Podľa údajov štatistického úradu Istat sa medziročná miera inflácie zvýšila v júli z 1,4 % na 1,7 % a bola tým dvakrát vyššia ako priemerná miera inflácie v štátoch eurozóny. Inflácia by mohla výrazne oslabiť kúpyschopnosť Talianov a následne úplne ochromiť už aj tak nízku vnútornú spotrebu, čo by sa mohlo negatívne prejaviť na tempe rastu hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny.
Talianske podniky sa už niekoľko mesiacov sťažujú na nízky dopyt. Podnikatelia vsadili na pozitívny obrat v druhej polovici roka, avšak vysoká miera inflácie by im mohla zmariť ich plány. Príčinou rastu cenovej hladiny sú ceny pohonných látok, ktoré sa zvýšili už v júli a nasledujúci týždeň by mali vzrásť opäť. Benzín super sa zvýši na 2025 ITL za liter (cca 46,62 SKK) a bezolovnatý benzín na 1940 ITL (cca 44,67 SKK). Minister priemyslu Pierluigi Bersani sa bezúspešne pokúsil rokovať s výrobcami a predajcami pohonných látok, pretože Taliansko už aj bez zvýšenia patrí k štátom s najvyššou cenou pohonných hmôt. Od začiatku 90. rokov sa cena benzínu v Taliansku zvýšila o 35 %. Taliansky kabinet sa obáva, že rastúca cenová hladina by mohla negatívne pôsobiť na vládny sanačný program, ktorý musí vláda Massima D´Alemu realizovať aj v budúcom roku.
Talianska vláda počítala doteraz s rastom HDP v tomto roku na úrovni najmenej 1,3 %, pričom tento rast je potrebný na udržanie rozpočtového deficitu pod hranicou 2,4 %. Nie je vylúčené, že kabinet bude nútený v zákone o štátnom rozpočte na budúci rok upustiť od zavedenia ekologickej dane, ktorá by mala priame dopady na ceny pohonných látok, a mohla by tak ešte výraznejšie pôsobiť na výšku inflácie. Ekologická daň by po jej zavedení znamenala prínos do štátneho rozpočtu vo výške 2 bil. ITL (viac ako 46 mld. Sk).