ČLÁNOK




Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch
16. decembra 2007

Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch


 


V závere týždňa sa americké burzy dostali do červených čísel. Investorov odradila správa o zrýchlení inflácie v USA, čo podľa nich zastaví očakávané uvoľňovanie menovej politiky Fedu




EURÓPA
– Európske burzy na začiatku uplynulého týždňa posilnili na najvyššiu úroveň za posledných päť týždňov. Hlavný európsky index FTSEurofirst 300 v pondelkovom obchodovaní vzrástol o 0,6 % na 1 547,3 bodu, čo predstavovalo maximálnu hodnotu od 6. novembra. Index ťahali nahor najmä akcie francúzskeho výrobcu stavebných materiálov Lafarge, ktoré vzrástli o 13 % po tom, čo spoločnosť rozhodla o kúpe egyptského výrobcu cementu Orascom Cement. Darilo sa aj holandskému výrobcovi elektroniky Philips Electronics, ktorý zaznamenal 3,6-percentný nárast svojich akcií. Posilnili aj finančné tituly, keď banky Credit Suisse, Deutsche Bank a Commerzbank posilnili v intervale od 1,4 do 2,4 %.


Utorkové obchodovanie zavreli európske burzy v záporných číslach a klesli tak po prvýkrát za posledných päť obchodných dní. Investori najviac predávali akcie finančných spoločností v neistote pred zasadnutím americkej centrálnej banky (Fed), na ktorom znížila hlavnú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov. Akcie UBS, ktorá v pondelok oznámila odpisy ďalších 10 mld. USD, oslabili o 1,8 %. Royal Bank of Scotland si pohoršila o 3,3 %, akcie Barclays poklesli o 2 % a UniCredit si odpísala 1,4 %.


Uprostred týždňa európske akcie posilnili a zmazali tak straty z predošlého dňa. Pod ich nárast sa podpísala dohoda Fedu a ďalších centrálnych bánk, že budú spolupracovať na zmiernení prísnych podmienok na úverových trhoch. Fed uviedol, že bude dočasne poskytovať krátkodobé úverové nástroje, zatiaľ čo Európska centrálna banka, britská Bank of England, kanadská Bank of Canada a švajčiarska centrálna banka SNB oznámili, že podniknú určité kroky na zmiernenie situácie na finančných trhoch. K najziskovejším patrili akcie energetického sektora, ktoré zhodnocovali pod vplyvom prudkého nárastu cien ropy.


Európske akcie vo štvrtok prudko oslabili, keď ich nadol stiahol predovšetkým finančný sektor pod vplyvom obáv investorov, že banky stále neprekonali dopad úverovej krízy, ktorá sa môže ešte negatívne odzrkadliť na ich výsledkoch. K jeho poklesu taktiež prispeli ťažobné spoločnosti, ktorých akcie znehodnocovali následkom nižších cien kovov. Vyjadrenie hlavných svetových centrálnych bánk, že budú spolupracovať na zmiernení nepriaznivých podmienok na úverových trhoch, investorov upokojilo len na veľmi krátky čas.


Posledné obchodovanie uplynulého týždňa zavreli európske burzy v pozitívnom pásme a čiastočne tak zmazali štvrtkový prudký pokles. Index európskych blue chips FTSEurofirst 300 posilnil v piatok o 0,43 % na 1 516,37 bodu. Investori nakupovali akcie finančných spoločností po tom, čo Goldman Sachs zlepšila rating záväzkov Citigroup. Akcie UBS stúpli o 1,8 % a Royal Bank of Scotland si pripísala 1,2 %. Darilo sa aj energetickým a ťažobným spoločnostiam, ktorým pomohla správa o zrýchlení inflácie USA. Akcie BP vzrástli o 1,6 %, Royal Dutch Shell si pridala 1,3 % a akcie Total posilnili o 0,7 %. Akcie elektrárenskej skupiny E.ON vzrástli o 1,5 % a Suez si polepšil o 2 %.

NEW YORK – Americké akciové trhy si v pondelok polepšili. Očakávania, že americká centrálna banka v utorok zníži úrokové miery posilnila optimistickú náladu investorov a nárast zaznamenali banky, hypotekárne spoločnosti a stavebné firmy. Index priemyselných blue chips Dow Jones posilnil o 0,78 % na 13 732,07 bodu, širší index Standard & Poor’s 500 si polepšil o 0,73 % na 1 515,71 bodu. V podobnom trende sa vyvíjal aj technologický index Nasdaq, ktorý vykázal 0,64-percentné zvýšenie na 2 723,52 bodu. Na raste indexov sa podieľala najmä finančná spoločnosť MBIA, ktorá si polepšila o 15,8 %. Nasledovali ju aj banky JPMorgan Chase & Co s 3,3-percentným nárastom a Citigroup so zvýšením o 1,8 %.


Burzy v USA reagovali na zníženie úrokových sadzieb centrálnej banky poklesom. Mnohí investori totiž očakávali výraznejšie uvoľnenie menovej politiky. Fed znížil na utorkovom zasadnutí kľúčovú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov na 4,25 %. Akciové indexy zaznamenali najväčší prepad od začiatku novembra. Mierna politika Fedu najviac zasiahla akcie v stavebnom a maloobchodnom sektore. Stavebný index Dow Jones sa prepadol o 9,8 % a index maloobchodníkov si odpísal 4,2 %. Výrazný pokles zaznamenali aj veľké koncerny, napríklad akcie United Technologies poklesli o vyše 3 % a výrobca lietadiel Boeing stratil 4,3 %. Akcie finančných spoločností Bank of America a Citigroup oslabili o vyše 4 %.


V stredu sa burza na Wall Street vymanil z negatívneho pásma a mierne posilnil. Index Dow Jones nahor ťahal najmä silný výhľad budúcoročných výsledkov priemyselného koncernu 3M a zvýšenie cien ropy podporilo akcie energetického sektora. Rast trhu však brzdili obavy investorov, že plán hlavných svetových centrálnych bánk vyriešiť úverovú krízu nebude univerzálnym liekom pre postihnutý finančný sektor.


Americké akciové indexy vo štvrtok znovu mierne posilnili. Darilo sa predovšetkým akciám popredného dodávateľa leteckej elektroniky Honeywell International, ktoré vyskočili po tom, ako spoločnosť zvýšila svoje ziskové predpovede. Finančný sektor naopak oslabil, keď akcie Goldman Sachs, Citigroup, ako aj ostatných bánk znehodnotili pod vplyvom rastúceho pesimizmu zo spoločného plánu centrálnych bánk napraviť prísne úverové podmienky.


V závere týždňa sa americké burzy dostali do červených čísel. Investorov odradila správa o zrýchlení inflácie v USA, čo podľa nich zastaví očakávané uvoľňovanie menovej politiky Fedu. Všetky tri hlavné akciové sa prepadli o vyše 1 % a zaznamenali tak najhorší výkon od 11. novembra. Index Dow Jones si odpísal 1,32 % na 13 339,85 bodu, Standard & Poor’s 500 klesol o 1,37 % na 1 467,95 bodu a Nasdaq stratil 1,23 % na 2 635,74 bodu. Za uplynulý týždeň stratili indexy vyše 2 %. Výpredaj zasiahol akcie v maloobchodnom, bankovom a priemyselnom sektore. Akcie maloobchodného reťazca Wal-Mart Stores klesli o 1,5 %, zatiaľ čo American Express si pohoršil o takmer 3 %.

TOKIO – Tokijská burza v úvode týždňa klesla po prvýkrát za štyri posledné obchodné dni. Investori si totiž vyberali zisky z technologických a strojárskych titulov. Na trhu vládla neistota pred rozhodnutím centrálnej banky USA o nastavení úrokových sadzieb. Investori očakávali aj správu o vývoji podnikateľského sentimentu v Japonsku „tankan“. Hlavný japonský index Nikkei zavrel pondelkové obchodovanie o 0,2 % nižšie na hodnote 15 924,39 bodu. O rovnaké percento poklesol aj širší index TOPIX, ktorý zavrel pri 1 558,51 bodu. Spomedzi technologických titulov akcie spoločnosti Kyocera oslabili o 1,8 %. Akcie výrobcu priemyselných robotov Fanuc klesli o 2 %. Pokles burzy však pribrzdili akcie bankových spoločností, kde si Mitsubishi UFJ Financial Group polepšila o 1,6 %. Darilo sa aj spoločnosti Sony, ktorej akcie stúpli o 2,7 %.


Akciové trhy v Japonsku ukončili utorkové obchodovanie nárastom po tom, čo finančná injekcia švajčiarskej banke UBS od singapurskej vlády a nemenovaného investora z Blízkeho východu rozptýlila obavy z prehlbujúcej sa krízy na svetových finančných trhoch. Hlavný index Nikkei prekročil po prvýkrát od 7. novembra hranicu 16 000 bodov. Index ťahali nahor akcie bánk Sumitomo Mitsui Financial Group a Mitsubishi UFJ Financial Group, ktoré vzrástli v rozmedzí 0,6 % až 0,7 %.


Japonské burzy v stredu kopírovali vývoj na Wall Street a mierne oslabili. Počiatočný prudký výpredaj, ktorý stiahol Nikkei nadol až o 2 %, neskôr pribrzdil záujem o energetické a ťažobné tituly. Spoločnosť Nippon Oil si polepšila o 3,8 % a akcie Nippon Mining vzrástli o takmer 2 %. Najväčšou záťažou trhu boli akcie výrobcu fotoaparátov Canon, ktoré oslabili o 2,4 %.


Tokijská burza vo štvrtok oslabila, keď akcie banky Mitsubishi UFJ Financial Group zaznamenali najväčší prepad za viac než tri roky, a to následkom oživenia obáv z problematických hypoték. Investorov vyľakali americké banky Bank of America a Wachovia, ktoré varovali pred ďalšími odpismi a stratami vo štvrtom kvartáli.


Burza v Tokiu v posledný obchodovací deň oslabila. Indexy do mínusu stiahli bankové akcie, ako aj správa japonskej centrálnej banky o vývoji podnikateľského sentimentu „tankan“, ktorá naznačila, že nálada medzi veľkými výrobcami je na dvojročnom minime. To podporuje očakávania, že centrálna banka odloží zvýšenie úrokových sadzieb až do druhej polovice budúceho roka. Hlavný japonský index Nikkei sa znížil o 0,1 % na 15 514,51 bodu. Širší index TOPIX ukončil piatkové volatilné obchodovanie poklesom o 1 % na 1 501,25 bodu.


 


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS