ČLÁNOK




Týždeň strát a nálezov na východoeurópskych burzách
18. februára 2001

PRAHA – Nízke objemy obchodov, nezáujem investorov a negatívna nálada voči technologickému sektoru zapríčinili v pondelok pokles pražskej burzy o dve percentá. Najväčší pokles na nové dlhodobé minimá zaznamenali akcie Českých radiokomunikací, ktoré klesli o šesť percent.

Napriek pokračujúcej negatívnej nálade voči technologickému sektoru české telekomunikačné akcie prerušili v utorok svoj klesajúci trend a radiokomunikace dokonca zmazali dve tretiny svojich strát zaznamenaných v pondelok. Nízky objem obchodov na pražskej burze spôsobilo vyčkávanie investorov na prejav šéfa americkej centrálnej banky Fed Alana Greenspana.

Celosvetové negatívne nálady v telekomunikačnom sektore zapríčinili prepadnutie akcií Českého Telekomu a Českých radiokomunikací ktoré sa najviac podpísali na stredajšom poklese pražskej burzy. „Investori redukujú svoje pozície v telekomunikačných emisiách a do iných domácich titulov neinvestujú,“ povedal jeden z analytikov. Vyhlásenie domáceho zástupcu Európskej banky pre obnovu a rozvoj o záujme EBRD o časť štátneho podielu v Komerční banke nezabránilo poklesu kurzu jej akcií. Komerčná banka klesla o 1,5 % na 1033 CZK. ČEZ oslabil o 2,7 % na 107 CZK.

Pozitívny vývoj amerického akciového trhu pomohol pražskej burze zmazať dopoludňajšie straty a uzavrieť štvrtkové obchodovanie nárastom. Český Telecom počas dňa spadol tesne pod hranicu 430 CZK, avšak nakoniec uzavrel nárastom o 1,8 % na úrovni 455 CZK. Vzostupu akcií Telecomu pomohol rast amerických akcií. V bankovom sektore akcie Komerční banky, kde prebehla hĺbková kontrola potenciálnych investorov, posilnili o 2,5 % na 1 059 CZK.

Pokračovanie negatívneho vývoja v technologickom sektore spôsobilo silný pokles akcií Telecomu, ktoré stlačili v piatok pražskú burzu o percento a pol nadol. Od začiatku týždňa index RHNW poklesol o 68,5 bodu, resp. 4,66 percenta a index PX 50 stratil 20,4 bodu, resp. 4,20 %. Český Telecom padol o 5,2 % na 431 CZK, čo je tohtoročné minimum. Väčšiemu poklesu na pražskej burze zabránili akcie České spořitelny a Philip Morris ČR, ktoré vzrástli o 4,5 % na 240 CZK, respektíve o 3,1 % na 6 163 CZK.

BUDAPEŠŤ – Maďarské akcie v pondelok prevažne stagnovali, pričom celkové obchodovanie na trhu bolo nevýrazné. Prírastky, hoci slabé, zaznamenala najmä farmaceutická spoločnosť Richter. Index BUX vzrástol o 0,01 % na 7 682,16 bodu. „Na nákupcov čakáme už od konca novembra,“ uviedol jeden analytik. Napriek celkovej stagnácii na trhu sa podarilo akciám firmy Richter vzrásť o 1,11 % vďaka silným hospodárskym výsledkom za uplynulý rok. Vzrástli aj Matáv a OTP, avšak Mezogép oslabil kvôli horším výsledkom, ako sa pôvodne očakávalo.

Maďarské akcie oslabili v stredu pod vplyvom výpredaja akcií telekomunikačnej spoločnosti Matáv a ropno-plynárenskej skupiny MOL zo strany zahraničných investorov. Obe spoločnosti informovali počas dňa o svojich ročných výsledkoch, ktoré boli slabšie, ako sa očakávalo. Avšak celkový objem obchodov dosiahol ročné maximum 15,3 mld. HUF. Cena akcií Matávu klesla o 5,33 % a skončila na úrovni 1 065 HUF, najnižšej hodnote za posledný rok. Spoločnosť vykázala 12,6-percentný pokles čistého zisku za rok 2000.

Burza vo štvrtok oslabila, hoci akcie spoločností s najväčšou kapitalizáciou, telekomunikácií Matáv a ropno-plynárenskej skupiny MOL, zaznamenali mierny prírastok po predchádzajúcom poklese spôsobenom správami o ich ročných výsledkoch. Farmaceutická spoločnosť Richter Gedeon, ktorá v posledných dňoch rástla vďaka špekuláciám, že ju kúpi izraelská farmaceutická firma Teva, poklesla o 0,87 % na 17 000 HUF.

Maďarské akcie stratili v piatok takmer o 4 %, keď ich stiahli veľké straty silných titulov, ako sú telekomunikácie Matáv a ropno-plynárenská skupina MOL, a taktiež slabá dôvera na medzinárodných trhoch. „Trh utrpel tvrdú ranu, spôsobenú oneskoreným negatívnym dopadom ročných výsledkov, ako aj krehkou dôverou na medzinárodných trhoch,“ povedal jeden z obchodníkov.

VARŠAVA – Klesajúce menšie tituly stlačili v pondelok nadol celú poľskú akciovú burzu, pričom kľúčový index WIG 20 sa prepadol na najhoršiu úroveň od začiatku decembra minulého roka. Podľa analytikov by mal trh pokračovať v poklese aj v nasledujúcich dňoch. „Varšava je naďalej obeťou vývoja v New Yorku a na západných trhoch. Z lokálneho hľadiska sa na trhu veľa predajcov nevyskytuje, avšak nákupcovia nemajú odvahu na agresívne nákupy,“ uviedol Piotr Marczewski zo spoločnosti Amerbrokers.

Burza v utorok posilnila vďaka rastu akcií v technologickom, mediálnom a telekomunikačnom sektore. Analytici však vyslovili predpoklad, že fáza nakupovania by mala ustúpiť a do popredia by sa mali zase dostať predávajúci. Trh čakal na dobré správy od Greenspana a na výsledky spoločností ako TPSA a PKN Orlen.

Akcie high-tech firiem a spoločností s najväčšou kapitalizáciou stlačili v stredu varšavskú burzu nadol po krátkom oživení počas utorkového obchodovania, keďže medzi investormi sa obnovili obavy ohľadne ochladzovania globálnej ekonomiky.

Varšavská burza ukončila tento týždeň prudkým oslabením, keďže náhle zhoršenie globálnych nálad spôsobilo vymazanie predchádzajúcich prírastkov, dosiahnutých vďaka akciám telekomunikačnej spoločnosti TPSA, banky Pekao a mediálnej firmy Agora. Tieto firmy zverejnili priaznivé štvrťročné hospodárske výsledky. „Po zverejnení údajov o inflácii v USA sa začal na varšavskej burze dramatický pokles akcií, avšak je jasné, že poľský trh reagoval prehnane. Hoci sú nízke šance pre silný a stabilný rast zo strednodobého hľadiska, neexistuje taktiež dôvod pre výraznejší pád,“ povedal jeden z analytikov. Zhoršenie nálad na svetovom telekomunikačnom trhu zasiahlo akcie TPSA, ktoré v piatok poklesli o 4,2 % na 24,9 PLN.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 12. 2024

USD 1,040 0,000
CZK 25,135 0,030
GBP 0,828 0,002
HUF 411,730 2,970
CAD 1,499 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS