Jedna z najväčších amerických obchodných spoločností v rezorte energetiky, houstonská firma Enron Corp., sa v závere minulého roku dostala do vážnej krízy, ktorá vyvrcholila jej úpadkom 2. decembra. Je to údajne najväčší firemný krach v histórii USA. Jeho rozmer ilustruje údaj, že zatiaľ čo v auguste 2000 bola hodnota akcie Enronu vyše 90 dolárov, začiatkom tohtoročného januára to bolo už len 79 centov.
Bankrotom Enronu prišli mnohí investori o svoje finančné prostriedky a tisíce zamestnancov nielen o svoju prácu, ale aj o úspory, pretože svoje dôchodkové sporenie investovali do akcií spoločnosti. Vyšlo najavo, že vedenie spoločnosti tento vývoj predvídalo, včas sa zbavilo akcií Enronu a dobre na tom zarobilo.
Podozrivým vývojom v Enrone sa už v októbri minulého roku začala zaoberať americká Komisia pre burzy cenných papierov a začiatkom tohto roku sa k vyšetrovaniu pripojili aj ministerstvo spravodlivosti, ministerstvo práce a sociálnych vecí a americký Kongres.
Škandál okolo kolapsu Enronu má aj politické súvislosti. Enron sa podieľal na financovaní volebnej kampane prezidenta Busha a niektorých členov Kongresu. Predstavitelia spoločnosti boli aj poradcami Bushovej administratívy pre energetiku. Enron vyvíjal aktivity aj vo Veľkej Británii. Podľa BBC Enron udržoval veľmi tesné kontakty aj s vládnucimi labouristami. Enron finančne podporoval zjazdy Labouristickej strany a bývalý šéf európskej pobočky firmy Ralph Hodge vraj v roku 1998 loboval u britskej vlády za záujmy Enronu. Spoločnosť sa však zrejme chcela zabezpečiť aj u konzervatívcov a tak, zatiaľ čo labouristov podporila sumou 36.000 libier, konzervatívcom darovala pre všetky prípady tiež 25.000 libier.
Americká audítorská firma Arthur Andersen sa v súvislosti s Enronom dostala tiež do nelichotivého svetla. Ukázalo sa, že jeden z jej zamestnancov, David B. Duncan je zodpovedný za úmyselné zničenie účtovných dokumentov Enronu. Duncan, ktorého firma už medzitým prepustila, dal vraj príkaz na zničenie niekoľkých tisícov emailov a veľkého počtu papierových dokumentov. Stalo sa tak po tom, ako sa dozvedel, že o účty Enronu sa začína zaujímať Komisia pre cenné papiere. Duncanovi právni zástupcovia naopak tvrdia, že príkaz na zničenie dokumentov dalo vedenie firmy Andersen.
Krach Enronu si už vyžiadal aj prvú ľudskú obeť. Stal sa ňou bývalý viceprezident spoločnosti J. Clifford Baxter, ktorý sa minulý týždeň zastrelil. Podľa polície ide skutočne o samovraždu. Baxtera našli v jeho aute so strelným zranením hlavy, ktoré si údajne sám spôsobil. Našiel sa pri ňom aj list na rozlúčku.
K neblahému vývoju v Enrone sa už museli vyjadriť aj najvyšší americkí predstavitelia na čele s prezidentom Georgeom W. Bushom. Americkí činitelia sú toho názoru, že treba vyšetriť príčiny krachu Enronu a prijať také opatrenia, ktoré v budúcnosti zabránia poškodzovaniu zamestnancov a dôchodcov.
V súvislosti so škandálom okolo Enronu hrozí údajne žaloba aj viceprezidentovi USA Richardovi Cheneymu, do ktorého kompetencie patria otázky energetiky. Generálny účtovný úrad amerického Kongresu (GAO) chce podľa americkej tlače do konca budúceho týždňa rozhodnúť, či podnikne voči viceprezidentovi právne kroky. Súd by mal Cheneyho prinútiť poskytnúť informácie o jeho kontaktoch s energetickým priemyslom. Takýto krok GAO proti viceprezidentovi krajiny nemá v dejinách USA obdobu. Biely dom predtým uviedol, že Cheney alebo jeho poradcovia sa so zástupcami houstonského Enronu vlani stretli šesťkrát, aby diskutovali o problematike energetiky.
Republikánsky predseda Snemovne reprezentantov Dennis Hastert medzitým rokoval s prezidentom Bushom o vyšetrovaní krachu Enronu v Kongrese. Prezident vyhlásil, že sa rozhodol neodovzdať vyšetrovateľom záznamy o zapojení Enronu a ďalších energetických spoločností do utvárania energetickej politiky Bieleho domu. Podľa Busha prezident môže mať v Bielom dome, vo svojej Oválnej pracovni, informačné konzultácie bez toho, aby zverejnil údaje o ich obsahu a požiadavka Generálneho účtovného úradu Kongresu presahuje kompetencie úradu.
Enron sa napriek katastrofálnemu vývoju nevzdáva. Vedenie firmy medzitým vybralo experta na reorganizáciu Stephena Coopera, aby spoločnosť viedol v zložitom období krachu. Bývalý šéf Enronu Kenneth Lay rezignoval na svoju funkciu minulý týždeň.