ČLÁNOK




Treba vydržať
1. augusta 2002

Plagáty a veľké pútače sú politickou reklamou prepchaté, od reklám na pracie prášky či na zľavy v hypermarketoch sa však líšia iba vyššou koncentráciou nepekných tvárí.

Tieto voľby zatiaľ nemajú a zrejme ani nebudú mať skutočnú tému, o zásadnom spore nehovoriac. Ako má Slovensko vyzerať – ako montážna hala Európy, alebo ako miesto tvorivých, vzdelaných ľudí a nových technológií? Koľko má štát brať tým, čo pracujú a potom prerozdeľovať? Majú byť školy „zadarmo“ a neumožniť tak väčšine mladých ľudí získať vyššie vzdelanie, alebo sa majú spoplatniť a sprístupniť? Toto by asi mali byť hlavné otázky, o ktorých by politické strany viedli spory a presviedčali voličov o správnosti svojich riešení. Nie je to tak: najpravdepodobnejšou príčinou je smutné zistenie, že väčšina politických strán o týchto veciach nepremýšľa a riešenia nemá.

Vážnou témou by mala byť aj Európska únia. Na konci tohto roka by Slovensko malo ukončiť predvstupové rokovania a už o dva roky by malo byť členským štátom EÚ, kritická debata o výhodách a nevýhodách (oboch je viac ako dosť) členstva v únii však neprichádza. Možno je to tým, že doposiaľ bol vstup do Únie nekriticky prijímaný a dnes, tesne pred plánovaným vstupom a pri takmer 80-percentnej podpore verejnosti je na nejaké „rýpanie“ neskoro. Pravdepodobne však aj v tomto prípade platí téza, že väčšina politikov o týchto veciach jednoducho nepremýšľa.

Možno práve absencia nejakej skutočne dôležitej témy je dôvodom veľkej predvolebnej skepsy medzi ľuďmi. V každom období existuje spoločenská oblasť, ktorá priťahuje najschopnejších ľudí. Politika to dnes nie je. Asi to treba vydržať.

Komentár poblikoval týždenník Domini Fórum


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 11. 2024

USD 1,041 0,011
CZK 25,358 0,012
GBP 0,832 0,001
HUF 411,130 0,630
CAD 1,456 0,014

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS