Medzinárodná súťaž na predaj 49-percentného podielu Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) strategickému investorovi by mohla byť vyhlásená do konca júna. Podmienkou však je, že slovenská vláda rozhodne o tejto forme predaja v stredu na budúci týždeň. Priamy predaj celého ponúkaného balíka strategickému investorovi už odporučil privatizačný poradca Credit Suisse First Boston (CSFB) a odsúhlasila ho aj Porada ekonomických ministrov. Pre agentúru SITA to povedal riaditeľ poradenskej firmy CSFB v Prahe Michal Šušák.
Privatizačný poradca odmietol špekulovať o termíne, kedy by sa celý predaj časti SPP mohol uzavrieť. „Boli by sme radi, keby to bolo do konca roka,“ konštatoval Šušák. Dôvodom, prečo poradca neodporúčal predať časť akcií SPP prostredníctvom kapitálových trhov, je podľa pražského riaditeľa CSFB ich tohtoročná slabá výkonnosť.
Za predpoklad úspešnej emisie na Slovensku považuje likviditu od 100 do 200 mil. USD. SR okrem toho nie je na zozname rozvíjajúcich sa trhov. Šušák je presvedčený, že prípadná neúspešná emisia akcií SPP by slovenskému kapitálovému trhu nepomohla. „SPP nie je spoločnosťou, prostredníctvom ktorej by sme ho skúšali oživiť,“ podotkol.
S jedným investorom či skupinou sa môže štát podľa poradcu jednoduchšie dohodnúť. Predajom 49 % sa investorovi zjednoduší cesta získať väčšinu v SPP. Poradca preto očakáva, že za balík zaplatí oveľa viac, ako keby kupoval len 34 %. Ako poznamenal na margo možnej reprivatizácie, prístup slovenskej vlády považuje za transparentný, privatizácia má ale podľa neho aj politickú rovinu.
Ustanovujúce valné zhromaždenie akciovej spoločnosti SPP by sa malo uskutočniť v polovici budúceho týždňa. Po transformácii štátneho podniku na a.s. prevedie Fond národného majetku SR akcionárske práva na ministerstvo hospodárstva.
O vstup do SPP zatiaľ prejavili záujem v spoločnom konzorciu nemecký Ruhrgas, francúzska Gaz de France a taliansky Snam. Konkurovať mu chce konzorcium nemeckých spoločností RWE Gas a Wintershall Gas. O akcie SPP sa bude uchádzať aj španielska spoločnosť Union Fenosa. Európska banka pre obnovu a rozvoj plánuje v podniku získať len minoritný podiel. Ruský plynárenský gigant Gazprom sa zatiaľ oficiálne nevyjadril.