ČLÁNOK




Telekomunikačná protidrogová jednotka sa snaží zničiť samu seba
7. januára 2002

Jozef Džugašvili alias Stalin vraj vyhlásil, že telefón je nástroj kontrarevolúcie. Nepresvedčil ani revolucionárov. Na prístroje si namontovali štítky s nápisom Pozor, nepriateľ načúva a ďalej veselo žvatlali.

Ľudia si do telefónov zvestujú zvyčajne málo podstatné informácie, zneužívajú služobné telefóny na konzultácie typu čo nakúpiť, čo navariť. Len podchvíľou sa cez drôty preženie oznam schopný zmeniť chod dejín. Za taký sa oplatí dobre zaplatiť. Na Slovensku to nie je vec voľby. Na Slovensku sa platí dobre za všetko. Slovenské telekomunikácie si nechajú platiť viac aj za to, čo lepšie nie je. Svoj zámer dokážu dokonca predať kúzelným zdôvodnením: „vyšli sme v ústrety želaniam zákazníkov“.

Zákazníci sa nevedeli dočkať kedy minútový miestny hovor v silnej prevádzke bude stáť 1,90 Sk (doteraz 1,20 Sk), minúta v medzimestskom spojení 4,10 Sk (3,60 Sk) a spojenie s internetom zdražie počas najvyššieho využitia – v slabej a víkendovej prevádzke – o 10 hal. S rozčarovaním prijali správu, že naopak, zlacnejú hovory do mobilných sietí z 10,80 Sk na 8,60 Sk a zruší sa poplatku za spojenie, ktorý mal doteraz hodnotu jedného tarifného impulzu.

Slovenské telekomunikácie si robia čo chcú, lebo zatiaľ stále môžu. Veľa energie míňajú najmä na spochybnenie tvrdení o monopolnom postavení, nechcú ani počuť o dominancii a s ustaraným výrazom presviedčajú, že jediným ich záujmom sú kvalitné služby. Taktne nepripomínajú, že nič nerobia zadarmo. Za prvý vlaňajší polrok dosiahli zisk po zdanení 1,840 mld Sk.

Protimonopolný i telekomunikačný úrad skúmajú, či zvýšenie cien za telekomunikačné služby je oprávnené v rovnakom čase ako používatelia týchto služieb zvýšené ceny musia platiť. V ľudovej mluve sa takáto prax označuje ako krok s krížom po funuse.

Zvýšenie cien možno prinúti ľudí, aby sa vrátili k bezprostrednej komunikácii. Telefonovanie a internet majú účinky návykovej drogy. Podozrivá je len skutočnosť, že proti „pliage“ ťaží jej distribútor. Telekomunikačná protidrogová jednotka sa tak snaží zničiť samu seba. Prečo to robí?

Slovensko bolo internetu doteraz pomerne spoľahlivo ušetrené, lebo na sieť je pripojených necelých 12 percent obyvateľov. Vo Veľkej Británii používa internet 37, v Dánsku, Holandsku a vo Švédsku vyše 50 percent populácie. Kto vie, či by ich bolo toľko, keby im chodili účty od Slovenských telekomunikácií. Cena za ISDN spojenie sa zvýšila o vyše 100 percent za hodinu surfovania a drahší je aj víkendový internet cez klasickú linku. O tri mesiace začne platiť nový cenník pre podnikateľov a za hodinu víkendového surfovania zaplatia až 30 Sk, čo je zvýšenie o viac ako 40 percent. Od prvého júla to isté stihne domácnosti. Nedá sa vymyslieť lepší spôsob ako obmedziť internet. Totalitné režimy by na to potrebovali ideológiu, tu stačia peniaze.

V jednej piesni sa spieva: Telefon je pěknej křáp, nejradši bych do něj šláp…Okolo 100 tisíc ľudí to už urobilo, aj keď iba obrazne. Telefón zrušili.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS