Poprední talianski maloobchodní distribútori a predajcovia varovali, že až do konca tohto mesiaca nebudú preberať nové eurobankovky a euromince, pretože centrálna banka stanovila v prípade ich straty, respektíve odcudzenia ešte pred uvedením do obehu, veľmi vysoké pokuty.
Banca d´ Italia naplánovala začiatok distribúcie euromeny na uplynulú sobotu, avšak prevažná väčšina obchodov a supermarketov sa rozhodla, že tento „štart“ začne až 27. decembra, teda iba niekoľko dní pred oficiálnym uvedením eura do obehu.
Stefano Crippa, ktorý je v jednom z najväčších obchodných domov v Taliansku – Rinascente zodpovedný za prechod na euromenu však uviedol, že časový stres nahráva práve potencionálnym zlodejom a lupičom.
Centrálna banka tento vývoj nedramatizuje a tvrdí, že do maloobchodnej siete sa má do 1. januára 2002 dostať približne 300 miliónov eur, čo je iba zlomok z troch miliárd eur, ktoré už majú k dispozícii talianske komerčné banky a poštové úrady.
Predajcovia však tento názor nezdieľajú a obávajú sa neúmerne vysokého časového tlaku, ak dôjde k distribúcii euromeny na „poslednú chvíľu“.
Pokuty stanovené zo strany Banca d´ Italia pritom považujú za neúmerne vysoké – ak totiž dôjde k strate alebo k odcudzeniu eurobankoviek, prípadne euromincí v období do 27. decembra, za každý takýto incident bude treba zaplatiť 25 000 eur.
Iba na ilustráciu – v Belgicku je táto pokuta stanovená na 10 000 eur, no v Nemecku a Francúzsku sa s podobným „trestom“ vôbec neráta.
Viceguvernér Banca d´ Italia Vincenzo Desario v denníku Financial Times zdôraznil, že postih za stratu bankoviek a mincí ešte pred ich uvedením do obehu plní v podstate iba preventívnu a odstrašujúcu úlohu. Každý, kto príjme adekvátne bezpečnostné opatrenia a splní si základné povinnosti, sa vôbec nemusí obávať finančného postihu, uviedol doslova viceguvernér centrálnej banky Vincezo Desario. Výbor Európskeho parlamentu pre ekonomické a menové záležitosti v jednom zo svojich dokumentov skonštatoval, že euro prinesie v dlhodobom časovom horizonte občanom eurozóny nemalé výhody. Existuje však riziko, že prípadné nevýhody, hoci ich pôsobenie bude iba krátkodobé, môžu markantne zapôsobiť na mnohých spotrebiteľov, čím sa ich negatívny vzťah k novej mene ešte viac prehĺbi. Podobné riziko vyvstáva v tejto chvíli aj v Taliansku.
Zrejme k najmenej problémovým krajinám patrí v tomto smere Francúzsko, kde narastajúci počet občanov (takmer 40%) verí, prechod na novú menu nebude spojený s nijakými komplikáciami. Podľa najnovšieho prieskumu štatistického inštitútu INSEE až 81% francúzskych domácností už má šekovú knižku denominovanú v euro.