ČLÁNOK




Trhy sú na dne, je čas nakupovať akcie
6. novembra 2001

Udalosti 11. septembra znamenali pre americký kapitálový trh šok, ktorý však neovplyvnil chod celej americkej ekonomiky. Tá dostala stimuly v podobe znížených úrokových mier a zvýšenia výdavkov na zbrojenie. O predpokladoch vývoja hovoril na seminári o kríze na finančných trhoch manažér American International Group Global Investment Company Mathias Walti.

Text.

V súčasnosti sa nachádzame vo veľmi dramatickom období, ktoré prináša veľa šancí. Keď sa pozrieme na správanie sa kapitálových trhov za posledných osemnásť mesiacov treba sa zamerať na tri dôležité oblasti – USA, Európu a Japonsko.

Boli sme svedkami veľkého tlaku, najmä zo strany amerického trhu, ktorý ako hlavný trh na svete ostatné trhy ovplyvňuje. Keď sa zamyslíme čím to je, tak zistíme že je to tým že trh USA je medzinárodný a nie je dramaticky závislý na dovozoch a vývozoch.

Všetky problémy USA ovplyvňujú Európu, ktorá je závislá na vývoze. Z toho pramení prepad sektoru telekomunikácií, ktorého sme svedkami v poslednom období, ktorý je jedným z najväčších za posledné dva, či tri roky. Boli sme svedkami niekoľkých znižovaní úrokových sadzieb v USA, ktoré mali za úlohu stimulovať ekonomiku a naštartovať ju. Dá očakávať rýchle zotavenie, ktoré by malo prísť aj do Európy. Vďaka nemu by mali začať stúpať vývozy z Európy do USA. Jedným z dôležitých problémov je zamestnanosť, respektíve nezamestnanosť. V USA a Európe dochádzalo k prepúšťaniu a k obmedzovaniu počtu pracovných dní. Videli sme to aj vo finančnom sektore, ale celkove to prináša ľuďom nové šance na uplatnenie. Jedným z dôležitých ukazovateľov pre kapitálové trhy je spotreba. V podstate sa prejavuje na kapitálových trhoch. Pokiaľ sa im dobre darí, pokiaľ je zákazník spokojný a má prácu spotreba rastie.

V tomto roku dochádzalo k výraznému poklesu dôvery spotrebiteľov. V posledných mesiacoch sa dôvera obnovuje a je to signál skorého zotavenia. Podobne klesali ukazovatele spotreby, ktoré počas roka klesali. V súčasnosti sa nachádzajú na dne.

Trh sa správa cyklicky a navzdory nepríjemným správam, prišiel čas na jeho zotavenie. Trh práce bol v prepade najmä pod vplyvom poklesu technologických odvetví. Nachádzame v bode kde by mohlo dôjsť k obratu.

V USA došlo v dôsledku teroristických útokov k veľkým stratám. Keď sa pozrieme na ne bližšie, tak je to asi 40 mld. USD. Tento šok však nemá žiaden podstatný vplyv na ekonomiku. Postihnutým bolo najmä odvetvie aerolínií. Vďaka šoku bola narušená spotreba a momentálne vidieť, že dochádza k náprave. Súčasne je vidieť, že USA sú schopné vysporiadať sa s hrozbou terorizmu. To dáva signál pre ďalšie investovanie do akciových trhov. Keď sa pozrieme na finančné trhy a predstavte si, že ste majiteľom balíka akcií keď trhy rastú. Tým rastie cena vášho majetku a zlepšuje sa vaša nálada. Vtedy ste viac náchylní utrácať a pre trhy je to priaznivé. Pokiaľ sú trhy v depresii, však nálada k utrácaniu je negatívna a spätne sa to prejavuje na kapitálových trhoch.

Likvidita trhu je veľmi (možnosť na trhu rýchlo predať a nakúpiť určitý cenný papier) dôležitý ukazovateľ. Likvidita sa ovplyvňuje prostredníctvom zdražovania a zlacňovania peňazí pohybom úrokových sadzieb. Už pred teroristickými útokmi dochádzalo k opatreniam, ktoré mali oživiť ekonomiku. Po teroristických útokoch malo zníženie úrokov napomôcť stabilizácii trhu a tomu, aby boli peniaze dostupné pre ďalšie investície. Úrokmi vlády ovplyvňujú kapitálové trhy. Vláda ich môže ovplyvniť aj výdavkami na obranu, ktoré majú stúpnuť o 40, či 50 mld. USD.

Ak sa pozrieme na to, či je to pozitívne, tak musíme povedať, že z krátkodobého hľadiska nie, pretože dochádza k zvýšeniu daňového zaťaženia. Z dlhodobého hľadiska je to správne rozhodnutie.

Pokiaľ sa pozrieme na podobné krízy, ktoré sa odohrali v minulosti, vidíme, že medzi udalosťami a vývojom ekonomiky nie je žiaden dramatický vzťah. jednoducho povedané fundamentálne ukazovatele trhu sa nemenia, bol to pre neho len šok.

Na základe týchto faktov sa dajú očakávať nasledovné fakty. V priebehu šiestich, či dvanástich mesiacov sa dá očakávať oživenie ekonomiky v USA. tento scenár, ktorému prikladáme najväčšiu pravdepodobnosť predpokladá, že sa skoro vysporiadame s terorizmom a problémami, ktoré nám spôsobili. Bude to preto, lebo väčšina krajín sa spolu spojí a vytvorí rozumne fungujúcu koalíciu.

Pri pesimistickej verzii scenára bude konflikt trvať dlhšie. Predpokladá ďalšie odvetné teroristické útoky v Európe. Po nich by došlo k poklesu dôvery spotrebiteľov a priviedlo by trhy k ďalšej depresii. Keď sa však pozrieme na udalosti posledných týždňov, tento scenár je veľmi nepravdepodobný.

Tretím možným scenárom je to, že Afganistan vydá Usámu bin Ladína. V dôsledku toho dôjde k rýchlemu oživeniu ekonomického rastu.

Oproti USA a Európe, v Japonsku nedôjde k tak rýchlemu oživeniu, lebo táto krajina stále naráža na štrukturálne problémy.

V tomto roku trhy dosiahli najväčšie prepady od ich vrcholu. Po ich miernom raste by malo dôjsť k ich stabilizácii. Pri porovnaní rozdielov medzi cenami a účtovnou hodnotou akcií vidieť, že medzi nim nie je veľký rozdiel. Znamená to, že akcie nie sú podhodnotené, ani nadhodnotené a je to vhodné obdobie pre ich nákup.

Americký trh je dôležitý pre všetky ostatné regióny sveta. Pokiaľ sa mu bude dariť, bude sa dariť aj ostatným.

Materiál bol publikovaný aj v časopise INVESTOR


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS