Suverénne fondy z Perzského zálivu nechcú reguláciu
Predstavitelia suverénnych fondov v Davose poukázali na svoje skúsenosti, v rámci ktorých už niekoľko desaťročí uskutočňujú investičné stratégie založené na konštruktívnej politike a vyslovene obchodných princípoch
Vedenie najväčších a najstarších suverénnych fondov na svete majú veľmi chladný vzťah k myšlienke možnej regulácie alebo k princípu dobrovoľného etického kódexu. Tú myšlienku predstavil zástupca USA na Svetovom ekonomickom fóre. Oznámila to tlačová agentúra Gulf News.
Na mimoriadne rušnom zasadnutí Svetového ekonomického fóra predstavitelia suverénnych fondov poukázali na svoje skúsenosti, v rámci ktorých už niekoľko desaťročí uskutočňujú investičné stratégie založené na konštruktívnej politike a vyslovene obchodných princípoch.
„Saudské fondy sú veľmi priezračné. Všetci to chceme. Nemáme problémy a my úplne dodržiavame všetky burzové pravidlá. Ak burza potrebuje vylepšenia, s radosťou budeme dodržiavať nové pravidlá,“ vyhlásil Mohammad Al Jasser zástupca šéfa Finančnej agentúry Saudskej Arábie (Saudi Arabian Monetary Agency).
Riaditeľ Kuvajtského investičného úradu (Kuwait Investment Authority) Bader Al Sa’ad pripomenul, že fond je akcionárom Daimler Benz od roku 1961 a BP od roku 1986.
„Za 55 rokov sme neuskutočnili ani jednu politickú investíciu. Sme pasívnymi investormi a nesnažíme sa meniť stratégiu spoločností, do ktorých investujeme, vyhlásil Al Sa’ad.
Avšak námestník ministra financií USA Robert Kimmett povedal, že etický kódex je nevyhnutný, dodávajúc, že na porade G 8 pre niekoľkými mesiacmi USA požiadali Medzinárodný menový fond, aby iniciovali rozhovory o najlepšej praxi a Organizáciu pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), aby spracovali zoznam štandardov.
Reakcia fondov z krajín Perzského zálivu na návrhy etického kódexu bola jednoznačná.
„Nemali sme ani jeden prípad politickej investície, a bez ohľadu na to nás žiadajú, aby sme súhlasili s reguláciou, vyhlásil Al Sa’ad a dodal: „Chcem vám pripomenúť čo sa stalo v druhom sektore finančného odvetvia, kde činnosť hedge fondov vyvolala množstvo otázok, ale oni tvrdili, že regulácia poškodí trh. Prečo z nás urobili terč, hoci uskutočňujeme úplne, inú pozitívnu stratégiu?“