Nie je to tak dávno, čo si ľudia mysleli, že nahromadený bakteriologický a virologický potenciál, ktorý by v prípade použitia mohol vyhubiť ľudstvo, je bezpečne uzamknutý v tajných vojenských laboratóriách pod prísnou kontrolou. Dnes vieme, že sme sa opájali ilúziou. Udalosti posledných rokov nás presviedčajú o tom, že bioterorizmus je vážnou hrozbou ľudstvu.
Po dvanástich rokoch visí vo vzduchu opätovný vojenský zásah proti Iraku. Dôvodom, ktorý uvádzajú Spojené štáty americké, je vysoká miera pravdepodobnosti, že Irak vyrába nielen chemické, ale aj biologické zbrane. Ich použitie vo veľkom meradle by znamenalo svetovú katastrofu. Ak by irackí vojaci poslúchli rozkaz a odpálili by rakety s biologickými alebo chemickými hlavicami, nebezpečenstvo by podľa odborníkov bolo väčšie ako v prípade použitia jadrovej zbrane. Po výbuchu niekoľkých hlavíc s obsahom antraxu (sneti slezinnej) by ľudstvo zaznamenalo viac obetí než po výbuchu jadrovej bomby.
Primár oddelenia klinickej farmakológie Onkolo-gického ústavu svätej Alžbety v Bratislave profesor Vladimír Krčméry hovorí, že riziko je priamo úmerné druhu vírusu alebo baktérie, ktoré by útočník použil. Antrax usmrcuje ľudský organizmus počas jedného až dvoch týždňov. Výrobcovia biologických zbraní majú širokú škálu výberu a možností ich použitia. Časť biologických zbraní je „humánna“. Nie sú smrteľné. Masovým ochorením vojakov však dokážu paralyzovať bojaschopnosť jednotiek, čím vyradia armádu na dlhšie obdobie z boja. Napríklad baktérie moru, maltskej horúčky, týfusu, cholery či brucelózy spôsobujú vážne problémy. Na zneškodnenie nepriateľa možno použiť aj toxíny baktérií. Napríklad botulotoxín spôsobuje ochrnutie nervového systému. „Najväčšie obavy máme z vírusov. Na mnohé z nich dnes ešte nie sú vakcíny. Problémy sú s tými, ktoré zabíjajú. Ide najmä o pravé kiahne, ebolu a z bakteriálnych o vacilus antracis. Vyvolávajú hemoragické horúčky, následkom ktorých pacienti postupne vykrvácajú zo životne dôležitých vnútorných orgánov,“ vysvetľuje V. Krčméry.
Dôležitý je čas
Ministerstvo obrany USA má k dispozícii zariadenia na rýchlu diagnostiku biologických zbraní priamo v teréne. Pri útoku biologickými zbraňami ide doslova o hodiny. Dôležité je zistiť aj minimálne množstvo choroboplodného zárodku v organizme človeka. Nákazlivá choroba sa totiž šíri rýchlo. Pri antraxe a v prípade pravých kiahní prepukne ochorenie o niekoľko dní.
Podľa odborníkov na Slovensku hromadný útok biologickými zbraňami nehrozí. „Ak sa vyskytne individuálna akcia, vieme ju udržať pod kontrolou. Problémom je však hromadný útok, na ktorý nie je pripravená žiadna krajina. Vtedy nebudeme vedieť adekvátne reagovať. Ak niekto z lietadla rozptýli veľké množstvo antraxu, budú tisíce obetí. Nebude stačiť kapacita nemocníc pre chorých. Útok biologickou zbraňou však môžeme včas zistiť a jeho účinky profylaktickými opatreniami podstatne zmenšiť. Ak v prípade antraxu nasadíme antibiotiká skoro, choroba neprepukne,“ hovorí V. Krčméry.
Slovensku hrozí skôr individuálne napadnutie. Psychicky narušených osôb, fanatikov a nadmieru agresívnych psychopatov je na svete veľké množstvo. Môžu niekomu poslať obálku s choroboplodnými zárodkami alebo otráviť studňu v dedine. Urobiť to možno jednoducho. V takom prípade sa ráta len s ojedinelými obeťami na živote. Zdravotníci ešte stačia rýchlo zasiahnuť.
„V prípade zbraní šíriacich bakteriálne ochorenia máme prakticky na všetky z nich antibiotiká. Slovenský farmaceutický priemysel disponuje ich dostatočnou zásobou v skladoch. Problém vznikne pri vírusových ochoreniach, pretože proti nim neexistujú účinné antibiotiká ani antivirotiká. Na niektoré druhy vírusov máme vakcíny. Pomocou nich možno robiť určitú prevenciu. Ak však náhle dôjde k útoku vírusom pravých kiahní, všetci nezaočkovaní zostanú bez protilátok (na Slovensku sa proti kiahňam očkovalo do roku 1974) a môžu byť veľké straty na životoch. V prípade vypustenia vírusu pravých kiahní môže zomrieť 30 až 50 % súčasnej slovenskej populácie. Nepoznáme totiž mieru odolnosti starších ročníkov, ktoré očkovanie proti pravým kiahňam ešte stihli.“
V Európe má NATO štyri diagnostické mobilné jednotky. Za tri-štyri hodiny sú schopné zasiahnuť v ktorejkoľvek európskej krajine, pričom do 24 hodín v tej oblasti začne pôsobiť aj hygienicko-epidemiologický oddiel. Diagnostické mobilné jednotky NATO pracujú na princípe medzinárodnej solidarity.
Mobilizácia sveta
Každá krajina, ktorá sa vyhýba kontrole medzinárodných inšpektorov OSN alebo akýchkoľvek medzinárodných agentúr, je podozrivá. Otázkou zostáva, prečo odmieta kontrolu.
Do roku 1990 uskutočňovali bývalý ZSSR a USA programy na výrobu biologických zbraní. Všetky veľmoci následne podpísali dohodu o zastavení ich vývoja a výroby. Kým v USA je ich následná kontrola na vysokej úrovni, prvé obdobia existencie Ruska sú však v tomto smere chaotické. Nie je presne známe, čo sa s výrobnými projektmi dialo po ich ukončení, Mnohé technológie sa stratili a nik ich viac nenašiel. Je podozrenie, že ich podsvetie vyvážalo za hranice Ruska.
Bratislava bola koncom júla 2002 hostiteľom celosvetovej konferencie o biologických zbraniach, kde si odborníci vymieňali skúsenosti s vývojom očkovacích látok. Hovorili najmä o prevencii. Experti konfrontovali najmodernejšie metodiky účinnej diagnostiky látok spôsobujúcich bakteriálne ochorenia. Niektoré sekcie konferencie rokovali bez prístupu verejnosti, aby sa informácie nedostali k potenciálnym útočníkom. Mechanizmy prevencie proti útoku biologickými zbraňami sú utajené. Dôležité však je, že svet nečaká, ale mobilizuje svoje sily.
V júni 2002 požiadal vtedajší minister zdravotníctva Roman Kováč vládu SR o 11 miliónov korún na boj proti terorizmu.
Prednosti Slovenska
Z týchto finančných prostriedkov sa okrem iného podarilo prístrojovo vybaviť Informačné centrum pre bakteriologické a toxínové zbrane pri Štátnom zdravotnom ústave. Dnes tam pracuje aj mobilné laboratórium. Umožňuje diagnostikovať infekčné ochorenia priamo v ohnisku nákazy.
Vojenské zdravotníctvo má v súčasnosti k dispozícii zariadenie, ktorým dokáže do hodiny identifikovať biologické zbrane. Nové opatrenie prijal rezort obrany po teroristických útokoch v septembri 2001. Predtým ich bola armáda schopná identifikovať do 48 hodín.
Najlepšiu zdravotnú službu z hľadiska hygieny a epidemiológie zo všetkých štátov bývalej Varšavskej zmluvy malo Československo. Vojenská lekárska fakulta v Hradci Králové disponovala špeciálnym študijným programom zameraným na hygienu a epidemiológiu. Zdravotná služba Československej armády bola na možnosť biologického napadnutia najlepšie pripravená zo všetkých krajín bývalého „sovietskeho“ bloku. Po tejto stránke má dnes Slovensko určitú výhodu.
„Po štrukturálnej stránke má SR veľmi dobre organizovanú hygienickú službu. Zachovali sme si ju z minulosti. Existujú krajské a okresné štátne zdravotné ústavy. Či sú funkčné nielen teoreticky, ale aj prakticky, zistíme len v prípade napadnutia. Z technického a materiálneho hľadiska sme relatívne dobre pripravení aj na mnohé infekčné choroby. Systém očkovania na Slovensku je jedným z najlepších na svete. Napríklad v USA neočkujú občanov proti tuberkulóze. Iné krajiny, napríklad Rusko a Ukrajina, mali tri obdobia, keď zastavili očkovanie proti niektorým infekčným ochoreniam. Dnes tu napríklad záškrt prežíva renesanciu,“ konštatuje V. Krčméry.
Na obzore ricín
Na poschodí jedného z viktoriánskych domov v severných štvrtiach Londýna objavila prednedávnom polícia stopy po smrteľne jedovatom ricíne. Ide o evidentný dôkaz, že teroristické centrály plánujú útok aj na území Európy. Pri zásahu polícia zatkla šiestich mužov z Alžírska. Protiterostický špecialista Michael Yardley usudzuje, že teroristi plánovali útok podobný antraxovým zásielkam.
Znepokojujúce je, že protiteroristická jednotka neobjavila látku ricín, ale len jej stopy na výrobnom zariadení v provizórnom laboratóriu. Britskí experti si preto myslia, že teroristi jedovatú látku premiestnili na neznáme miesto. Útok možno očakávať kedykoľvek. Britské nemocnice sú v pohotovosti. Sústavne monitorujú nových pacientov. Zisťujú, či sa u niekoho neobjavili príznaky otravy organizmu. V roku 2001 našli americké vojenské jednotky v afganských domoch a jaskyniach návody, ako vyrobiť smrteľný ricín. Prepojenie podozrivých Alžírčanov s al-Káidou je veľmi pravdepodobné.
Hromadný bioterorizmus je otázkou rozpadu morálky, rozumu a svedomia. Rozumovo a technicky človek mimoriadne pokročil, v oblasti etiky zastal na úrovni neandertálca. Ľudstvo stojí zoči-voči mimoriadnej zodpovednosti za svoj osud. Nezodpovedný fanatik môže spôsobiť smrť miliónov ľudí a ďalšie nepredstaviteľné následky. Niektoré armády sveta a poloarmádne ozbrojené oddiely v nestabilných krajinách dnes často vedú duševne chorí ľudia, ktorí nehľadia na dôsledky. Treba sa im postaviť na odpor. V opačnom prípade sa môže posledné slovo v ľudských veciach stať sklamaním.
Čo je ricín?
Ide o toxickú látku, ktorá je výťažkom zo semien rastliny Ricinus communis. Rastie v tropických a subtropických oblastiach Južnej Ameriky, Afriky a Ázie. Patrí medzi bielkovinové jedy – albumíny. Smrteľnú dávku pre človeka tvorí jeden miligram ricínu. Tento jed spôsobuje zrážanie krvi. Symptómy otravy sa podobajú chrípke. Obeť trpí horúčkou, hnačkami, vracaním a do troch dní zomiera. Na ricín zatiaľ neexistuje účinná protilátka. Človek sa infikuje vdýchnutím, dotykom alebo iným vpravením jedu do organizmu.
Ženevský protokol
Hovorí o zákaze výroby a šírenia biologických zbraní. V roku 1925 ho podpísala väčšina vtedajšej Spoločnosti národov. V roku 1972 bol Ženevský protokol obnovený a doplnený. Dnes má na zozname 21 druhov vírusov, 11 druhov baktérií a tri druhy plesní vrátane nimi produkovaných toxínov.
Výroba biologickej zbrane je veľmi lacná a jednoduchá. Priemerne vzdelaný absolvent chemickotechnologickej fakulty alebo farmaceutickej fakulty dokáže pomocou jednoduchých prístrojov vyrobiť biologickú zbraň na individuálny terorizmus. Nie je napríklad problém vyrobiť kilogram spór. Ťažšie je už nájsť riešenie na ich vypustenie, aby sa napríklad nezničili pri výbuchu, a najmä spôsob ich umiestnenia do tela hostiteľa. Spôsoby na to existujú, uvádzať ich však nie je možné z pochopiteľných príčin.