ČLÁNOK




Surfujeme s angličtinou 9. Kodiak bear – medveď kodiak
17. mája 2001

Je to už vyše desať rokov, čo sa naša krajina vymanila spod ochrannej laby ruského medveďa. Napokon, stačia nám problémy s našimi,  slovenskými medveďmi. Tie najväčšie z nich vraj môžu dosiahnuť váhu až 340 kilogramov. Teda 756 libier. Taký americký grizly z Yellowstonu váži väčšinou niečo medzi 400 až 800 librami, 900 libier majú iba supergrizliovia.  Možno   by sme pomocou premysleného dokrmovania a trošky steroidov dokázali nejakého zvlášť disponovaného slovenského medveďa posunúť nad rekordnú hranicu 900 libier. Nič by nám to ale nepomohlo.
Odkedy Amíci kúpili od Rusov Aljašku, patrí im aj aljašský ostrov Kodiak. A s ním pekných pár stovák medveďov kodiakov. Obrov, ktorí môžu dosiahnuť váhu až 1500 libier. Takýto medvedisko, stojaci na zadných nohách, môže byť vysoký takmer tri metre. Asi by som sa ho bál, aj keby bol pri mne Winnetou!

Dnešná téma: Kodiak bear – medveď kodiak

Tento obrovský druh medveďa vznikol  v oblasti, ktorá je už 12 000 rokov izolovaná od pevniny. Kodiaky žijú na troch aljašských ostrovoch. A vybrali si pre  život naozaj krásne prostredie. Lúky, lesy, potoky, jazierka, morské pláže… Tam všade šikovný medveď nájde niečo pod zub. Za svoj život taký maco schrústa  mnohé bobule, byliny, trávy, a samozrejme  jelene, losy, lososy. Nejaký ten dobytok tiež príde vhod,  občas aj mäso z mŕtvej veľryby, vyplavenej na breh, a vítaným jedlom je aj malý zatúlaný medvedík kodiak, ktorý sa stratil od mamičky.  V zime, keď je potravy málo, náš supermedveď sa múdro sa utiahne do brloha a dokáže prespať aj vyše pol roka.

NASA sa kvôli tomu o medvede veľmi zaujíma. Prečo?  Pretože hibernating bears t. j. zimujúce medvede: „Do not eat, do not urinate, do not defecate, conserve heat, lactate (nurse their young).“

Kozmonaut, ktorý by počas cesty na Mars dokázal behom pol roka robiť to isté, t. j. „zimovať“, nejesť, nemočiť, nekakať, udržiavať si telo v teple (a dokonca kojiť  malé medvedíky), to by bolo čosi!

Na  tému „medveď kodiak“ som našiel viac stránok, jednu z nich označím za hlavnú. Dúfam, že po nejaký čas zo siete nezmizne. O chvíľočku si budete môcť kliknúť a pozrieť si obrázky sympatických chlpáčov. Predtým ešte pár sloviek, ktoré sa môžu zísť. Niektoré uvádzam  tam, kde sa najlepšie cítia – vo vetách:

Cubs are born in the den during January or February.  Mláďatá (medvieďatá)  sa rodia v brlohu počas mesiacov január alebo február. Typical litter
sizes are 2-3 cubs. Typická veľkosť vrhu sú dve-tri mláďatá.  A ešte tie losy (bylinožravce) – elks a lososy (ryby) – salmon.

Teraz si pozrite obrázky a prečítajte text. href=“http://www.state.ak.us/local/akpages/FISH.GAME/wildlife/region2/hunting/trivia.htm“ target=“_blank“>http://www.state.ak.us/local/akpages/FISH.GAME/wildlife/region2/hunting/trivia.htm name=“_Hlt507899835″>

Prečítané? Však sú tie macíky z diaľky rozkošné! Ak ich chcete vidieť ešte viac, kliknite si sem: http://home.earthlink.net/~bruno6 . A ešte pre opatrných. Údaje o tom, čo robiť, ak náhodou stretnete medveďa, som našiel na dvoch adresách. Prezradím ich za odmenu na konci článku. Najprv si ale vypijeme kvapôčku gramatiky a urobíme nejaké to cvičeníčko.

Nepravidelné slovesá

stáť: stand, stood, stood

jesť: eat, ate, eaten

tráviť (čas): spend, spent,
spent

poznať: know, knew, known

Príklad použitia: The oldest
known wild Kodiak bear was a 33-year-old sow. Najstarší známy divoko žijúci medveď kodiak bola 33-ročná samica.

Ako sa to povie po slovensky, po anglicky?

„Male bears are called boars, females are sows, and youngsters are cubs.“  Keď angličan počuje slová boar
a sow izolovane, asi sa mu skôr vybavia vo význame „kanec“ a „sviňa, prasnica“. Američan je náchylnejší vnímať slovo boar aj vo význame „samec“.
Cub je označenie pre mláďatá viacerých mäsožravcov: líščatá, medvieďatá,
vĺčatá, levíčatá, tigríčatá. Claws sú pazúry, carcasses sú zdochliny,
mrciny, hump je hrb (aj u ťavy a u človeka),  forb je bylina.

O pár desiatok riadkov vyššie
som slovo lososy preložil ako „salmon“. Nie, nebola to chyba, píše sa
to naozaj bez toho „s“.  Aj v množnom čísle. O potrave kodiakov sa na môžme
okrem iného dočítať toto: „Fish are an important part of their diets.“ 
– „Ryby sú…“ – a zasa bez „s“  na konci. Skrátka  lososy, celkovo ryby  a 
tiež niektoré iné stádovité  druhy nemajú dosť silnú individualitu na to, aby
ich angličtina vnímala ako samostatné jedince. Ledaže by Angličan počítal svojich
sedem  rybičiek v akváriu. Tam by asi použil spojenie „seven fishes“.

Záverečné úlohy pre usilovných.
1. Skúste povedať po anglicky:
„Medvieďa a vĺča“.
2. Povedzte po anglicky „biele
ovce“.
3. Vytvorte množné číslo od slova
„phenomenon“ – „jav, úkaz“.
4. Posledná, anketová otázka. 
Ktoré z nasledovných miest je hlavným mestom Aljašky:
 
Sacramento, Des Moines, Juneau, Santa Fe?

Odpovede:

1. „A bear cub and a wolf cub.“ Vyslovili ste „b“ v slove „cub“ ozaj ako „b“? Pretože s „p“ by to znelo ako „A bear cup and a wolf cup.“ Bavili by sme sa skôr o šálkach s obrázkami
medveďa či vlka.
2. „White sheep.“ Opäť bez „s“.
3. Phenomena.
4. Je to Juneau. Ďalšie dvojice capital/state: Sacramento/California,  Des Moines/Iowa,  Santa Fe/New Mexico.
A nakoniec sľúbené stránky s bezpečnostnými radami. Sú na týchto adresách: http://home.earthlink.net/~bruno6/Close.htm a href=“http://www.yellowstonepark.com/this_issue/grizzlies.html“ target=“_blank“>http://www.yellowstonepark.com/this_issue/grizzlies.html 
(Posledná časť – „Take precautions“).

Dovidenia!
Seriál pripravuje Ivan Kupka.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 11. 2024

USD 1,052 0,003
CZK 25,294 0,001
GBP 0,835 0,000
HUF 410,980 1,200
CAD 1,483 0,019

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS