ČLÁNOK




Uchádzači o vstup do SPP ukončili due diligence
12. februára 2002

Uchádzači o kúpu 49-percentného podielu v Slovenskom plynárenskom priemysle (SPP) ukončili v podniku due diligence. Sedem záujemcov vykonávalo hĺbkový audit o niečo dlhšie, než sa predpokladalo. „Doba vykonávania auditu sa predĺžila na základe požiadaviek záujemcov, ktorí mali záujem detailnejšie sa oboznámiť so spoločnosťou,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ pražskej pobočky spoločnosti Credit Suisse First Boston (CSFB) Michal Šušák. CSFB je poradcom slovenskej vlády pri privatizácii SPP.

Podľa Šušáka predĺženie doby vykonávania hĺbkového auditu nie je problémom. „Predpokladáme, že čím lepšie sa uchádzači oboznámia so spoločnosťou, tým vyššiu cenu budú pripravení ponúknuť,“ odôvodnil zástupca CSFB ústretový prístup privatizačného poradcu k požiadavke záujemcov.

Privatizačný poradca v súčasnosti rokuje zo záujemcami o znení transakčných dokumentov. Rokovania by sa podľa Šušáka mali najneskôr do konca budúceho týždňa uzavrieť. Následne spoločnosti alebo konzorciá záujemcov vypracujú záväzné ponuky, ktoré odovzdajú najneskôr do 28. februára.

Komisia pre riadenie a koordináciu procesu privatizácie SPP oznámila mená uchádzačov, ktorým umožnila vykonať hĺbkový audit, 26. októbra minulého roku. Kupec 49-percentného podielu SPP by mal byť známy najneskôr začiatkom budúceho mesiaca.

Z uchádzačov, pokračujúcich v tendri, sú známi konzorcium Ruhrgas/Gaz de France/Snam a ruský Gazprom. Mená ostatných záujemcov zatiaľ nie sú známe. Niektorí pozorovatelia očakávali súboj akvizičných ponúk medzi spoločnosťami E.ON a RWE, ktoré si navzájom konkurujú na nemeckom a európskom energetickom trhu. CSFB však už dávnejšie potvrdil, že ani jeden z týchto nemeckých koncernov ponuku nepredloží. Koncern RWE vyhral v decembri minulého roka tender na predaj českej tranzitnej spoločnosti Transgas a ôsmich regionálnych distribútorov, za ktoré zaplatí 4,1 mld. EUR. Veľký záujem donedávna prejavoval aj o SPP, pričom za najcennejšie aktívum slovenskej firmy považoval jej vysoko ziskové tranzitné činnosti. E.ON síce nie je priamo zapojený do slovenského plynárenského tendra, dúfa však, že sa mu podarí úspešne uzavrieť akvizíciu majoritného podielu v koncerne Ruhrgas. V prípade úspechu západoeurópskeho konzorcia v súboji o SPP by tak E.ON prostredníctvom Ruhrgasu nepriamo získal kontrolu aj nad SPP.

Analytici odhadujú hodnotu privatizovaného podielu v SPP na 3 mld. USD a viac. SPP je kľúčovým prepravcom ruského zemného plynu do južnej a západnej Európy. Ročne prepraví približne 90 mld. metrov kubických plynu. Spoločnosť zároveň zabezpečuje aj distribúciou zemného plynu pre viac ako 1,3 mil. klientov na Slovensku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 11. 2024

USD 1,058 0,003
CZK 25,284 0,002
GBP 0,836 0,001
HUF 407,450 1,250
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS