Analytici očakávajú, že investori zaujímajúci sa o kúpu 63 % akcií českého rafinérsko-petrochemického podniku Unipetrol predložia tento týždeň približne dvadsať predbežných ponúk v snahe získať významný podiel v ropnom odvetví regiónu strednej a východnej Európy. Ponuky by sa mali pohybovať medzi 9 mld. až 16 mld. CZK.
„Unipetrol je súčasťou procesu koncentrácie, ktorý v súčasnosti môžeme pozorovať v celej východnej Európe,“ uviedol analytik Miroslav Nosál z Merrill Lynch v Londýne. Unipetrol je v regióne malým hráčom s tržbami, ktoré v minulom roku prevýšili 2 mld. USD v porovnaní s 3,7 mld. USD maďarskej firmy MOL a 6,1 mld. USD poľského podniku PKN Orlen.
Záujem o Unipetrol už oznámilo maďarské duo MOL a TVK a ruské spoločnosti Sibur, patriaca pod Gazprom a Ťumeň Oil. Rakúska OMV, kanadský Norex Petroleum a domáca firma Agrofert pravdepodobne zoznam uchádzačov rozšíria. Pre ČR by mohol byť predaj výhodný vzhľadom k finišujúcemu rozdelovaniu si trhu veľkými hráčmi pred vstupom krajiny do Európskej únie.
Privatizácia sa uskutočňuje v rovnakom čase, keď by mala poľská vláda schváliť alebo zamietnuť spojenie medzi rafinériami PKN Orlen a MOL, dohodnuté minulou poľskou vládou. MOL získal exkluzivitu pri rokovaní o kúpe 17,6-percentného podielu v hlavnej poľskej rafinérii po tom, čo ponúkol 100-percentnú prémiu a prekonal ponuku konkurenčnej firmy OMV.
Ak bude dosiahnutá dohoda MOL by získal vedúcu pozíciu v strednej Európe. MOL minulý rok zaplatil 262 mil. USD za 36,2 % v slovenskom Slovnafte s opciou na získanie ďalšieho podielu. Kombinovaná výrobná kapacita trojice MOL, Slovnaft a PKN by predstavovala 30 mil. ton ročne. Analytici uviedli, že OMV, ktorá už operuje na českom trhu, by sa stal horúcim kandidátom na kúpu Unipetrolu, ak by Poľsko potvrdilo jeho neúspech v rokovaniach o PKN. Niektorí analytici sa domnievajú, že by mohlo v budúcnosti dôjsť k spojeniu OMV a maďarského MOLu, čím by sa vytvoril ropný gigant v strednej Európe. OMV v súčasnosti už drží 10 % akcií MOL.