Úrad pre finančný trh (ÚFT) požiadali v uplynulých dňoch viacerí aktívni účastníci kapitálového trhu, aby preveril, či Centrálny depozitár cenných papierov SR, a.s. (CDCP) spĺňa vecné, personálne a organizačné predpoklady na svoju činnosť. Ako informoval hovorca úradu Marek Kačmár, žiadosti podali subjekty kapitálového trhu v súvislosti so začiatkom činnosti CDCP, a s tým spojeným testovaním funkčnosti nového systému evidencie cenných papierov a zúčtovania a vyrovnania obchodov s cennými papiermi. „ÚFT od udelenia povolenia na vykonávanie činnosti centrálneho depozitára pozorne sleduje, či CDCP spĺňa predpoklady na začatie svojej činnosti. Za tým účelom vykonáva v CDCP už niekoľko týždňov dohľad na mieste,“ uviedol Kačmár, podľa ktorého bude dozorný orgán v dohľade na mieste pokračovať. „Pokiaľ nastanú zákonné skutočnosti, ktoré by boli dôvodom pre uloženie sankcie, ÚFT začne konanie vo veci,“ dodal.
Systém evidencie cenných papierov, zúčtovania a vyrovnávania obchodov s cennými papiermi CDCP vykazuje podľa zástupcov bankového sektora zásadné nedostatky. „Nie sú vytvorené relevantné podmienky na to, aby banky, ktorým centrálny depozitár udelil členstvo, mohli plnohodnotne poskytovať zákonom stanovené služby člena centrálneho depozitára,“ uvádza sa v stanovisku ôsmich bánk, ktoré získali členstvo v CDCP. Banky preto v najbližšej dobe predložia CDCP požiadavky na zmenu návrhu Zmluvy s členom a požiadavky, ktoré sa týkajú testovania systému pre technické spracovanie údajov centrálneho depozitára.
Podľa zástupcov bánk sa totiž ku dňu zákonom stanovenej lehoty spustenia ostrej prevádzky centrálneho depozitára uskutočnilo iba niekoľko testovaní nového technického systému evidencie cenných papierov a zúčtovania a vyrovnávania obchodov s cennými papiermi. Zástupcovia ôsmich bánk – Československá obchodní banka, Dexia banka Slovensko, HVB Bank Slovakia, ING Bank, Poštová banka, Slovenská sporiteľňa, Tatrabanka a VÚB, sa preto v piatok dohodli na spoločnom postupe pri riešení vzniknutej situácie s cieľom predísť vzniku možnej škody na strane členov a ich klientov.
Medzi nespokojné subjekty kapitálového trhu patrí aj Burza cenných papierov v Bratislave (BCPB), ktorá sa zúčastnila testovania systému centrálneho depozitára. Podľa generálnej riaditeľky burzy Márie Hurajovej neboli ešte všetky situácie vyskúšané a neprebehla taká celoplošná simulácia so všetkými subjektmi, aby sa mohli vyskúšať všetky služby. „Z tohto pohľadu nemám pocit, že je stopercentne otestovaný systém tak, aby sme nemuseli mať pochybnosti, či sa v priebehu budúceho týždňa neobjavia nejaké veci, ktoré doposiaľ testované neboli,“ skonštatovala. V prípade zlyhania systému CDCP to bude mať dopad podľa nej na burzu aj na jej členov. „Ak nebudeme schopní korektne zadať obchody tak, aby boli zúčtované a vyrovnané v centrálnom depozitári a ak nastanú nejaké chyby, bude to problém predovšetkým pre nás a pre našich členov,“ dodala.
„Centrálny depozitár je po technickej stránke pripravený na spustenie nových systémov a začiatok činností v zmysle udeleného povolenia,“ uviedla hovorkyňa CDCP Želmíra Habánová. Spoločnosť podľa nej vyvinie zo svojej strany maximálne úsilie tak, aby začiatok poskytovania činností centrálneho depozitára prebehol s čo možno najmenšími problémami a k spokojnosti členov. „Centrálny depozitár je pripravený priebežne prípadné chyby opravovať za intenzívnej spolupráce našich dodávateľov ako aj členov,“ dodala.
Centrálny depozitár začne vykonávať svoju činnosť 20. marca, pričom s poskytovaním služieb začne v pondelok 22. marca. Od začiatku činnosti CDCP sa zásadne zmení systém evidencie zaknihovaných cenných papierov. Vznikne totiž dvojstupňový systém evidencie. Účty majiteľa si budú môcť v centrálnom depozitári otvoriť len jeho členovia a ďalšie vybrané orgány, ako napríklad Fond národného majetku SR a štátne orgány konajúce v mene SR. Ostatné subjekty si budú môcť otvárať nové účty majiteľa u niektorého z členov centrálneho depozitára, prípadne si môžu otvoriť účet majiteľa na úrovni centrálneho depozitára, avšak len na žiadosť člena. Centrálny depozitár zriadi členom aj tzv. klientsky účet, na ktorom bude evidovať pre svojich klientov údaje o dematerializovaných cenných papieroch, ako aj práva s nimi spojené. CDCP bude zabezpečovať zúčtovanie a vyrovnanie burzových obchodov s investičnými nástrojmi. Prevod cenných papierov z účtu majiteľa v „starej“ evidencii na jeho nový účet u člena alebo v CDCP bude pol roka zadarmo.
CDCP bolo do obchodného registra zapísané v januári tohto roka. Centrálny depozitár kontinuálne nadviazal na činnosť predošlého Strediska cenných papierov SR. Vo svojej činnosti je spoločnosť povinná pokračovať podľa doterajších predpisov až do uplynutia 60 dní od udelenia členstva prvému členovi, t. j. do 19. marca 2004 vrátane.
Ku koncu týždňa mal centrálny depozitár jedenásť členov – VÚB, RM-S Market, Slovenskú sporiteľňu, Dexia banku Slovensko, HVB Banku, Tatra banku, ČSOB, UniBanku, Poštovú banku, OTP Banku Slovensko a ING Bank. Podľa Habánovej ešte centrálny depozitár posudzuje pred začiatkom svojej činnosti ešte tri žiadosti o členstvo. Koľko členov CDCP však začne poskytovať služby od pondelka ešte nevedela uviesť, nakoľko nie všetci uzavreli s depozitárom zmluvu. „Členovia môžu s poskytovaním služieb začať až po uzatvorení tejto zmluvy,“ dodala Habánová.