Svetová banka (SB) zverejnila prvú zo série štvrťročných správ, ktoré budú monitorovať ekonomický a reformný pokrok v 8 krajinách strednej a východnej Európy, nových členov Európskej únie. V časti o Slovensku SB píše, že ročný rast výroby je trvalo na úrovni okolo 4 %. Rast pomaly pomáha znižovať veľmi vysokú mieru nezamestnanosti, ktorá však napriek tomu ostáva vyše 16-%. Rast je podnietený exportom a súčasný deficit bežného účtu platobnej bilancie sa vlani prudko zredukoval. Jadrová inflácia ostáva nízka. Juhokórejský producent automobilov Hyundai sa rozhodol investovať na Slovensku do stavby prvého európskeho závodu 700 miliónov EUR (28,5 miliardy SKK). Ako hlavné príčiny, prečo sa tak automobilka rozhodla, sa uvádzajú daňová reforma a lacná pracovná sila. Krajina sa stane topproducentom automobilov v prepočte na jedného obyvateľa.
Ako ďalej SB uvádza vo svojej správe, Slovensko sa ukázalo ako jedna z vedúcich krajín v regióne pokiaľ ide o reformy. Fiškálny deficit v roku 2003 predstavoval len 3,6 % HDP, čo bolo menej, ako sa plánovalo a očakávalo. V kontexte rozpočtu na rok 2004 boli predstavené hlavné daňové reformy, zacielené na zníženie daňového bremena, ako aj reformy výdavkov (zamerané na racionalizáciu systému sociálnej bezpečnosti). Popri zdravotnej reforme sa implementuje druhý pilier dôchodkovej reformy. Vláda si tento rok stanovila cieľ fiškálneho deficitu na 3,9 % HDP a malo by sa jej podariť dosiahnuť cieľ, znížiť deficit na 3 % HDP do roku 2006. Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) všeobecne chválila vládne reformy vo svojom najnovšom ekonomickom prieskume krajiny.
SB v súčasnosti organizuje konzultácie o Stratégii pomoci krajine pre Slovensko na roky 2004 až 2006. Informovala o tom Svetová banka.