ČLÁNOK




Trh informačných technológií v strednej a východnej Európe sľubuje rast do 15 %
6. apríla 2004

Trh informačných a telekomunikačných technológií (ITK) v 10 prístupových krajinách v najbližších rokoch vzrastie v závislosti od jednotlivých krajín o 8 až 15 %. Vlani tvorili v kandidátskych krajinách Európskej únie (EÚ) len výdavky na informačné technológie (IT) 10,6 miliardy USD (345,2 miliardy SKK), tvrdí medzinárodná poradenská firma IDC. Zmeny v súčasnosti nastávajú na telekomunikačnom trhu, ktorý je poznačený dvoma vývojovými trendmi: liberalizáciou a s ňou spätým masívnym nárastom západoeurópskych poskytovateľov služieb, ako aj potlačením významu pevnej siete prostredníctvom mobilných telefónov. Pre porovnanie, v Rakúsku sa liberalizácia telekomunikačného trhu začala v roku 1997.

„Zelenú lúku“ nájdu západoeurópske firmy ešte v malých prístupových krajinách alebo vo vidieckych regiónoch. V aglomeračných oblastiach sú už zastúpení všetci veľkí poskytovatelia služieb. „Konkurenčné podmienky sú tu porovnateľné s podmienkami v západnej Európe,“ povedal obchodný riaditeľ rakúskej firmy S&T, ktorá sa špecializuje na IT vo východnej Európe, Karl Tantscher. Dobývanie IT trhu európskymi firmami sa realizuje v spolupráci s veľkými bankami a poskytovateľmi služieb, ktoré si otvárajú pobočky vo viacerých krajinách, a preto potrebujú firmy, ktoré tieto filiálky spoja sieťou.

Pre odvetvie ITK je však 1. máj, kedy sa spomenuté krajiny stanú členmi EÚ, len symbolickým dátumom. Veľké telekomunikačné firmy na čele s Deutsche Telekomom sú už na východných trhoch zastúpené dlhšie. Rakúsky Telekom Austria je prítomný v Slovinsku a Chorvátsku prostredníctvom mobilných operátorov.

Podľa rakúskeho šéfa firmy T-Systems, ktorá je dcérou Deutsche Telekomu, Rudolfa Kemlera sa Česko, Maďarsko, Slovensko a Slovinsko v IT-odvetví už Rakúsku „široko otvorili“. Horšie je to pri telefonickom vybavení, najmä pokiaľ ide o pevnú sieť. Ešte o čosi vyššiu potrebu dohnať vývoj vidí v Poľsku. Vo všeobecnosti však vraj platí: „Kto teraz ešte nie je v kandidátskych krajinách, ten už takmer prepásol správny štartovací čas,“ tvrdí Kemler.

Podľa IDC sú poľské výdavky na ITK s takmer 15 miliardami EUR (602 miliárd SKK) najvyššie spomedzi všetkých kandidátskych krajín a vyše dvojnásobné oproti Česku, ktoré je na 2. mieste. Slovinsko, označované za „vzorného žiaka“, vraj už pokiaľ ide o počítače v domácnostiach dosiahlo mieru počítačového vybavenia Rakúska. Veľký pokrok zaznamenáva aj Estónsko. Podľa správy EÚ z roku 2002 bol tamojší telekomunikačný trh rozsiahlo liberalizovaný už koncom 90. rokov. Úspešne sa tam rozvíja sektor mobilných telefónov, keď v roku 2002 miera penetrácie prekročila 50 %. Ešte lepšie je na tom Estónsko s internetovými prípojkami – má najhustejšiu sieť spomedzi stredo- a východoeurópskych krajín.

V Lotyšsku a Litve však mala koncom roka 2002 pevný alebo mobilný telefón len takmer tretina obyvateľstva. Na Slovensku dosiahla hustota prípojok v pevnej sieti 32 % a 40 % ľudí malo mobil. Slovinci už v novembri 2001 udelili licenciu na UMTS a v roku 2002 dosahovala penetrácia mobilov 69 % a pevných liniek 41 %. Popri Slovincoch mobilné telefóny najviac obľubujú Česi. Pri penetrácii porovnateľnej so Slovinskom na trhu pôsobia traja mobilní operátori a vláda udelila 2 z troch licencií UMTS, ktoré sú k dispozícii. V Maďarsku predstavuje penetrácia mobilov vyše 50 %, pevnej siete len 37 %.

Západoeurópsky trh pre ITK by mal tento rok vzrásť o 3,1 % a odvetvie by malo dosiahnuť obrat 609 miliárd EUR, tvrdí nemecký odborný ITK-zväz Bitkom. Informovala o tom rakúska agentúra APA.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS