Gallupov ústav pre výskum verejnej mienky vo svojej predreferendovej štúdii dospel k záveru, že 91% opýtaných nevidí zásadnejší vplyv násilnej smrti ministerky zahraničných vecí Anny Lindhovej na ich rozhodovanie a iba 5% uviedlo, že táto vražda zmenila ich predchádzajúcu politickú pozíciu
Politické dôsledky zavraždenia švédskej ministersky zahraničných vecí Anny Lindhovej zostali až do nedeľňajšieho referenda nejasné, pretože posledné prieskumy verejnej mienky boli značne rozporuplné, ba konfliktné.
Výskumný inštitút SKOP napríklad tvrdil, že stúpenci eura svoj tábor posilnili a v zásade vykážu percentuálnu paritu voči odporcom spoločnej meny, a teda výsledok bude iba veľmi tesný.
Inštitút Sifo však na základe reprezentatívnej vzorky konštatoval diametrálne odlišný záver, a síce, že tábor odporcov eura získa zhruba 50% hlasov, no prívrženci spoločnej meny iba 38%.
Gallupov ústav vo svojej predreferendovej štúdii zasa dospel k záveru, že 91% opýtaných nevidí zásadnejší vplyv úmrtia ministerky Lindhovej na ich rozhodovanie a iba 5% uviedlo, že táto vražda zmenila ich predchádzajúcu politickú pozíciu.
V Stockholme sa dokonca nevylučovali ani úvahy, že dôjde k odkladu referenda o mesiac, prípadne, že sa uskutoční až na budúci rok.
Toto však všetky relevantné politické strany odmietli s odôvodnením, že sa nemožno dostať do situácie, v rámci ktorej akt individuálneho brutálneho násilia zablokuje demokratické procesy vo Švédsku.
Naopak všetky strany sa zhodli na tom, že budú rešpektovať výsledky referenda, ktoré sa skončilo porážkou stúpencov spoločnej meny.
Predseda Európskej komisie Romano Prodi v jednej z prvých reakcií konštatoval, že Švédsko bude mať po tomto rozhodnutí pravdepodobne menší vplyv v EÚ.
Včerajšie švédske denníky písali o tom, že prvým dôsledkom odmietnutia eura bolo oslabenie švédskej koruny.
Tento stav však bude zrejme iba dočasný. V každom prípade je smrť Anny Lindhovej, ktorá dala švédskej zahraničnej politike novú dimenziu, definitívna a nemožno ju už nikdy zvrátiť…