ČLÁNOK


,

Transplantáciou šetríme
27. septembra 2002

Na Slovensku transplantujú obličky v troch centrách – v Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici. Prvú transplantáciu urobili na Slovensku pred 30 rokmi – 22. júna 1972 v Bratislave. Najviac odberov a od roku 1994 aj najviac transplantácií obličiek sa urobilo v banskobystrickom transplantačnom centre. Je to zásluhou dobre fungujúcej komunikácie vnútri centra a koordinácie so spádovými nemocnicami, ktoré nielen hlásia potenciálneho darcu, ale robia aj odbery orgánov.

Najväčším problémom je nedostatok orgánov. Tak v zahraničí, ako aj u nás. Platí všeobecne, že transplantácie v zahraničí sú dvoj- a viacnásobne drahšie ako u nás. Kvalita výkonov je pritom porovnateľná. Štatistiky hovoria o nutnosti až 50 transplantácií obličiek na milión obyvateľov, ale kým vo vyspelých krajinách na tento počet ľudí pripadá 30 až 40, u nás necelých 20 transplantácií. Na transplantáciu obličiek na Slovensku čaká momentálne asi 700 ľudí. V súčasnosti je trendom vo svete aj v SR transplantácia obličiek od žijúceho darcu. Môže to výrazne ovplyvniť čakajúcich na transplantáciu.

Vysoké náklady

Okrem zlepšenia zdravotného stavu pacienta i kvality jeho života za transplantáciu obličky hovorí aj porovnanie nákladov na transplantáciu a dialýzu. Transplantácia stojí – nielen výkon, ale aj jej príprava a liečba pacienta po výkone – 400-tisíc korún na rok. Náklady na liečbu sa každý rok znižujú, ak nedôjde k zdravotným komplikáciám pacienta. Ročné, fixné náklady na dialýzu pacienta sú 800-tisíc korún. V prípade komplikácií sa zvyšujú.

Ak sa pacient podrobí kombinovanej transplantácii obličky i pankreasu, „ušetrí“ sa ďalších 55-tisíc korún ročne za inzulín. Na odbery a transplantácie prispieva Všeobecná zdravotná poisťovňa prostredníctvom osobitného účelového fondu.V banskobystrickom transplantačnom centre roky robia množstvo orgánových i multiorgánových odberov. Kvalitný odber je predpokladom úspešnej transplantácie.

Transplantácia orgánov je interdisciplinárna oblasť medicíny. Pri operácii sa zapájajú aj ďalšie zložky – laboratóriá, diagnostické pracoviská. Ale predovšetkým musí byť zohratý tím odborníkov chirurgov a špecialistov. Aj vďaka tomu sa v máji v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici podarila jedinečná operácia. Ide o prvý zákrok tohto druhu na Slovensku i v Česku, o metódu tzv. medicíny na stole.

Jedinečný zákrok

Pacient, ktorý mal zhubný nádor v oboch obličkách, by bol po ich odstránení odkázaný na dialýzu. Primár urologického oddelenia Vladimír Baláž a primár František Hampl, transplantačný chirurg, však pripravili zákrok, ktorý ho vrátil do plnohodnotného života. Po odstránení väčšmi postihnutej obličky, mesiac po pacientovom zotavení, operovali 57-ročného muža znovu. Jeho obličku „odobrali“, operovali ju na stole, pretože nádor sa nedal operovať v tele pacienta. Potom mu ju transplantovali späť do bedrovej jamy. „Odhodlali sme sa na tento zákrok preto, lebo vieme transplantovať obličku od živých darcov. Vieme ju ošetriť a pripraviť tak, aby sa dala transplantovať. Celý zákrok, ktorý trval takmer šesť hodín, sme mali naštudovaný podľa literatúry, prostredníctvom internetu. Nejde totiž o bežnú operáciu ani v západnej Európe, ani v USA, kde je najviac takto operovaných pacientov,“ vysvetľuje V. Baláž. Podľa lekárov je oblička len o trochu menšia ako zdravý orgán, umožňuje však pacientovi plnohodnotný život. „Výhodou centra je úzka spolupráca chirurgov a urológov. Tá vyústila do kombinovaného programu, keď sa zúročili poznatky z onkourológie a transplantačnej medicíny, špeciálne od živých darcov. Pacient sa tak vyhol strastiplnej a nákladnej dialýze. Okrem toho pacient s nádorovým ochorením nemôže byť zaradený do transplantačného programu,“ dopĺňa F. Hampl.

Na Slovensku platí v transplantácii orgánov podobná legislatíva ako vo viacerých európskych krajinách. Čo znamená, že sa predpokladá súhlas potenciálneho darcu. Pri Národnom centre orgánových transplantácií existuje už aj register nedarcov, čiže tých ľudí, ktorí počas svojho života prejavili nesúhlas s darcovstvom. Dá sa tak urobiť prostredníctvom transplantačných a dialyzačných centier. Každý potenciálny nedarca by si mal uvedomiť, že on alebo jeho blízki raz môžu potrebovať transplantáciu.

Trend vo svete je jednoznačný: chrániť a zlepšovať ľudský život a zdravie všetkými prostriedkami, teda aj transplantáciami. Nielen transplantácie orgánov, ale aj tkanív či kostnej drene sú medicínsky a finančne náročné výkony. Ich efektivita pre zdravie človeka i celú spoločnosť je jednoznačná.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 11. 2024

USD 1,058 0,005
CZK 25,286 0,019
GBP 0,835 0,003
HUF 407,230 0,180
CAD 1,486 0,010

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS