Podľa článku 2(2) Nariadenia Rady (ES) o harmonizácii hrubého národného dôchodku v trhových cenách (1287/2003) členské krajiny EÚ Komisii (Eurostat) poskytujú každý rok údaje za agregát hrubý národný dôchodok (HND) a jeho prvky v termíne do 22.septembra. Zároveň spolu s týmito údajmi každá členská krajina pripravuje a poskytuje správu o kvalite zasielaných údajov.
Kým údaj o hrubom domácom produkte (HDP) vyjadruje celkovú výkonnosť ekonomiky vytvorenú na území Slovenskej republiky, údaj o HND predstavuje dôchodky subjektov ekonomiky Slovenskej republiky z tuzemska i zo zahraničia. Údaj o HND zároveň slúži ako podklad pre výpočet 4.vlastného zdroja pri návrhu rozpočtu EÚ.
Výpočet HND sa podľa definície ESNÚ95 (Nariadenie Rady (EK) č. 2223/96) rovná HDP mínus prvotné dôchodky platené rezidentskými jednotkami nerezidentským jednotkám plus prvotné dôchodky prijaté rezidentskými jednotkami zo zahraničia. Prvotné dôchodky platené do zahraničia v sebe podľa definície ESA 95 zahŕňajú odmeny zamestnancov, dôchodky z majetku a dane z produkcie a dovozu platené inštitúciám EÚ. Na druhej strane prvotné dôchodky prijaté zo zahraničia v sebe zahŕňajú odmeny zamestnancov, dôchodky z majetku a subvencie z inštitúcií EÚ. V celom časovom rade došlo k zmene sektorového zaradenia Slovenskej televízie (STV) a Slovenského rozhlasu (SRo). Táto reklasifikácia mala vplyv na HDP, a tým aj na výpočet HND. K zmene došlo v prípade dôchodkov z majetku prijatých/platených z/do zahraničia za rok 2005, kde boli implementované nové údaje z NBS.
Hlavným zdrojom informácií je platobná bilancia, pričom ŠÚ SR vykonáva niektoré odhady najmä v prípade odmien zamestnancov.
Údaje o daniach z produkcie a dovozu platené inštitúciám EÚ a subvencie prijaté z inštitúcií EÚ neboli do roku 2003 súčasťou výpočtu HND, avšak počnúc vstupom SR do EÚ ich začala Slovenská republika vykazovať v zmysle usmernení Eurostatu.
Údaje za tieto položky sú preberané zo Štátneho záverečného účtu a porovnávané s údajmi vykazovanými Národnou bankou Slovenska.
Od 1. januára 2005 vstúpilo do platnosti Nariadenie Komisie (EK) č. 1889/2002 o implementácii alokácie nepriamo meraných služieb finančného sprostredkovania (FISIM) v systéme národných účtov (Nariadenie rady (EK) č. 448/98).
Údaje sú uvedené v tabuľke vrátane alokovaného FISIM. Pre výpočet štvrtého vlastného zdroja však slúži údaj o HND bez vplyvu alokácie FISIM.