ČLÁNOK




Takmer celý dlh štátu je splatný v nasledujúcich 3 rokoch
21. októbra 2003

Takmer celý štátny dlh Slovenska je splatný v horizonte troch nadchádzajúcich rokov, pričom v budúcom roku je splatných 140 mld. Sk, v roku 2005 celkom 177 mld. Sk a v nasledujúcom roku ďalších 114 mld. Sk z dlhu štátu. Ministerstvo financií SR (MF) preto hodnotí refinančné riziko štátneho dlhu SR v pomere k veľkosti a možnostiam slovenského finančného trhu ako relatívne vysoké. „Trh môže kalkulovať s touto skutočnosťou a môže vyvíjať tlak na štát refinancovať svoje záväzky za vyššie úrokové sadzby podobne, ako to bolo v druhom štvrťroku 2003,“ uvádza sa v správe MF o stratégii riadenia štátneho dlhu a likvidity na roky 2004 až 2006.

Najefektívnejšia forma zadlžovania štátu je podľa stratégie MF emitovanie štátnych dlhopisov na domácom a zahraničnom trhu. Úplne nevyhovujúce je poskytovanie štátnych záruk za komerčné úvery štátnych organizácií. Prefinancovávanie štátneho dlhu len na domácom trhu však bude podľa MF v najbližších troch rokov limitovať jeho absorpčná schopnosť. Bude preto potrebné každý rok vydať aspoň jednu zahraničnú emisiu štátnych bondov. Pomer zdrojov na krytie štátneho dlhu na primárnom trhu od domácich a zahraničných investorov, ktoré je v súčasnosti 82 % ku 18 %, by sa tak mal zvýšiť v prospech zahraničných trhov.

Pomerne vysoké je podľa MF riziko likvidity, neexistuje totiž finančné plánovanie celého okruhu štátnych a verejných financií a je výrazný časový nesúlad príjmov a výdavkov, čím sa náklady na riadenie likvidity štátu významne zvyšujú. Kurzové riziko dlhu štátu, ktoré sa aktívne neriadi, možno považovať podľa MF za významné, všeobecne očakávané posilnenie slovenskej koruny v rokoch 2005 a 2006 však pravdepodobne prinesie úsporu rozpočtových prostriedkov.

Pre refinancovanie dlhu štátu je dôležité zlepšenie likvidity sekundárneho trhu so štátnymi cennými papiermi. V nasledujúcich rokoch plánuje MF prostredníctvom Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity (ARDL) vydávať tzv. otvorené emisie v nominálnej hodnote okolo 40 mld. Sk. Zvýšenie objemu jednotlivých emisií prispeje ku zvýšeniu likvidity sekundárneho trhu za predpokladu legislatívnych zmien smerujúcich ku štandardizácii trhu so štátnymi cennými papiermi z pohľadu investora.

Úlohou ARDL bude v nasledujúcich rokoch postupne rozložiť splácanie existujúceho štátneho dlhu a predĺžiť priemernú dobu splatnosti do intervalu 4 až 4,5 roka. Z pohľadu optimalizácie nákladov na financovanie potrieb štátu je potrebné dosiahnuť a udržiavať priemernú zostatkovú splatnosť portfólia štátnych dlhových cenných papierov v rozmedzí 4 až 6 rokov. S ohľadom na optimalizáciu nákladov na obsluhu dlhu i požiadavky investorov treba tiež mierne znížiť pomer cenných papierov s fixným výnosom k cenným papierom s pohyblivým výnosom zo súčasného pomeru 81 % ku 19 % na pomer 75 % ku 25 %.

Pomer hrubého verejného dlhu k hrubému domácemu produktu predstavoval ku koncu uplynulého roka 44,3 % a bol pod hranicou stanovenou maastrichtskými kritériami pre vstup do eurozóny. Dlh SR vykazovaný v metodike ESA 95 bol vo výške 451,6 mld. Sk, pričom bez zohľadnenia štátnych záruk a ostatných dlhových nástrojov predstavoval 386,2 mld. Sk a zvyšných takmer 65,4 mld. Sk tvorili riziká zo štátnych záruk. Prostredníctvom MF vydala SR štátne dlhopisy na domácom trhu v objeme 234,2 mld. Sk, štátne dlhopisy v zahraničí za 75,3 mld. Sk a 39,5 mld. Sk tvorili emitované štátne pokladničné poukážky.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

31. 1. 2025

USD 1,039 0,001
CZK 25,166 0,045
GBP 0,836 0,001
HUF 407,950 0,700
CAD 1,504 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS