ČLÁNOK


,

Transformácia slovenského skúšobníctva na systém v EÚ
31. októbra 2002

Filozofia preventívnej ochrany je však už minulosťou. V západoeurópskych krajinách vopred overujú len bezpečnosť výrobkov. Posúdenie ich kvality ponechávajú už na samotný trh a jeho samoregulačné mechanizmy. Zmeny v oblasti inšpekcie a kontroly kvality výrobkov však na Slovensku zrejme prichádzajú priskoro a do trhového prostredia, ktoré má množstvo slabých miest. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska inšpekcia zanikla, Štátna vetrinárna správa sa mení na ústredný úrad potravinového dozoru. Zostáva naďalej Slovenská obchodná inšpekcia., ale zostáva mimo potravinárstva a so špecifickými úlohami. Zmeny sa dotýkajú aj bývalých štátnych skúšobní, dnes autorizovaných osôb.

Ak ešte v roku 1999 vydali tzv. autorizované osoby 45 500 certifikátov, vlani to bolo o polovicu menej. Dôvodom je liberalizácia povinnej certifikácie, ku ktorej došlo v súvislosti s prijatím zákona o zhode od 1. januára 2000. Slovenské skúšobníctvo sa však usiluje s novou situáciou vyrovnať. Podľa riaditeľa odboru skúšobníctva Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR Miloslava Vargu momentálne na trhu pôsobí 48 skúšobní, čo je dvakrát toľko ako pred tromi rokmi.Viaceré z nich podpísali dohody o spolupráci so skúšobňami v zahraničí.

Nebezpečné výrobky na trhu

Detská kačička a psík

Technický skúšobný ústav v Piešťanoch v októbri potvrdil, že štyri z piatich hračiek, ktoré dala organizácia Greenpeace analyzovať, neprešli testami a neboli na ne ani vydané potrebné certifikáty. Piata hračka, označená testom ako nevyhovujúca pre zvýšený obsah toxických ftalátov, je na trhu taktiež nelegálne. Podľa riaditeľa ústavu Ivana Cvengroša v prípade piatej hračky – ružového psíka od výrobcu Hencz Toys/ Poľsko, dovozca Wiky Bratislava a predajca Carrefour – výrobca nedodržal podmienky určené na výrobu alebo na trh prenikla vzorka, ktorú už v ústave analyzovali v roku 2001 a označili za nevyhovujúcu. Ftaláty sú karcinogénne látky, ktoré sa používajú ako lacné zmäkčovače. Okrem nich sa v hračkách prevereje obsah ťažkých kovov, ostré hrany, horľavosť, elektrická bezpečnosť, rádioaktivita a pod.

Roztaviteľná žehlička

Slovenská obchodná inšpekcia zakázala predávaťv polovici tohto roku naparovacou žehličku LOVEN LV – 4. Nebol totiž známy jej výrobca, takže aj keby bola aj po preskúšaní v poriadku, nedostala by sa do predaja. Neprešla však testami v štátnej skúšobni, kde jej nedali certifikát. Termostatické teleso v žehličke totiž často skratuje. Spodná časť žehličky sa pritom úplne roztaví. Inak praktická pômocka v domácnosti sa tak mení na nebezpečný nástroj. Pri skrate môže dôjsť k zasiahnutiu prúdom, v lepšom prípade k znehodnoteniu oblečenia.

Textil z dovozu

Na slovenskom trhu sa stále objavujú textilné výrobky z dovozu, ktoré nemajú príslušný certifikát. Ich eliminovanie závisí od účinnej činnosti colných orgánov , prípadne SOI. V krajinách EÚ prijali nedávno novú európsku smernicu o zákaze používania azofarbív na farbenie textilných a kožiarskych výrobkov. Tie sa totiž môžu zmeniť na karcinogénne látky.

Vyspelé krajiny sa bránia dovozu lacných textílii. V júni tohto roku tak urobili aj v Poľsku, kde zakázali dovoz textilného second handu. V ČR zase vlani prijali vyhlášku na certifikáciu detského textilu. Na Slovensku sa vyše 30 percent textílií, ktoré nevyhoveli STN, dováža z ázijských krajín. Po prvý raz sa v tomto roku objavili aj nevyhovujúce textilné výrobky z Afriky a Južnej Ameriky.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS