ČLÁNOK




Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch
13. apríla 2008

Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch

 

Na trh negatívne vplývali prekvapivo slabé výsledky konglomerátu General Electric, ktoré vyvolali obavy z možnej recesie v najväčšej ekonomike sveta


EURÓPA – Európsky akciový trh uzavrel pondelkové obchodovanie s pozitívnymi výsledkami. Hlavný európsky burzový index FTSEurofirst 300 si pripísal 0,7 % a ukončil tak obchodný deň na hodnote 1 328,19 bodu. Počas minulého týždňa index zhodnotil celkovo o viac ako 4 %. Hlavnými ťahúňmi na trhu boli akcie finančných a ťažobných spoločností, ktorým sa darilo najmä v dôsledku vyšších cien drahých kovov. Akcie ťažobného gigantu Anglo American si polepšili o 4,1 % a akcie BHP Billiton posilnili o takmer 4 %. Spomedzi bankových spoločností zaznamenala pozitívny výsledok švajčiarska banka UBS, ktorej akcie stúpli o 5,8 %. Akcie spoločnosti sa zvýšili najmä po tom, čo sa objavili špekulácie o tom, že akcionári banky, ktorá minulý týždeň zverejnila ďalšie odpisy, tlačia na vedenie, aby urýchlilo reformu vo vnútri podniku.

V utorok európska burzy oslabili v dôsledku nárastu obáv investorov z prehlbujúcej sa úverovej krízy, ako aj očakávaní nižších ziskov v nefinančnom sektore. Index FTSEurofirst 300 ťahali nadol najmä akcie bánk, z ktorých HBOS prepadla o 1,9 %, Natixis o 2,2 %, Dexia o 2,8 %, Deutsche Postbank o 3,7 % a BNP Paribas o 0,8 %. Nedarilo sa ani nemeckému výrobcovi Infineon, ktorý odpísal 6,7 %, zatiaľ čo fínska Nokia znehodnotila o 1,2 %. Oslabili aj akcie farmaceutických spoločností GlaxoSmithKline a AstraZeneca, v obidvoch prípadoch o 3,1 %.

Európska burza v strede týždňa oslabila v dôsledku nárastu obáv investorov, že svetová finančná kríza by mohla viesť k ďalšiemu poklesu ziskov v európskom bankovom sektore. Investori zároveň očakávajú dnešné rozhodnutie Európskej centrálnej banky (ECB) a anglickej centrálnej banky o prípadnom znížení úrokových sadzieb. Index FTSEurofirst 300 ťahali na najmä akcie bánk, z ktorých ING poklesla o 2,9 %, BNP Paribas o 2,3 % a Credit Suisse o 3,4 %. Darilo sa naopak ropným koncernom, pričom BP posilnil o 1,6 %, Total 1,3 % a Shell o 1 %.

Vo štvrtok európske akciové trhy oslabili. Hlavným dôvodom poklesu európskych akcií boli obavy investorov z ďalších odpisov v bankovom sektore. Index FTSEurofirst 300 ťahali nadol aj akcie farmaceutických spoločností Roche a Novartis, ktoré znehodnotili v intervale 1 až 2,8 %. Nedarilo sa ani ťažobným koncernom, z ktorých BHP Billiton oslabil o 2,6 %, Antofagasta o 2,3 % a Rio Tinto o 1,6 %. Naopak posilnili ropné koncerny BP a Royal Dutch Shell, a to o 0,8 % a 0,4 %.

V poslednom obchodnom dni týždňa skončili európske akciové trhy s oslabením. Na trh negatívne vplývali prekvapivo slabé výsledky konglomerátu General Electric, ktoré vyvolali obavy z možnej recesie v najväčšej ekonomike sveta. Index paneurópskych blue chips FTSEurofirst 300 v piatok poklesol o 1,4 % na 1 284,71 bodu, čo bola najnižšia uzatváracia hodnota od 31. marca. V celotýždennom hodnotení index oslabil o 2,6 %. Významne poklesli priemyselné tituly, keď Siemens si pohoršil o 3,4 % a Rolls-Royce stratil 3,2 %.

NEW YORK – Americké akcie v pondelok mierne posilnili. Index amerických blue chips Dow Jones vzrástol o 0,24 % na 12 640,27 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 si pripísal 0,36 % na 1 375,36 bodu, kým technologický index Nasdaq klesol o 0,17 % na 2 367,01 bodu. Index Dow Jones v úvode týždňa najviac oslabili akcie spoločnosti Alcoa, ktorá sa zaoberá výrobou hliníka. Akcie firmy sa znížili o 3,9 % v súvislosti s očakávaním hospodárskych výsledkov podniku. Druhým najväčším ťahúňom indexu, ktorej ťahal jeho hodnotu nadol, bol americký výrobca sieťového príslušenstva, spoločnosť Cisco Systems. Akcie tejto firmy oslabili o 1,35 % po tom, čo spoločnosť JPMorgan Securities znížila odhad jej tržieb.

V červených číslach v utorok skončil americký akciový trh. Nedarilo sa najmä inštitúciám finančného sektora, ktorých akcie prepadli po tom, ako najväčšia americká sporiteľňa a úverová banka Washington Mutual oznámila, že očakáva kvartálnu stratu 1,1 mld. USD. Akcie Washington Mutual oslabili o 10 %. Druhý najväčší výrobca počítačových procesorov AMD oslabil o 3,8 %, zatiaľ čo hutnícky gigant Alcoa znehodnotil o 1,6 %.

Americký akciový trh v stredu poklesol po tom, ako zásielková spoločnosť United Parcel Service (UPS) znížila svoje ziskové vyhliadky a cena barelu ropy stúpla nad úroveň 112 USD. Výrobca lietadiel Boeing oslabil o 4,8 %, zatiaľ čo UPS odpísala 3,7 % z hodnoty svojich akcií. Nedarilo sa ani konglomerátu GE, ktorého akcie poklesli o 1,4 %. V červených číslach skončila aj investičná banka Morgan Stanley so 2,6-percentným znížením hodnoty akcií.

Vo štvrtok americké burzy poslinili. K zhodnoteniu akcií amerických podnikov prispel aj optimizmus investorov, že marcová úroveň maloobchodného predaja bola najnižšou v tomto roku. Indexy ťahali nahor najmä akcie technologických firiem, z ktorých Intel posilnil o 3,1 % a Apple si pripísal 2,1 %. Darilo sa aj konglomerátu GE, ktorého hodnota akcií sa zvýšila o 0,9 %.

V poslednom obchodnom dni týždňa americké akciové trhy poklesli. Trh negatívne zasiahli prekvapivo slabé výsledky konglomerátu General Electric a americká spotrebiteľská dôvera na 26 ročnom minime, ktorá vyvolala obavy z možnej recesie v najväčšej ekonomike sveta. Index Dow Jones si pohoršil o 256,56 bodu, resp. 2,04 %, na 12 325,4 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 stratil 27,72 bodu, resp. 2,04 %, na 1 332,83 bodu. Technologický index Nasdaq oslabil o 61,46 bodu, resp. 2,61 %, na 2 290,24 bodu. Cena akcií General Electric sa znížila o 12,8 %.

TOKIO – Japonský akciový trh uzavrel pondelkové obchodovanie s pozitívnymi výsledkami. Kľúčový burzový index Nikkei si polepšil o 1,1 % na 13 439,51 bodu, čím sa takmer dostal na najvyššiu hodnotu, zaznamenanú od 29. februára. Za minulý týždeň si pritom index celkovo pripísal 3,7 %. Vyššie ceny ropy a drahých kovov podporili najmä obchodovanie s akciami surovinových spoločností. Akcie japonského hutníckeho gigantu Nippon Steel ako aj ostatných firiem v oceliarskom sektore však v dôsledku výhľadu viac ako 200-percentného nárastu cien koksárenského uhlia v pondelok oslabili. Aj širší index TOPIX v úvode týždňa vzrástol o 1,1 % a ukončil tak obchodovanie na úrovni 1 303,64 bodu. Akcie surovinových spoločností zhodnotili po tom, čo slabý kurz amerického dolára pozitívne podporil nárast cien ostatných komodít. Akcie firmy Mitsui & Co. sa zvýšili o 8,5 %, kým akcie Mitsubishi Corp. stúpli o 4,3 %. Nárast zaznamenali aj akcie ropnej developerskej spoločnosti Inpex Holdings, a to o 3,5 % a polepšili si aj akcie distribučnej ropnej firmy Nippon oil, ktorých cena sa zvýšila o 2,1

Hlavný japonský akciový index Nikkei v druhý burzový deň obchodovacieho týždňa klesol. Niektorí výrobcovia čipov, ako napríklad spoločnosť Tokyo Electron, sa obávajú o svoje zisky, čo negatívne ovplyvnilo obchodovanie s ich akciami. Nedarilo sa ani akciám finančných spoločností, ktoré oslabili v dôsledku pretrvávajúceho strachu z dopadu hypotekárnej krízy.

Japonský akciový trh v stredu uzavrel s poklesom po tom, keď opätovné oživenie obáv investorov z recesie americkej ekonomiky oslabili domácich exportérov. Zníženie ratingu spoločnosti Tokiu Land Corp zo strany maklérskych spoločností vyvolala predaj akcií realitných firiem. Index Nikkei ťahali nadol akcie dvoch najväčších japonských bánk Mizuho Financial Group a Mitsubishi UFJ, ktoré oslabili v rozmedzí 2,5 až 2,7 %. Oslabila aj najväčšia maklérska firma v krajine Nomura Holdings, a to o 2,7 %. Farmaceutická spoločnosť Astellas Pharma odpísala 3 % a automobilka Honda Motor prepadla o 2,6 %.

Vo štvrtok japonské burzy oslabili v dôsledku nárastu obáv investorov o zdravie japonskej a americkej ekonomiky. Straty zaznamenal realitný sektor a nedarilo sa ani domácim exportérom z dôvodu posilnenia jenu oproti americkému doláru. Znehodnotili aj akcie leteckých spoločností All Nippon Airlines a Japan Airlines Corp, keď poklesli v rozmedzí 1,9 až 2,3 %. Automobilka Toyota uzavrela s poklesom o 1,4 %.

Japonská burza v piatok posilnila. Darilo sa maloobchodnému reťazcu Fast Retailing, ktorého akcie zhodnotili po tom, ako zvýšil svoje ziskové vyhliadky. Druhá najväčšia japonská banka Mizuho Financial Group očakáva taktiež zisk aj napriek tomu, že zverejnila ďalšie odpisy súvisiace s hypotekárnou krízou. Hlavný burzový index Nikkei posilnil o 2,9 % na 13 323,73 bodu, širší index TOPIX si pripísal 2,5 na 1 278,62 bodu. Reťazec Fast Retailing stúpol o 5,4 %, zatiaľ čo akcie banky Mizuho Financial Group vyskočili o 3,9 %. Nedarilo sa naopak farmaceutickej spoločnosti Takeda Pharmaceutical, ktorá oslabila o 3,5 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS