ČLÁNOK




Ukrajine hrozia ekonomické sankcie kvôli pirátskym hudobným nosičom
25. marca 2001

„USA použijú obchodné sankcie voči Ukrajine ak počas troch mesiacov neprijme skutočné opatrenia, Vďaka ktorým sa prestane s výrobou a distribúciou pašovanej produkcie,“ tvrdí to vyjadrenie obchodného zastupiteľstva USA. Američania žiadali prijať opatrenia do konca marca, avšak podľa názoru vlády Ukrajina ich nesplnila.

O aké sankcie pôjde, zatiaľ nikto nehovorí. Americká strana si myslí, že ak Ukrajina nevynaloží dostatočné úsilie v boji proti krádežiam intelektuálneho vlastníctva, môže do oddialiť vstup tejto krainy do Svetovej obchodnej organizácie. Môže sa to súčasne stať prekážkou vstupu priamych zahraničných investícií.

Pirátske hudobné nosiče ako kompaktné disky, kompaktné kazety, alebo videokazety sa dajú kúpiť takmer v každom kúte Ukrajiny. CD nie sú drahé a stoja niečo medzi dvomi a tromi americkými dolármi.

Skúmanie pirátskej produkcie sa začalo v súvislosti s tým, že Ukrajinu zaradili do takzvaného zoznamu Sekcia-301. Ide o zoznam krajín, s ktorými má USA problémy pri dodržiavaní autorských práv. V tomto roku by mali USA vydať zoznam do konca apríla. V minuloročnom sa spomínajú Argentína, Grécko, Izrael, Malajzia, Poľsko, Rusko a Turecko. Celkom ide o 16 štátov.

Podľa údajov Americkej asociácie hudobného priemyslu, Ukrajina je najväčším výrobcom kompaktných diskov (CD) v Európe. Americkí výrobcovia za posledné tri roky stratili viac ako 200 mil. USD, pretože trhy v Európe, Južnej Amerike a Južnej Afrike sú doslova zalavené pirátskymi diskami ukrajinského pôvodu. Ukrajina ročne vyrobí na vývoz od 30 do 40 miliónov kusov diskov. Značnú časť porodukcie tvoria CD-ROM s programovým vybavením. Spoločnosť Microsoft predpokladá, že ročne je na trhu od 10 do 20 miliónov kusov nosičov s pirátskymi softvérmi. Podľa amerických údajov na Ukrajine sa môže ročne vyrobiť asi 70 miliónov kusov kompaktných platní, DVD a CD-ROM. Na domácom trhu sú výrobcovia schopní umiestniť od 1 do 5 miliónov kusov.

Podľa údajov Medzinárodnej federácie fonografického priemyslu, v celosvetovom meradle ukrajinský export pirátskej produkcie vytvára ročne stratu 300 mil. USD. Už v júni minulého roku prezident Leonid Kučma sľúbil Billovi Clintonovi, že urobí poriadok „medzi pirátmi“. Nie nezaujímavé, že americkí hokejisti, ktorí boli na jeseň minulého roku na Ukrajine si domov odviezli práve pirátske hudobné nosiče. Po návšteve Clintona sa zavreli najväčší výrobcovia pirátskej produkcie, podnik Mašel a Bolidisk. Bez ohľadu na to USA tvrdia, že Ukrajina je najväčším výrobcom pirátskej produckie na svete a trvajú na likvidácii všetkých podnikov, ktoré sa zaoberajú výrobou pirátskych nosičov. Väčšina podnikov, ktoré vyrábali pirátsku produkciu nefunguje. Napriek tomu však existuje niekoľko ilegálnych lisovní, ktoré sú väčšinou skryté v Odese. Po úplnom zákaze predaja pirátskej produkcie na verejnosti sa značne zúži ukrajinský trh audio a video nosičov. Len ťažko sa dá predpokladať, že by niekto zaplatil za originálne nosiče 15 až 30 USD. Súčasne sa nedá predpokladať, že by sa na miestnom trhu našiel niekto kto by vyrábal hudobné licencie na základe kúpenej licencie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

8. 11. 2024

USD 1,077 0,001
CZK 25,208 0,054
GBP 0,832 0,000
HUF 406,680 2,100
CAD 1,498 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS