Uplynulý rok bol pre stavebné firmy, podobne ako rok 2000, obdobím pokračujúceho nízkeho stavebného dopytu a vyrovnávania sa súkromných vlastníkov stavebných firiem s ekonomickou nevyhnutnosťou udržať, resp. transformovať činnosť firiem, aby boli rentabilné. Nesplnili sa nádeje podnikateľov na udržateľný rozvoj novej bytovej výstavby, ani systémové energetické programy zatepľovania doterajšieho bytového fondu alebo jeho systémovej obnovy a modernizácie,“ konštatoval pre agentúru SITA prezident Asociácie súkromných stavebných podnikateľov Slovenska (ASSPS) Igor Tóth.
Ako ďalej uviedol, diaľničný program sa realizuje v nízkych finančných objemoch. Investor, ktorým je štát, však nemôže z hľadiska svojej ekonomickej sily vyčleniť väčšie objemy financií na zahraničné pôžičky. „Podnikatelia združení v ASSPS si myslia, že umiestnenie vlastných voľných zdrojov z privatizácie alebo prerozdelenie štátnych výdavkov z úspor na verejnej správe do diaľničného rozvoja by bol efektívnejší ako súčasná štruktúra štátneho rozpočtu,“ skonštatoval I. Tóth.
Začiatkom roku 2000 sa rozhodujúca väčšina stavebných kapacít nachádzala vo veľmi ťažkých podmienkach v ekonomickom prostredí nízkeho dopytu po stavebných prácach vo verejnom aj súkromnom sektore. V roku 1999 klesla stavebná výroba na Slovensku v priemere o približne 28 %, ale jednotlivé firmy zaznamenali pokles v tržbách aj viac ako 60 %. V minulom roku pokračoval konkurenčný boj v jednotlivých regiónoch, ako aj v subdodávateľských vzťahoch. „Stavebné firmy boli nútené z ekonomických dôvodov redukovať počet zamestnancov a špecializovať svoje služby na tie činnosti, ktoré boli schopné naplniť zákazkami,“ komentoval I. Tóth. Pozitívom tejto ekonomickej situácie je podľa neho rast produktivity práce a tlak na rast dobrej organizácie a prípravy práce.