy spoločnosti American Express, avšak neuspokojivý zisk softvérovej spoločnosti Microsoft stiahol nadol trh Nasdaq. Index Dow Jones stúpol o 42,91 bodu, resp. 0,33 %, na 12 891,86 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 získal 9,02 bodu, resp. 0,65 %, na 1 397,84 bodu. Technologický index Nasdaq Composite stratil 5,99 bodu, resp. 0,25 %, na 2 422,93 bodu. V celotýždennom hodnotení index Dow Jones posilnil o 0,3 %, index Standard & Poor’s 500 získal 0,5 % a Nasdaq vzrástol o 0,8 %.

TOKIO – Japonský akciový trh zhodnotil v úvode týždňa na takmer dvojmesačné maximum, keď indexy nahor ťahali akcie spoločnosti Honda Motor, ako aj ďalších automobiliek. Pod nárast hodnoty akcií exportných firiem sa podpísal slabší jen a dôvera investorov, že problémy finančných spoločností sa výrazne nerozšírili do ostatných sektorov. Hlavný burzový index Nikkei ukončil pondelkové obchodovanie 1,6-percentným nárastom na 13 696,55 bodu, čo predstavuje najvyššiu úroveň od 28. februára. Širší index TOPIX vyskočil až o 2,1 % na 1 331,51 bodu. Rastúca dôvera investorov, že trh už prekonal to najhoršie z úverovej krízy, dala vietor do plachiet akciám finančných spoločností, z ktorých sa najviac darilo najväčšiemu poskytovateľovi úverov Mitsubishi UFJ Financial Group. Výrobca ťažkých strojov a zariadení Komatsu zhodnotil potom, ako jeho hlavný konkurent Caterpillar oznámil vyššie než očakávané hospodárske výsledky.

Tokijský akciový trh uzavrel druhý burzový deň s poklesom. Index Nikkei stiahli nadol najmä akcie exportných spoločností ako napríklad Honda Motor, ktorej akcie oslabili o 2,1 %. Atmosféru na trhu ovplyvnila aj skutočnosť, že silný japonský jen podporil investorov, aby vyberali zisky z uplynulých piatich úspešných burzových dní.
Japonské trhy s akciami si v stredu polepšili, a to najmä vďaka zdraženiu ropy na rekordné úrovne, ktoré pomohlo ropnej spoločnosti Nippon Oil a iným firmám. Rast cien potravín, pre zmenu, zdvihol akcie poľnohospodárskych spoločností ako Nissan Chemical Industries, alebo Kubota. Ďalšie zisky si pripísali farmaceutické akcie. Firma Chugai Pharmaceutical posilnila o takmer 9 % a zvýšila svoje odhady na tohtoročný zisk. Investori však zostávajú v strehu, keďže podľa nich je priskoro hovoriť, že trend hlavného japonského indexu Nikkei je stúpajúci.
Vo štvrtok tokijské burzy zhodnotili. Pod tento nárast sa podpísali najmä úspechy domácich exportérov a oslabenie hodnoty japonského jenu oproti doláru. Index Nikkei ťahali nahor najmä akcie automobilky Honda, ktoré vyskočili o 2,2 %. Darilo sa aj námorným prepravným spoločnostiam, z ktorých Kawasaki Kisen Kaisha posilnil o 3,65 %, Mitsui OSK Lines o 3 % a Nippon Yusen KK o 2 %. Sklárska spoločnosť Nippon Sheet Glass si pripísala 6,7 %.
Japonský akciový trh v piatok posilnil. Pod tento nárast sa podpísali domáci exportéri, ktorým pomohol slabý jen. Hlavný burzový index Nikkei vyskočil o 2,4 % na 13 863,47 bodu, jeho najvyššiu hodnotu od 28. februára tohto roku. Širší index TOPIX si pripísal 2,5 % na 1 339,91 bodu. Výrobca tlačiarní a digitálnych fotoaparátov Canon posilnil o 4,5 %, zatiaľ čo akcie výrobcu priemyselných robotov Fanuc vzrástli o 6,9 %. Darilo sa aj bankám Sumitomo Mitsui Financial Group a Mizuho Financial Group, ktorých akcie zhodnotili v rozmedzí 6,1 až 7,3 %.
 

Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 11. 2024

USD 1,058 0,003
CZK 25,284 0,002
GBP 0,836 0,001
HUF 407,450 1,250
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS