Je pochopiteľné, že sa noví členovia EÚ pokúšajú poskytnúť čo možno najviac podnetov na získanie investorov v úsilí zlepšiť si svoju konkurencieschopnosť. Uviedla to v rozhovore pre rakúsky denník Die Presse členka direktoriátu Európskej centrálnej banky Gertrude Tumpelová-Gugerellová. Dodala však, že v únii „daňová súťaž nesmie byť neférová“. Podľa bankárky by príjmy štátu mali dosahovať určitú výšku, aby pokryli požadované štátne výdavky. Na dosiahnutie rovnovážneho stavu medzi prímami a výdavkami treba mať daňové sadzby na určitej úrovni.
Tumpelová-Gugerellová sa celkom nestotožnila s bariérami pre voľný pohyb pracovných síl, ktorými sa staré členské krajiny bránia pred zaplavením svojho pracovného trhu migrantmi z východu. Poukázala na to, že skúsenosti z 80. rokov, keď sa EÚ rozšírila o chudobné Španielsko a Portugalsko, potvrdili, že voľné hranice neviedli automaticky k tomu, aby podstatne horšie platení Portugalčania a Španieli odchádzali do bohatého Francúzska.
Vedecké štúdie aj teraz potvrdzujú, že k veľkej migrácii obyvateľstva nedôjde ani po májovom veľkom rozšírení EÚ. Problémy sa môžu vyskytnúť len v niektorých prihraničných regiónoch, do ktorých budú dochádzať ľudia za prácou denne. Prechodné obdobie, v ktorom je obmedzený príliv pracovných síl do starých členských krajín, má podľa bankárky zabezpečiť, že na trhu práce v niektorých krajinách, ktoré sú blízko nových členov EÚ, nedôjde k mimoriadnemu napätie.
Informoval rakúsky denník Die Presse.