NEW YORK – Americké akcie v pondelok posilnili, keď investori začali kupovať zlacnené technologické tituly po tom, čo najväčšie maklérske domy vydali svojim klientom nákupné odporúčania. Objem obchodov bol slabší aj kvôli snehovej búrke, ktorá zasiahla mesto New York a zvyšok severovýchodnej oblasti. Kvôli počasiu poslali niektoré podniky svojich zamestnancov domov hneď poobede, zatiaľ čo mnohé aerolínie zrušili lety do New Yorku. Komoditná burza NYMEX takisto zatvárala skôr, avšak na Wall Street bol normálny obchodný deň. Obrat na burzách bol menší.
Americký trh akcií končil utorkové obchodovanie s nárastom, pričom Nasdaq zaznamenal najvýraznejšie oživenie za posledných 6 týždňov. Investori ignorovali varovania pred zhoršením podnikových ziskov a nakupovali technologické tituly v presvedčení, že tieto už svoje dno okúsili. Nasdaq vzrástol o 61,51 bodu, resp. 2,87 % na 2 204,43 bodu po predchádzajúcom náraste v priebehu dňa až o 4 %. Index Dow Jones posilnil o 28,92 bodu resp. 0,27 % na 10 591,22 bodu. Pokles defenzívnych titulov, ktoré investori predávali v snahe nakúpiť technológie, však obmedzil výraznejší nárast indexu Dow. Na trhu sa opakovala pondelková situácia, keď niekoľko výrobcov počítačových čipov varovalo pred zhoršením zisku a investori v presvedčení, že to najhoršie už trh prekonal, nakúpili zlacnené akcie.
Americké akcie rástli v stredu neprerušene už tretí deň v poradí. Stimulom na trhu boli tentoraz vyhlásenia špičkovej burzovej analytičky Abby Joseph Cohen z Goldman Sachs, ktorá odporučila investorom vliať na akciový trh čerstvú hotovosť. Index Dow Jones industrial average stúpol o 138,38 bodu, resp. o 1,31 % na 10 729,60 bodu, čím si zabezpečila štvrtý deň neprerušeného rastu. Nová vlna varovaní pred zhoršením zisku zasiahla trh po ukončení riadneho obchodovania. Spoločnosti novej ekonomiky Yahoo!, Tellabs Inc, či TIBCO Software Inc informovali investorskú verejnosť, že slabnúca ekonomika a pokles výdavkov na technológie môže ohroziť ich hospodárske výsledky.
Technologické akcie poklesli v neskorom popoludňajšom obchodovaní a spôsobili tak prvú stratu burzy Nasdaq v tomto týždni. Hlavnou príčinou obnovenia nestability na trhu s technologickými akciami bolo zverejnenie pesimistických prognóz internetovej mediálnej spoločnosti Yahoo Inc. Index Nasdaq Composite poklesol o 59,91 bodu, resp. 2,69 % na 2 164,01 bodu. Dow Jones industrial average naopak vzrástol o 40,89 bodu na 10 770,49 bodu. Blue chips mierne posilnili, keďže investori presúvali peniaze z technológií do spoločností vyrábajúcich spotrebiteľský tovar ako Procter & Gamble Co v nádeji, že tieto sa úspešne vyhnú negatívnym dopadom spomalenia rastu.
V piatok akcie v USA výrazne poklesli. Počítačový gigant Intel Corp sa totiž stal obeťou spomaľovania rastu ekonomiky USA a zredukoval predpovede svojich hospodárskych výsledkov. Na akcie negatívne vplývali aj zverejnené kľúčové údaje o zamestnanosti v USA, ktoré utlmili nádeje v prudkú redukciu amerických úrokových sadzieb. Nasdaq poklesol o 5,35 %, pričom v porovnaní s rovnakým dňom predchádzajúceho roku predstavovala jeho strata až 59,3 %. Index Dow Jones poklesol o 1,97 % na 10 664,62 bodu.
TOKIO – Tokijský trh uzatváral v pondelok na zmiešaných úrovniach, pričom technologické tituly zaznamenali mierne prírastky. Hnacím motorom rastu boli high-tech akcie, spomedzi ktorých sa najviac darilo špecializovanému výrobcovi čipov Rohm Co Ltd. Celkové vyhliadky trhu však ostali pochmúrne a negatívna nálada v brokerských firmách držala akcie pod tlakom.
Akcie spoločnosti Fujitsu a iných firiem zo sektora výroby čipov pomohli v utorok japonskému akciovému indexu Nikkei skončiť na výrazne vyššej úrovni v porovnaní so záverom predchádzajúceho dňa. Nálady na burze sa zlepšili vďaka signálom, že pokles akcií technologických spoločností na Wall Street sa s najväčšou pravdepodobnosťou zastavil aspoň na krátke obdobie. Americkému akciovému trhu pomohli v pondelok odporúčania dvoch popredných brokerských spoločností Merrill Lynch a Morgan Stanley Dean Witter, aby ich klienti nakupovali americké akcie po päťtýždňovom prudkom poklese.
Japonská burza v stredu posilnila, keď sa investori zaujímali o blue chips v technologickom sektore, ako napríklad o akcie NEC Corp. Akcie výrobcu čipov a počítačov NEC zaznamenali 6,19-percentný rast na úroveň 1 835 JPY, čím podporili index Nikkei, ktorý uzavrel nárastom o 36,15 bodu, resp. o 0,28 % na úrovni 12 723,89 bodov. Index Nikkei tak zaznamenal prírastok tretí deň za sebou, pričom je to jeho najdlhšie trvajúci rast od 22. januára. Vtedy jeho rastúci trend trval 7 dní.
Tokijské akcie vo štvrtok znova poklesli, pretože trh predpokladal, že nedávny vzostup burzy stratil svoj potenciál. Ďalšou príčinou oslabenia boli najnovšie informácie o objednávkach z oblasti strojárstva, ktoré podľa vládnej správy klesli v januári o 11,8 %, pričom tento údaj výrazne prekonal 5,5-percentný pokles pôvodne očakávaný analytikmi.
Japonské technologické tituly v piatok druhý deň po sebe oslabili. Ich pokles bol čiastočne zapríčinený varovaním americkej spoločnosti Intel Corp, ktorá očakáva nižšie ako pôvodne predpokladané zisky. Objem obchodov na burze sa v dôsledku očakávaného uvoľnenia úverovej politiky japonskej centrálnej banky znížil, trh tiež čakal na zverejnenie balíčka ekonomických opatrení troch vládnucich koaličných strán. Index Nikkei, citlivý na technologické tituly, klesol o 22,66 bodu, resp. 0,18 % na 12 627,9 bodu. Napriek tomu sa udržal o 2,99 percent vyššie nad 15-ročným zatváracím minimom, ktoré burza zaznamenala minulý piatok.
LONDÝN – Britský index FTSE 100 v pondelok skončil o viac ako 1 % vyššie, čím sa odrazil od minulotýždňového dvojročného minima. Hlavný index po troch predchádzajúcich dňoch klesania zatvoril o 72,7 bodu, resp. o 1,24 % vyššie na 5 931,3 bodu. Optimizmus pred prezentáciou spoločnosti Vodafone, plánovanou na stredu, prispel k 4,3-percentnému rastu jej akcií, ktorý sa podpísal pod posilnenie indexu FTSE 21 bodmi. Z ostatných telekomunikačných titulov Colt posilnil o 7,6 % a British Telecom vzrástol o 5,2 %. Výrobca komunikačných zariadení Marconi dosiahol v rámci FTSE 100 najväčší rast, pričom posilnil o 8,5 %.
Britský index FTSE 100 po dvojročných minimách v utorok stúpol, posilnený predovšetkým skupinou Vodafone a výrobcom čipov ARM led. FTSE znovu prelomil hranicu 6 000 bodov a vzrástol o 80,7 bodu, resp. 1,4 % na 6 012 bodov, čím sa o viac ako 150 bodov vzdialil od dvojročného piatkového minima.
Londýnska burza zaznamenala v stredu mierne oslabenie, keď pokles telekomunikačných titulov zatienil vývoj cien akcií ropných spoločností, ktoré stúpli po oznámení zníženia spotrebnej dane z benzínu v budúcoročnom britskom rozpočte. Kľúčový index FTSE 100 oslabil o 10,2 bodu na 6 001,8 bodu.
Britský trh vo štvrtok uzavrel takmer na nezmenenej úrovni. Stratil pritom svoje počiatočné prírastky, keď mobilný gigant Vodafone takmer vymazal ranný výrazný rast v závere dňa v dôsledku poklesu amerického technologického indexu Nasdaq po nových varovaniach o podnikových ziskoch. Index FTSE 100 uzavrel nárastom len o 1,4 bodu na úrovni 6 003,2 bodov, pričom jeho denné maximum predstavovalo 6 050,4 bodu.
Britský kapitálový trh v piatok negatívne ovplyvnili klesajúce tituly telekomunikačného, technologického a bankového sektora. Akciový index FTSE 100 poklesol v piatok o 85,9 bodu, resp. 1,4 % na 5 917,3 bodu. Správy o februárovej nezamestnanosti v USA, ktoré boli lepšie než sa očakávalo a následný pokles na Wall Street stiahol index FTSE pod hranicu 6 000 bodov po prvýkrát od začiatku týždňa. Nepriaznivo na britské technologické tituly pôsobili najnovšie varovania výrobcu čipov Intel a 4,6-percentný pokles na trhu Nasdaq. Prakticky jediným svetlým bodom na trhu boli akcie farmaceutického sektoru.