Európska únia bude v nadchádzajúcich dvoch kolách vstupných rokovaní na úrovni hlavných vyjednávačov a jednom ministerskom kole klásť najväčší dôraz na kapitoly Dane, Energetika, Doprava, Vnútro a spravodlivosť a na prvú časť kapitoly Poľnohospodárstvo. Vo viacerých z nich sa už dosiahol výraznejší pokrok, ale v iných sa na spoločnom postoji nevie dohodnúť ani sama únia, priznali dnes v Bruseli viaceré zdroje Európskej komisie.
Členské štáty pätnástky neboli schopné včas odpovedať na žiadosti o viaceré prechodné obdobia zo strany kandidátov. Príkladom je kapitola Dane, ktorú Maďarsko už uzavrelo a to bez prechodných období. Slovensko a ďalšie krajiny tu však žiadajú päťročný odklad na uplatňovanie plnej spotrebnej dane na cigarety. Kompromis medzi požiadavkou nenarušiť jednotný vnútorný trh EÚ a potrebou brať do úvahy hroziace politické, hospodárske a sociálne dopady okamžitého zavedenia plnej dane v nových členských krajinách, sa nedarí dosiahnuť ani v samotnej Európskej komisii. Slovensko a ďalšie kandidátske krajiny dúfajú, že na zvýšenie terajšej dane na tabakové výrobky, predstavujúcej niečo cez 30 percent, na požadovanú 57-percentnú úroveň dostanú nakoniec aspoň niekoľkoročné prechodné obdobie. Viedeň navyše podmieňuje svoj súhlas tým, že občania nových členských štátov budú môcť aj po vstupe do únie privážať do Rakúska maximálne dve škatuľky cigariet na osobu. Najväčší odpor k udeleniu úľav v tejto oblasti kladú však Briti, ktorí na cigarety uplatňujú najvyššiu spotrebnú daň v EÚ a už teraz čelia dovozu veľkého množstva cigariet, napríklad z Francúzska.
V kapitole Dane žiada Slovensko a ďalšie krajiny i prechodné obdobie na zníženú sadzbu DPH na vyhrievaciu a elektrickú energiu, plyn a stavebné práce, ale s týmto by únia, podobne ako so žiadosťou o päťročnú výnimku z registračnej povinnosti pre platcov DPH s obratom menším ako 35 000 eur, mala súhlasiť.
Bude sa musieť vyriešiť aj žiadosť SR o povolenie na prevádzkovanie systému pestovateľských páleníc, ale aj tu by sa vzhľadom na podobné tradície v Nemecku a Rakúsku malo nejaké prijateľné riešenie nájsť. Už koncom tohto mesiaca by sa Slovensku malo podariť uzavrieť kapitolu Energetika, kde SR požiadala o prechodné obdobie na 90-dňové štátne rezervy ropy, ale nežiada nijaké odklady na liberalizáciu trhu s plynom a elektrickou energiou.