Skvalitnenie reformy verejných financií na Slovensku by sa mohlo dosiahnuť zlepšenou stratégiou a realizáciou programového rozpočtovania a lepšou stratégiou riadenia verejného dlhu. Uviedol to po seminári o rozpočtovaní a riadení výdavkov na Slovenskou riaditeľ Svetovej banky (SB) zodpovedný za SR Roger Grawe. Vláda by sa podľa neho mala viac zamerať aj na splnenie strednodobým cieľov ktoré prijala v súvislosti s predvstupovým procesom.
„Je dôležité uznať, že sa na Slovensku veľa urobilo v kľúčových oblastiach verejných financií,“ uviedol Grawe a poukázal na zlepšenie legislatívneho rámca verejných financií, zrušenie mimorozpočtových fondov a uskutočnené kroky v systéme štátnej pokladnice.
Ako po diskusii uviedol minister financií František Hajnovič, v budúcnosti by sa mala zlepšiť najmä komunikácia a koordinácia medzi jednotlivými rezortmi a ministerstvom financií. „Naštartovanie projektu riadenia verejných financií zahŕňa tri súčasti, a to vytvorenie systému štátnej pokladnice, zlepšenie metód, prístupov a riadenia štátneho dlhu a likvidity a tiež zlepšenie samotného procesu rozpočtovania,“ uviedol minister. Podľa neho vznikajú problémy najmä pri presadzovaní programového rozpočtovania a rozpočtové limity, ktoré sa použili prvýkrát pri tvorbe tohtoročného štátneho rozpočtu, majú odlišný dopad na jednotlivé kapitoly.
Reformy v oblasti verených financií predstavujú zmeny v spôsobe prípravy, odsúhlasovania, riadenia a poskytovania informácií o rozpočte. Ich cieľom je zabezpečiť celkovú fiškálnu kontrolu a makroekonomickú stabilitu v strednodobom horizonte, zvýšiť transparentnosť vládnych rozhodnutí, zvýšiť efektívnosť alokácie verejných výdavkov a zároveň podporiť celkovú operatívnu efektívnosť.