Iracké hlavné mesto v piatok zachvátila anarchia, ked miestni obyvatelia zacali rabovat takmer všetko priamo pred zrakmi amerických vojakov. Ked armádne jednotky ešte stále bojovali s pozostatkami režimu v okolí Bagdadu, bežní obyvatelia rabovali z obchodov, tovární, škôl, nemocníc a vládnych budov všetko, co sa dalo odniest. Mladí aj starí, ženy aj muži, sa zúcastnili rabovania tak v bombardovaním znicených štvrtiach, ako aj na miestach, ktorým sa boje vyhli. „Toto je vaša sloboda?“ vykríkol rozhnevaný majitel obchodu na americký tank pocas toho, ako si gang prevažne mladíkov beztrestne odnášal cokolvek ich napadlo. „Dopekla, nie je mojou prácou im v tom zabránit,“ odpovedal mladý príslušník námornej pechoty, pricom si pripálil cigaretu. „Tí prekliati Iracania ukradnú všetko, ak ich necháte. Len sa pozrite.“ Zo strany tých, ktorí na novonadobudnutú slobodu nereagujú takto, však zaznieva silná kritika smerujúca na americké sily, ktoré proti chaosu nic nerobia. „Preboha, ako im to môžu dovolit? Ved to je celý môj život,“ hneval sa starý muž, ked mladíci železnými tycami vypácili mreže na jeho obchode a zacali si odnášat tovar.
Podla Iracanov Spojené štáty zatial neponúkli žiadnu alternatívu k zvrhnutému režimu Saddáma Husajna. Predstavitelia poriadkových síl, od dopravnej polície až po vládnych funkcionárov, sa jednoducho zaradili medzi bežných obcanov. Niektorí sa dokonca sami zúcastnujú rabovania, kedže presne vedia, kde co nájdu. „Ona tu pracovala, nemôže si to nechat, ved tu pracovala,“ vykrikovala jedna žena na druhú pocas toho, ako sa hádali o veci z budovy štátnej správy. V niektorých štvrtiach miestni obyvatelia postavili na uliciach barikády a vytvorili skupiny strážcov, aby zabránili dalšiemu rabovaniu. Niektorí, ktorí sa však na rabovaniach zúcastnujú, hovoria, že barikády postavili príslušníci milícií. Americké tanky ich teda následne búrajú.
Nemocnice v meste sú preplnené zranenými civilistami a mrtvi sú pochovávaní rovno v prilahlých záhradách nemocníc. Desiatky mrtvych tiel ležia na okrajoch ciest alebo vo vrakoch vozidiel, ktoré boli zasiahnuté americkými strelami a bombami pocas útoku na Bagdad. V blízkosti letiska dobrovolníci s nasadenými maskami a gumenými rukavicami používajú uteráky na odstránenie zvyškov tiel z trosiek zhorených áut, autobusov a nákladných áut, a to len zopár metrov od amerických tankov. Bez možnosti identifikácie sú mrtvi pochovávaní do plytkých hrobov na stranách ciest. „Zapríciní to velké problémy tak v oblasti hygieny, ako aj kanalizacného systému,“ uviedol úrad amerických armádnych inžinierov. V tesnej blízkosti pláva na hladine mláky vytvorenej zásahom bomby na kanalizacnú siet mrtvola zamestnanca letiska. „To je Bublajúci Bob,“ hovorí americký vojak. „Je tam už nejakú dobu. Ja ho odtial nevylovím. Nech to urobia Iracania.“