Tretina spoločností plánuje počas najbližšieho roka realizovať nejakú akvizíciu, pričom až štvrtina sa tak chystá urobiť už v nasledujúcich šiestich mesiacoch. Vyplýva to z medzinárodného prieskumu spoločnosti Ernst & Young, ktorý sa uskutočnil medzi takmer päťsto vedúcimi pracovníkmi veľkých spoločností v októbri tohto roka. „V nasledujúcich mesiacoch sa pravdepodobne zvýši aktivita v oblasti fúzií a akvizícií, pretože mnoho spoločností sa bude snažiť zbaviť aktív, ktoré nie sú z hľadiska ich podnikateľskej činnosti kľúčové, sú nevýkonné alebo problémové,“ uviedol vedúci partner transakčného poradenstva Ernst & Young v Českej a Slovenskej republike Vladislav Severa. Ako ďalej dodal, tí, ktorí na to majú, dostanú zaujímavú príležitosť posilniť svoj podiel na trhu a zvýšiť tržby spôsobom, ktorý bol ešte pred dvoma rokmi úplne nemysliteľný.
Prieskum ukázal, že najvýznamnejším motivačným faktorom pre akvizície je posilnenie hlavnej podnikateľskej činnosti. Tento dôvod uviedlo 64 % respondentov. Pre polovicu oslovených top manažérov sú akvizície prostriedkom na presadenie sa na nových trhoch. Za najatraktívnejší cieľ medzi rozvinutými krajinami sa najčastejšie považujú Spojené štáty americké (52 %), z rozvíjajúcich ekonomík najviac lákajú India (30 %) a Čína (27 %). Urýchlenie konsolidácie jednotlivých ekonomických odvetví v nasledujúcich dvanástich mesiacov očakáva 63 % respondentov prieskumu a 61 % sa domnieva, že z ekonomickej krízy vyjde v jednotlivých odvetviach niekoľko víťazov, ktorými budú tí, ktorí najlepšie dokážu využiť akvizičné príležitosti.
Ekonomická kríza bude podľa 70 % oslovených respondentov trvať ešte vyše roka a 40 % si dokonca myslí, že to bude ešte viac než dva roky. „Úspešné spoločnosti si uvedomujú, že spolu s novými rizikami sa otvárajú aj nové príležitosti – odolnosť podniku proti výkyvom hospodárskeho cyklu sa musí posilňovať spolu s budovaním jeho schopnosti rýchlo reagovať na zmeny trhu,“ uviedol Severa. Medzi najvýznamnejšie prekážky úspešných akvizícií patria podľa respondentov prieskumu problémy s oceňovaním podnikov, horšia dostupnosť financovania, opatrnosť investorov alebo fakt, že každú transakciu skúmajú predstavenstvo, dozorná rada, prípadne auditný výbor oveľa podrobnejšie ako v minulosti. „Trh sa rozdelí na tých, ktorí sa dokázali rýchlo prispôsobiť a prosperujú, a na tých, ktorí sa aj v diametrálne zmenených ekonomických podmienkach snažia hrať podľa starých pravidiel,“ dodal Severa.