Švajčiarske dôchodky zo slovenských platov sú otáznikom
Vyplácané životné renty sa pravdepodobne nebudú, na rozdiel od štátom vyplácaných dôchodkov, valorizovať
Mnoho ľudí má nasadené ružové okuliare pri odhade svojich budúcich dôchodkov. Analytici sa predbiehajú vo výpočtoch a porovnaniach budúcich dôchodkov. Dôchodok zo Sociálnej poisťovne verzus dôchodok v 2. pilieri. Model je nastavený 50 : 50. Kto dá viac? Štát alebo životná poisťovňa?
Mnoho ľudí si totiž myslí, že dôchodok im bude vyplácať dôchodcovská správcovská spoločnosť. Tá im však má peniaze zhodnotiť a štafetu odovzdať životnej poisťovni. Matematika sa však nedá obísť. Životné poistky budú drahé a mnohým sporiteľom ostanú slzy v očiach. Z nasporených peňazí veľa úžitku nezískajú. Vyplácané životné renty sa pravdepodobne nebudú (na rozdiel od štátom vyplácaných dôchodkov) valorizovať, ich stanovenie bude predmetom dohody (ponuka verzus dopyt) medzi dôchodcom a životnou poisťovňou. Ako to teda v skutočnosti bude je zatiaľ neznámou. Jediné čo je známe, sú poplatky správcovských spoločností. Stanovené sú síce primerane, ale ich modelové výpočty sú postavené na nominálnych a nie reálnych úrokových výnosoch. Tým sa reálna výška budúceho dôchodku môže značne odkloniť od očakávaní budúcich dôchodcov.
Za pripomienku stojí, že napríklad v druhej najstabilnejšej ekonomike Európy (v Rakúsku) sa ceny za 40 rokov zvýšili o 321 %.
Ak by teda napr. dôchodca v roku 2028 začal dostávať od životnej poisťovne 20 000,00 Sk, treba si toto číslo upraviť v závislosti od očakávaní budúcej inflácie. Pri predpokladanej inflácii 2,75 % ročne tak dôchodca dostane reálny dôchodok 11 625,00 Sk v dnešných cenách. Vyššia inflácia by z budúcich dôchodkov ukrojila ešte viac. Aké budú reálne (nie nominálne) výnosy dôchodkových fondov je ťažko odhadnúť a nepomôžu nám ani virtuálne kalkulačky správcovských spoločností. Pozrime sa preto pravde do očí a nemajme zbytočné ilúzie o dôchodkoch z druhého piliera.
/autor je pracovníkom Ekonomickej univerzity v Bratislave/