Riaditelia nie sú väčšinou skúpi na zveličené hodnotenia, keď ide o akcie firiem, ktoré riadia. V poslednom období čoraz viac podporujú svoje slová dolárom. Narastajúca aktivita insiderov pozorovateľom napovedá, že ide sa pravdepodobne zmení situácia na americkom kapitálovom trhu. Za insidera sa považujú osoby, ktoré majú prístup k dôverným informáciám.
Top manažéri tak ako doposiaľ viac akcie predávajú ako kupujú. Množstvo nákupov však stúplo. Za posledné tri mesiace nákupy predstavovali 44 % z celkového množstva nákupov insiderov. V máji nákupy zasvätených manažérov boli na najnižšej úrovni za posledných 15 rokov a predstavovali 19%. Analytici, ktorí hľadajú príznaky oživenia trhu v tejto tendencii môžu vidieť dobrú správu, ktorá napovedá o oživení amerického kapitálového trhu. Tieto informácie boli sprevádzané aj rastom trhu v minulom mesiaci.
Záujem trhu o obchody insiderov je jasný. Pretože vedenie spoločností najlepšie vie o situácii vo firme, kúpa akcií je príznakom zlepšovania situácie v samotnej firme poukazujúcim na vyššie trhové ceny v budúcnosti. Podľa údajov bulletinu Vickers Weekly Insider Report, ktorý sleduje transakcie manažérov, v minulosti tento segment trhu rástol o 30 % ročne.
Zvyčajne ak podiel týchto nákupov od celkového množstva nákupov predstavuje 31 %, analytici považujú situáciu na trhu za býčiu, teda myslia si že trh začína rásť. Toto číslo sa nemusí zdať ako rastúce, pretože väčšina manažérov dostáva akcie ako formu odmeny. Preto nemajú dôvod nakupovať akcie aj keď vidia vývoj firmy optimisticky.
„Predávať akcie môžu insideri kvôli mnohým príčinám. Je to napríklad preto, aby vybilancovali vlastné portfólio, alebo keď potrebujú hotovosť. Akcie však kupujú len vtedy ak si myslia, že ich ceny budú stúpať, – hovorí Larry Rice, viceprezident spoločnosti Janney Montgomery Scott. Analytici bulletinu Vickers Weekly Insider Report si myslia, že manažéri nakupujú akcie preto, aby zvýšili dôveru k spoločnostiam po sérii účtovných škandálov. Súčasný úroveň nákupov sa podobá na situáciu v novembri 2001, keď manažéri udržiavali ceny akcií nákupmi po prepade trhum, ktorý nasledoval po septembrových útokoch. Trh sa vtedy stabilizoval a Dow Jones v decembri 2001 stúpol o 2 %. Komisia pre cenné papiere a buzy kvôli tomu, aby zabránila poklesu trhu odstránila limity na nákupy akcií insidermi a zjednodušila podmienky pre nákup akcií samotnými firmami.
Predseda predstavenstva spoločnosti Dell Computer Michael Dell minul koncom septembra minulého roku na nákup akcií firmy 72 mil. USD. O obnovenie dôvery k akciám sa pokúšalo vedenie investičnej banky J. P. Morgan Chase. Jej akcie klesli 24. júla tohto roku na 18,22 USD keď sa objavila informácia. že Senát bude vyšetrovať J. P. Morgan Chase a Citigroup kvôli podozreniu, že pomáhali kamuflovať úvery firmy Enron. Tri dni po tejto informácii riaditeľ investičnej banky Wiliam Harrison kúpil 25 000 akcií a ostatní manažéri celkom 121 000 kusov akcií. Odvtedy akcie J. P. Morgan Chase stúpli o 20 %. Medzi firmy, ktorých akcie kupovali ich manažéri patria Lucent Technologies, bankový hodling Popular a firmy, ktoré vyrábajú programy a zaoberajú sa telekomunikačnými službami. V minulosti vedenie firiem musí nahlásiť informácie o kúpe akcií do 40 dní, v súčasnosti informácie o týchto obchodoch musí dostať Komisia pre cenné papiere a burzy do dvoch dní.