Svetovému obchodu so zbraňami stále dominujú Spojené štáty americké, pričom najväčšie dodávky smerujú do krajín tretieho sveta. V roku 1999 boli na celom svete podpísané kontrakty o predaji zbraní v celkovej súhrnnej sume 30,3 miliárd dolárov. V porovnaní s rokom 1998 to predstavovalo zvýšenie o 2,7 mld. USD, avšak rekord (približne 40 mld. USD) sa dosiahol na začiatku 90. rokov tesne po vypuknutí vojny v Perzskom zálive.
USA disponujú 36-percentným podielom na svetovom trhu zbraní, avšak silné postavenie má aj Rusko, ktoré predáva značné objemy zbraní do Číny, a taktiež samotná Čína. Británia a Francúzsko, ktorí sú taktiež významnými exportérmi zbraní, zaznamenali pokles odbytu, pričom v roku 1999 predala Británia zbrane za 900 mil. USD a Francúzsko za 800 mil. USD. Nemecko získalo z predaja zbraní 4 mld. USD, a to predovšetkým vďaka predaju troch ponoriek a štyroch bojových lodí do Juhoafrickej republiky.
Analytici však očakávajú klesajúci trend, pretože obdobie studenej vojny sa skončilo a iba málo krajín má dostatok financií na nákup zbraní. Ázijské krajiny si nemôžu dovoliť veľké nákupy zbraní kvôli nedávnej finančnej kríze. Očakávajú sa taktiež fúzie zbrojárskych firiem a zmena geografickej štruktúry dopytu. V roku 1999 bola najväčším nákupcom zbraní Juhoafrická republika, za ktorou nasledovali Egypt a Izrael. Medzi prvými desiatimi nákupcami sú však aj rizikové krajiny, ako napríklad Čína, Taiwan, India a Pakistan.