ČLÁNOK




Úloha ekonómie v spoločnosti (4)
29. novembra 2007

Úloha ekonómie v spoločnosti  (4)


 


Sú finančné trhy potrebné kvôli tomu, že vďaka nim rastie ekonomika? Jednou z odpovedí na túto otázku môže byť to, že čím viac je finančných trhov, tým viac sú rozvinuté, a tým sú lacnejšie voľné finančné zdroje, ktoré sa alokujú na kapitálovom trhu


 


V ekonómii sa v posledné roky kvalitatívne zmenili výskumy. Vezmime si ako príklad otázku: „Sú finančné trhy potrebné kvôli ekonomickému rastu?“ Finančné trhy sú veľmi drahou inštitúciou, a nie je ich ľahké vytvoriť. Mnohí známi ekonómovia hovoria nasledovné tvrdenia. Vieme, že vo všetkých ekonomicky vyspelých a bohatých krajinách sú finančné trhy, hoci stupeň ich rozvoja je rôzna. Čo z toho vyplýva? Sú finančné trhy potrebné kvôli tomu, že vďaka nim rastie ekonomika? Jednou z odpovedí na túto otázku môže byť to, že čím viac je finančných trhov, tým viac sú rozvinuté, tým sú lacnejšie voľné finančné zdroje, ktoré sa alokujú na kapitálovom trhu. Druhou odpoveďou je to, že v bohatých krajinách sa finančné a kapitálové trhy objavujú automaticky, lebo bohatí ľudia potrebujú niekde vkladať peniaze. Na túto otázku sa ťažko odpovedá ak máme k dispozícii len komparácie medzi jednotlivými krajinami. Pri analýza použijeme matematické metódy, ktoré sú založené na korelácii, teda zistení toho ako jeden z údajov závisí na iných údajoch. Dá sa použiť aj regresná analýzam ktorá skúma závislosť (regresiu) medzi závislou premennou Y a nezávislými premennými X až…Xp. Na základe nich zistíme, že finančné trhy v bohatých krajinách sú hlbšie, alebo ináč povedané fungujú lepšie. To však nie je odpoveď na otázku, ktorá sa týka ekonomického rastu.


Existujú však práce Raghurama  G. Rajana a Luigiho Zinagalesa (Financial Systems, Industrial Structure and Growth, 2001, Saving Capitalism from the Capitalists 1998). Pripomeniem, že Raghuram G. Rajan bol nedávno hlavným ekonómom Svetovej banky. Čo zistili v prácach z roku 1998 a 2001? Obaja autori povedali, že finančné trhy sú potrebné v rôznej miere rôznym sektorom ekonomiky, či odvetviam priemyslu.  Napríklad tabakový priemysel, alebo priemysel ťažby ropy, nie veľmi potrebujú finančné trhy. Pre farmaceutické firmy, alebo elektrotechnický priemysel sú finančné trhy veľmi potrebné. V obchodných  sektoroch sú potrebné dlhodobé kapitálové investície. Kde sú dlhodobé investície, tam existuje aj veľká miera rizika. Napríklad vo farmaceutickom priemysle až po niekoľkých tisícoch pokusov, uzrie svetlo sveta liek, ktorý sa dá použiť v zdravotníctve. Obaja vedci sa pozreli na vývoj rôznych, ale súčasne rovnakých odvetví v rôznych krajinách. Krajiny boli usporiadané podľa úrovne rozvoja kapitálových a finančných trhov. Je viac ako zrejmé, že najvyspelejší finančný sektor majú USA. Ak sa porovná napríklad vývoj určitého odvetvia v porovnaní so stavom finančných trhov, v tej ktorej krajine. Vedci sa teda neskúmali agregovaný rast, či sumu údajov za všetky odvetvia ekonomiky, ale na rast jednotlivých odvetví a skutočne teda otestovali vplyv finančných trhov na jednotlivé odvetvia. Ukázalo sa, že väzba medzi nimi existuje. Kvôli určitým príčinám existujú určité dôsledky.


 


 


 


 


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 1. 2025

USD 1,036 0,004
CZK 25,178 0,031
GBP 0,846 0,000
HUF 411,480 1,670
CAD 1,496 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS