Svetová banka vylepšila prognózu hospodárskeho rastu východnej Ázie. V pravidelnej správe, ktorú vydáva v polročných intervaloch, uviedla, že rýchlo sa rozvíjajúce ekonomiky východnej Ázie sa v tomto roku zväčšia o 8,2 %. V predošlej predikcii uvádzala, že vykážu rast na úrovni 7,8 %. Oproti roku 2010, kedy sa región zväčšil o 9,6 %, to však bude spomalenie. Región bez zarátania Číny sa podľa Svetovej banky v priebehu roka 2011 zväčší o 5,3 %. V minulom roku sa jeho hospodárstvo zväčšilo o 6,7 %. Čína, ktorá je druhou najväčšou ekonomikou na svete, pravdepodobne v tomto roku dosiahne rast hrubého domáceho produktu (HDP) o 9 %, čiže menší v porovnaní s minuloročným rastom, ktorý bol na úrovni 10,3 %, dodala Svetová banka.
Hoci Japonsko z krátkodobého hľadiska poškodí to, že krajinu postihlo zemetrasenie a tsunami, vplyv na širší región bude obmedzený, konštatovala Svetová banka. V správe neuviedla vlastný odhad škôd vyplývajúcich zo živelnej pohromy v Japonsku, ale citovala súkromné odhady, podľa ktorých by mohlo ísť o 122 mld. až 235 mld. USD čiže 2,5 až 4 % japonského HDP. Uviedla však, že skúsenosti zo zotavovania sa Japonska po zemetrasení v Kóbe v roku 1995 sú dobrým znamením pre schopnosť krajiny vyrovnať sa s terajším zemetrasením, tsunami a únikom radiácie z niekoľkých reaktorov. „Reálny rast HDP bude negatívne ovplyvnený do polovice roka 2011, v ďalších kvartáloch by sa mal rast oživiť,“ uviedla.
„Dočasné spomalenie rastu Japonska bude mať na región mierny krátkodobý vplyv,“ konštatovala Svetová banka. S jej názormi však nesúhlasia všetci ekonómovia. Singapurský minister financií Tharman Shanmugaratnam, ktorý sa má stať šéfom menového a finančného výboru Medzinárodného menového fondu (MMF), vyhlásil, že vplyv zemetrasenia by mohol byť väčší a dlhodobejší. Dôvodom podľa neho je to, že riešenie problému poškodených jadrových reaktorov bude trvať mesiace, čo postihne spotrebiteľskú a podnikateľskú dôveru. „Na rozdiel od Kóbe súčasťou terajšej krízy je aj havária v jadrových reaktoroch. Na dôveru to pôsobí inak ako v prípade jednorazovej prírodnej katastrofy,“ konštatoval.