Predstavitelia Európskej centrálnej banky (ECB) v stredu odmietli tvrdenia, že Európa by mala zmierniť svoj tlak na šetrenie. Hoci centrálna banka ešte má priestor na zníženie úrokových sadzieb, takýto krok by nemusel ekonomike veľmi pomôcť, vyhlásili.
Snaha stimulovať hospodárstvo v jednotlivých krajinách tým, že sa pozastavia opatrenia, ktoré majú za cieľ znížiť výdavky štátu, by mohla miesto podpory rastu proste zvýšiť úverové náklady krajín, povedal viceprezident ECB Vitor Constacio počas vystúpenia v Európskom parlamente. „Pri rozhodovaní o menovej politike ešte máme istý priestor na manévrovanie a, ako povedal prezident ECB Draghi, sme pripravení konať, ak by sa hospodárske podmienky zhoršili. Zavedené úsporné ekonomické opatrenia však boli veľmi významné, vyžiadali si daň vo forme zvýšenej nezamestnanosti, a nemalo by sa riskovať, že zlyhajú,“ dodal Constancio. Zdôraznil, že podľa ECB slabší rast nie je dôvodom na zmenu reformného kurzu a vyrovnanejšie rozpočty sú základom pre udržateľné oživenie ekonomiky.
Viacero ekonomických ukazovateľov a prieskumov zverejnených v poslednom období naznačuje, že oslabenie hospodárstva sa už šíri aj do jadra EÚ. Keďže za to, že únia sa nachádza už druhý rok v recesii, sa vo všeobecnosti vinia úsporné rozpočtové opatrenia, viacerí predstavitelia EÚ, medzi nimi eurokomisár Olli Rehn a prezident Európskej komisie José Manuel Barosso, sa vyjadrili za väčšiu flexibilitu pri dosahovaní tvrdých ekonomických cieľov. Obdobný názor na ostatnom summite G20 vyjadrili aj finanční lídri členských krajín skupiny.