ČLÁNOK




Svetová kríza mala na finančný trh v SR nevýznamný vplyv
3. mája 2008

Svetová kríza mala na finančný trh v SR nevýznamný vplyv

Subjekty slovenského finančného trhu sa prevažne orientujú na domácu ekonomiku, preto sa ich podľa NBS prehlbujúca sa kríza na svetových finančných trhoch v minulom roku výraznejšie nedotkla
 
Slovenský finančný trh bol vzhľadom na globálny vývoj v minulom roku stabilný. Konštatuje to Národná banka Slovenska (NBS) vo svojej analýze fungovania inštitúcií finančného trhu v roku 2007. Podľa centrálnej banky sa na tom podpísal aj priaznivý vývoj domácej ekonomiky, pričom takmer všetky oblasti finančného sektora zaznamenali rastový trend v oblasti aktív, resp. spravovaného majetku, ktorý však v druhom polroku v niektorých segmentoch mierne spomalil kvôli momentálnej kríze na finančných trhoch. „Celkovo v roku 2007 stúpol objem finančných prostriedkov spravovaných inštitúciami dohliadanými NBS o takmer 20 %,“ konštatuje centrálna banka. Počas roka 2007 pritom rástlo vystavovanie finančného sektora rizikám, podľa NBS však veľkosť týchto rizík neohrozovala stabilitu finančného sektora ako celku.
Minuloročnou udalosťou číslo jedna svetových finančných trhov bola bezpochyby zhoršujúca sa situácia na svetových finančných trhoch v dôsledku negatívneho vývoja na trhu hypoték v USA. „Dopad prebiehajúcej krízy na slovenský finančný sektor bol ku koncu roka 2007 nevýznamný aj vzhľadom na prevažnú orientáciu finančného sektora na domácu ekonomiku,“ konštatuje NBS. Napriek tomu bola negatívne ovplyvnená výkonnosť vybraných fondov dôchodkového sporenia a kolektívneho investovania. Straty z obchodovania v dôsledku prebiehajúcej krízy však zaznamenal aj bankový sektor. Celkový pokles likvidity, ktorý sprevádza súčasný vývoj na finančných trhoch, sa však domáceho finančného sektora výrazne nedotkol. „Kríza sa zatiaľ prejavila na raste úrokových sadzieb dlhodobých zdrojov. Bankový sektor, ktorý je všeobecne najcitlivejší na stav likvidity, vykazoval dostatok domácich primárnych zdrojov,“ dodáva NBS.
Celková hodnota aktív finančných inštitúcií regulovaných centrálnou bankou pritom v minulom roku vzrástla o 342,5 mld. Sk na koncoročných 2,088 bil. Sk. Najvýznamnejší rast aktív zaznamenali dôchodkové fondy druhého piliera dôchodkového sporenia. Počas roka vzrástli o 83,5 % a dosiahli 51,3 mld. Sk. „Ich význam vzrástol nielen v kontexte dôchodkového zabezpečenia, ale aj z hľadiska dôležitej kumulácie zdrojov v ekonomike v čase, keď celková ekonomická konjunktúra a úrokové prostredie motivuje slovenské domácnosti skôr k zadlžovaniu ako k sporeniu,“ konštatovala NBS. V tejto súvislosti centrálna banka vníma ako pozitívny aj trend rastu aktív doplnkových dôchodkových fondov, ktoré vlani stúpli o 18,7 % na 25,3 mld. Sk. Druhý najvyšší nárast aktív po fondoch druhého dôchodkového piliera však zaznamenali podielové fondy, ktorých aktíva sa zvýšili o 24,5 % na 162 mld. Sk. Počas minulého roka pritom investície domácností do týchto fondov rástli rýchlejšie, ako objemy na účtoch v bankách. Celkové aktíva bánk pritom v minulom roku vzrástli o 18,5 % na 1,669 bil. Sk.
 

Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

3. 1. 2025

USD 1,030 0,002
CZK 25,166 0,011
GBP 0,830 0,001
HUF 414,930 2,030
CAD 1,484 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS