ČLÁNOK




Trend mierneho zrýchľovania inflácie by mal podľa analytikov ďalej pokračovať
13. mája 2021

Ceny tovarov a služieb budú podľa ekonomických analytikov medziročne rásť aj v nasledujúcich mesiacoch. V apríli inflácia vzrástla na 1,6 %, pričom sa zvýšila tretí mesiac po sebe. V máji by sa zrýchľovanie medziročnej inflácie mohlo podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka dočasne zastaviť, keď na rozdiel od predchádzajúcich mesiacov už na ceny nebude pôsobiť až tak silný bázicky efekt plynúci z cien ropy. Trend mierneho zrýchľovania inflácie by však mal podľa neho ďalej pokračovať aj počas leta a medziročný rast cien na Slovensku by sa mal postupne zrýchliť k úrovni 2 %, resp. jemne nad túto úroveň.

Oživujúci sa globálny dopyt spolu s pozitívnym výhľadom do nasledujúcich mesiacov vytvára podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka inflačné tlaky, ktoré sa prejavujú aj v slovenskej ekonomike. Ide najmä o rast ceny pohonných hmôt či rast ceny prepravy ako takej v dôsledku vysokého záujmu. K tomu sa začínajú podľa Horňáka prejavovať aj problémy v dodávateľských reťazcoch, ktoré spôsobujú odstávky výroby či neskoršie dodávky tovaru zákazníkom, čo v konečnom dôsledku opäť tlačí ceny nahor. „Okrem toho môžeme na svetových trhoch pozorovať rastúce ceny potravinových komodít či stavebných materiálov, ktoré majú potenciál potlačiť infláciu ešte vyššie,“ hovorí Horňák. Za tento rok sporiteľňa vidí infláciu okolo úrovne 1,3 % s rizikami smerom nahor.

Digitálna 365.bank za celý tento rok očakáva priemernú infláciu na úrovni 1,5 %. Ako ďalej uviedla analytička 365.bank Jana Glasová, infláciu smerom nahor budú tlačiť okrem iného aj ceny potravín. „Rastúci dopyt z Číny po bravčovom mäse z Európy povedie k tomu, že ceny bravčového pôjdu zrejme onedlho hore. Čína totiž začína opäť vo veľkom skupovať bravčové mäso z Európy, keďže v Ázii vznikli obavy zo šírenia nových kmeňov moru ošípaných,“ povedala Glasová.

Zdražovanie sa podľa nej zrejme prejaví aj pri vajíčkach, pod čo sa podpisuje aj vtáčia chrípka. To sa môže neskôr prejaviť aj na vyšších cenách hydinového mäsa. Smerom nahor sú ceny mäsa tlačené aj zvyšujúcimi sa cenami obilnín, keďže tie sa používajú na kŕmenie zvierat. „Očakávame, že počas tohto roka sa budú zvyšovať aj ceny chleba a pekárenských výrobkov, a to pre drahšie obilniny a vyššie výrobné náklady pekárov,“ uviedla Glasová.

Prorastovo bude na ceny potravín pôsobiť podľa analytičky aj zdražovanie sóje, cukru, olejov na svetovom trhu a tiež rastúce ceny ropy. „Potraviny totiž treba nielen vyrobiť, ale aj prepraviť do obchodov,“ skonštatovala Glasová. V druhom polroku bude ceny potravín ovplyvňovať nová úroda. Pokiaľ bude podľa analytičky dobrá, bude tlačiť ich ceny nadol.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

7. 1. 2025

USD 1,039 0,003
CZK 25,137 0,017
GBP 0,829 0,002
HUF 415,730 1,050
CAD 1,488 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS